şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda art niyetli olduğunu düşündüğüm trollerin sosyal medyada ve özellikle ekşi'de trollük yapıp insanları galeyana getirmesi gözlemleniyor. örnek verirsek; twitter'da ya da ekşi sözlük'te trolün birisi çıkıp islami hassasiyeti varmış gibi görünerek, atatürk'le ilgili olur olmaz bir hakaret edip laik hassasiyetleri olan insanları galeyana getiriyor. galeyana getirenlerin içinde bu kez de laik kesimden gibi görünen troller de islam'a küfür edip ortam gerginleştiriliyor.
    allah affetsin biz küçükken karıncaları dövüştürürdük. hiç bir problem olmayan karıncaları alır birbirine yanaştırıp birinin birine kancasıyla sıkmasını sağlar sonra ölene kadar kapışmalarını izlerdik. aynı deney şuan sosyal medya ortamında yapılıyor. kanmayın lan bu trollere. gaza gelmeyin. burada el ele tutuşup şarkı söyleyelim, sinerji yaratalım demiyorum. bu kadar kargaşa ortamında bir de şu trollerin gazına gelip ortamı gerginleştirmeyin. uyanık olun lütfen.
  • normaldir. cunku trolluk, belli bir birikim ve donanim gerektirir aslinda.

bazilari dine salliyor. ıroni yapicak. öyle bir laf ediyor ki, ironi mi gercek mi belli degil. atatürk'e salliyor kimisi. bildigin ataturkcu falan bi tipse, oyle bi sey yaziyor ki; tamam diyorsun aslinda buymus gercek dusuncesi. ya da ataturkcu falan ama bunu da degerlendirmis kafasinda. orada biraz hassas olmak gerek. bizde en yaygin konu din ve atatürk. bazen sag-sol. arada lgbt.

lord eddard stark vs. gibileri troll olarak dusunmuyorum. o biraz daha boyle ortalik karistirayim, suyu bulandirayim, kavgadan besleneyim tarzinda. oysa trolluk, biraz insanlari arastirmaya sevk etmek esasina da dayanir. hatta iyi bir troll sayesinde bilmediginiz pek cok seyi ogrenebilirsiniz. ornek olarak; zamaninda yasamistim bunu. adam burada (sonradan anladik tabi) mirac gecesi miydi konu hatirlamiyorum, oyle bir hatali bilgi (buna da sonradan aydik) verdi ki, solugu kitaplarin arasinda almistim. burada da uzun uzun tartisildi. tartisildi diyorum bak. kavga cikti, dava acildi falan demiyorum. benim buna benzer orneklerim var. ustelik tam da uzerinde su an yazdigim mecrada yasanan seyler bunlar. yani kavga cikarip, ortam gerilsin diye yazmaz bir troll çok zaman. gercek bir troll'un, burada nick nick kimin kac iq'ya sahip oldugunu bildigini biliyor musunuz?

her dine, bir lidere (sadece ataturk degil bak; menderes olur, rte olur ) sallayana troll demekten acilen vazgecmelisiniz.

troll olmayi beceremeyenleri, sosyal medyanin harcamasi da gayet dogaldir aslinda. lord eddard ve benzerleri troll degildir. temelde huzursuz ve cok vakti olan insanlardir. psikolojileri bozuktur ve kendi haline birakilmalidir onlar. siz onlardan bir sey ogrenemezsiniz. o sizlerden bir seyler ogrenir.
  • gayet olağan ve sıradan bir durumdur. ki sadece sosyal medya ile sınırlamak konuyu dar bir kalıba sokar.

şimdi her ne kadar isimleri troll olarak dile getiriliyor olsa da ben bu tipleri ilgi orospusu olarak tanımlarım. tarihin her döneminde varolmuştur bu tipler.

ilgi orospularının davranışlarının sosyolojik ve psikolojik neden sonuç ilişkileri üzerinde çok şey yazılır söylenir de bu kadar cümle bile fazla kendileri için.