*

• yeni bir (bkz: renkleri anlaşılamayan elbise fotoğrafı) fenomeni. internet bu ses kaydinda yanny mi laurel mi dendigini tartisiyor.

not: yanny duyanlar bir zahmet kulak burun bogazciya gorunsun.
  • ya, asil nasil "laurel" duyulur bu kayittan? bildigin "yeegggni" diyor. oha. saka.
  • henüz gündeme oturmayı başaramamış hede.

kafam karışık.

şuvideoda açıkça laurel dendiğini duyuyorum.

fakat burada açıkça yanny diyor.

dinlettiğim bir kaç kişi ikisinin de aynı olduğunu savundu. vatdıfak ?

edit: ilk videoda laurel olarak duyduğum şeyi bir kaç dakika sonra dinleyince yanny olarak duymaya başladım. paylaştığım iki ayrı örneğin sesi de aynı geliyor şu an.

ama ilk videoda duyduğum laurel sesi, yanny'nin aksine çok daha tok ve net bir ifade ile söyleniyordu.

o yüzden cevabım laurel

edit 2: çözüm videosu
  • zamanında insanları ikiye bölen elbise çılgınlığının sesli versiyonu. ilk etapta inanmamıştım fakat ilk dinleyişte çok net şekilde "yanny" olarak duyduğum kelimeyi şu an bariz "laurel" olarak duyuyorum ve geri dönemiyorum.
  • vatandaşın biri internette dolanan ses kaydında ne duyduğunuzu soruyor. laurel mi? yanny mi? az önce denk geldiğim mevzu, ben sürekli laurel olarak duymaktayım ama ikisini de duyduğunu iddia edenler var. benim merak ettiğim ise sesin hızıyla, özellikleriyle oynamadan, orijinal haliyle benim yanny’i duyamamam ya da bazı seçilmiş kişilerin her ikisini de duyabiliyor olması ne anlama geliyor? bu konuda ciddi bir fikri olan varsa, bilimsel mantığını açıklayabilirse ve beni aydınlatırsa çok memnun olurum.

edit: ve yine her ilginç konuya parmak basmasıyla tanınan barış özcandan açıklama gelmiş. işitsel illüzyonun bilimsel açıklaması demiş.
  • tesadüf eseri fark ettiğimiz küçük bir detay daha var; yanny duyanlar "kadın" sesi, lauren duyanlar "erkek" sesi duyduğunu iddia ediyor.

edit: bir kaç yazar arkadaş mesaj attı; "yanny duyuyorum fakat erkek sesi olarak." sanırım bu kadın ve erkek sesi yanny ve lauren ile bağlantılı değil.

edit2: webtekno youtube kanalı olaya noktayı koyan açıklamayı ispatıyla birlikte yapmış

ilgili video
  • bilimsel aciklamasi

edit: bu arada ben hangisini istersem onu duyuyorum.
  • yüksek frekansı duymada iyi olanlar net yanny duyarken yaş arttıkça düşük freakansı daha iyi duyanlar laurel anlıyor

benim anladığım kadarıyla özeti bu
  • yanny diyen algilarimizla alay ediyor olmali
  • sesi 20 defa aralıksız üst üste dinleyip başta yanny duyup sonra laurel duyarak çığır açtım sanırım.
hesabın var mı? giriş yap