şükela:  tümü | bugün soru sor
 • davranışçı yaklaşımı savunan albert bandura tarafından ortaya atılmış kuram. ona göre öğrenmeler çevreyi gözleme veya taklit yoluyla oluşmaktadır.
 • dort temel sureci vardir.

  1. dikkat: gozlenene dikkat etme
  2. hatirlama: gozleyenin modelin davranislarini kodladigi veya sembollestirdigi asama.
  3. davranisi meydana getirme-tekrarlama
  4. gudulenme
 • model alma yoluyla öğrenme olarak da kaynaklarda geçmektedir. bu kurama göre dil gelişimini kalıtımdan çok çevre etkiler.

  bebek için anne-babanın model olması, çocuğun onları taklit etmesi, anne-babanın pekiştirmesi ve düzeltici bilgiler vermesiyle dil öğrenilir.

  ancak model olarak ilerleyen dönemlerde sadece anne-baba alınmaz, çocuğun etkilendiği kişiler de ona model olabilir, çocuk onlar gibi de konuşabilir.
 • yaratıcısı albert bandura'dır. kurama göre kişi çevresinde kendine statü olarak yakın hissettiği veya üstün gördüğü kişilerin olumlu yönde pekiştirilen davranışlarını model alır, cezalandırılan davranışlardan kaçınır. bu durum dolaylı pekiştirme ve dolaylı ceza olarak tanımlanır.
  bir de dolaylı duygu vardır ki ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. örneğin annesi köpekten korkan bir çocuğun köpekten korkması ve bu durumu bütün hayvanlara genellemesi olasıdır.
 • bandura'ya gore insan davranışlarının çoğu modelleme yoluyla öğrenilir.

  çocuklar insanların konuşmaları ve değişik oyuncaklarıyla çevrilidir.

  etrafındaki eylemleri gözleyerek fark eder ve hatırlarlar ardından da zihinsel olarak tekrarlarlar.

  eğer motive olurlarsa kendi kendilerine fiziksel olarak yeniden üretirler.

  "davranış kısmen çevreyi yarattı, ondan doğan çevre de davranışı etkiledi." albert bandura
 • sosyal öğrenme kuramı'na göre birey çevreyi gözlerken davranışın nasıl yapıldığına dikkat eder, bunu zihinsel şemalarına yerleştirir sonra davranışı yerine getirir ve en sonunda davranış istenilen sonuca götürmüşse pekiştirilir ve güdülenme gerçekleşir.
 • konuyla uzaktan alakalı bir kavram olarak (bkz: sosyal öğrenme)