şükela:  tümü | bugün
 • insanların birbirleri ile nasıl etkileşime girdikleri ve sosyal çevrelerinden nasıl etkilendikleriyle ilgilenilenen bilim dalı. bireyleri, grupları ve grup davranışını, tutumları, önyargıları ve bunların oluşumu ile değişimini inceler. arkadaşlık, ikili ilişkiler, çekicilik ve saldırganlık gibi konular üzerinde araştırma yapar.
 • toplumsal insan hasta bir hayvandır.
  erdoğan özmen
 • sibel erkonaç'ın i.ü.'de okutulan ders kitabı.
 • bir muhendisin kesinlikle almamasi gereken secmeli derstir. aa getireyim bele$ten, diye girdiginiz dersten f almamak icin kasarsiniz, pek sakincali.
 • psikolojinin alt ana bilim dali olan sosyal piskoloji tip ilmine daha yakin duran klinik psikolojiden farkli olarak sosyal bilimler yamacindadir. birey grup, grup grup sürecleri sosyal psikolojinin konusudur. otorite, konformite, güç, çekim, digerkamlik gibi olgular sosyal psikolojinin konu edindiği olgulara örnek olarak verilebilir. gelisen sosyal bilim camiasinda sosyal psikolojide genislemis giderek mekan, zaman, kültür, gibi olgularida arastirma birimi olarak tariflemistir.
 • bilkentte sosyolojidersinin devamı olarak verilen, pek bi kafa s.kici ders. severiz ama yine de kendilerini
 • sosyal psikolojinin amerikali versiyonu asosyaldir. asil sosyal psikoloji avrupa merkezlidir. gunumuzde sosyal psikolojiye giris kitaplarini okumak mide bulandirici bir deneyime donusebilmektedir. dunyanin gercekligin en kopuk "sosyal bilim" amerikali sosyal psikolojidir. turkiye'deki universiteler bunun sevdalilari ile doludur. bazilari bir amerikalidan bile daha amerikali ve amerikancidir. turkiye'de alternatif bir sosyal psikoloji henuz cok gelismemis, avrupa ekolunu takip edenlerin sayisi yukselise gecememistir.

  sosyal bir sacmalik olarak amerikan sosyal psikolojisinin en guzel ornegi rasyonel tercih teorisidir. hayatin komunal temellerini hic goremeyen, inanlarin psisik sureclerini rakamlara dokme takintisinin vardigi en igrenc nokta olarak ders verici teoridir. bu kadar miyop bir sosyal bilim ancak teknolojik bir rasyonalitenin ya da gunumuz liberalizminin sonucu olabilir. bu tur bir sosyal psikoloji ile mucadele gercek sosyal psikologlarin gorevidir. bu gorev ulkemizde ihmal edilmemelidir.