şükela:  tümü | bugün
 • memurin ve askeriye lingosunda "tatil koyu" manasina gelen bir kelimedir. sosyal egitim tesisleri seklinde de tanimlanirlar. antalyada trtye ait olan sosyal egitim tesisleri, egitim ve ogretim seviyesiyle adindan ovguyle sozettirmeyi bilmistir.

  bu tesislerde sosyallesen bordrolular is hayatinda igrendikleri insanlarin genetik nedenlerini, ardillarini da tanimak, onlardan da igrenmek ayricaligina kavusurlar. ciddi anlamda bir "dokture dokture" eglenmenin, siki tassagi yayip dinlenmenin mumkun olmadigi, devlet dairesi hukumlerinin print through ettigi olusumlardir. lakin ucuz konaklama, bedava ikbal sebebiyle vazgecilmez olurlar. buyuk dedikodu, cilgin okey donen olusumlardir ( o kadar ki ben boyle bir kurum bunyesinde ust uste ayni okey dagiliminin yasandigini gorebildim. olasilik hesabini bilenlere birakiyorum)
 • canim ulkemdeki ici bosaltilmis kavramlardan bir tanesi daha ... sosyal ve tesis kelimelerini birinci duzlemde tutmayi bir sekilde basarmislar gercekten de :
  sosyal : arkadaslar ile kahvede buluscaz
  tesis : kahve
  disi seni yakar ici beni, oyle sosyal tesisler gordum ki disi supper, ama ici kahve. e sosyal nerde ? tiyatro ? konser ? toplanti ? organizasyon ? forum ? daha da var da ... nerde ? tesiste neden sadece dugun ve aksam yemekleri var ? gunduzleri tesis naapiyo ? kadinlar gunu mu var ? ok ben sonra geleyim ... ay sekerim askeriyenin bir sosyal tesisi var, hersey nasil ucuz nasil ucuz, vallaha allah seni inandirsin 50 kisi yemek yedik 15 milyon verdik, boyle kus sutu vardi nah bu kadar ...

  hay allah ... belediye, askeriye, polis, adliye, ssk, bagkur, isbankasi, vakiflarbankasi ... hep bunlarin sosyal tesisleri var ... bence sosyal tesis her ulkede olmasi gereken birsey ... nasi yani ... sizde yok mu ?
 • bu isim söylendiğinde kahvehane, lokal, lokanta filan hepsi akla gelir ama, okul, hastane, rehabilitasyon merkezi, kerhane de bu kapsama girer. ama derdimiz yine bu değildir. derdimiz "bir ölçü birimi olarak sosyal tesis" kavramıdır. bu başlık açılmaya çalışıldığında "len olum, bi git, sosyal tesis başlığına yaz çok güzel bir ölçü birimidir" diye uyarısıyla karşılaşılmış ve anında tırsılmıştır. netekim haklıdır kendileri. sosyal tesisler çok güzel bir ölçü birimidir. gerek siyasetçiler, gerek hocalar, gerekse siyasete meraklı kahvehane müdavimleri tarafından çok güzel kullanılır. denir ki, "olum varya şu başbakanın uçağının yıllık masrafıyla 10 hastane yapılır", "bak uğur dündar abimin dün yayınladığı arena'da söylüyodu. 200 trilyon götürdü hayvanlar. bu 100 tane okul demek"

  kahvehane eşrafının bu birimi kullanması hadi anlaşılır. özellikle sivil toplum örgütleri de açıklama yaparken bu ölçü birimini kullanırlar. e ama artık başkasını bulma vakti gelmiştir kanımızca. (ara: ölçü* birimi*)
 • bu tanım kullanıldığında ilk aklıma gelen tesis, hiç şüphesiz halı sahadır.

  bunu yapan bunu da yaptı (bkz: #11799120)
 • kerhane anlamına da gelir.