şükela:  tümü | bugün
 • taksim'de eski dolmuş duraklarının yolundan yürürken, sade mavi kapısı, gösterişsiz vitriniyle karşınıza çıkıveren bir mağazadır. dün hiç kullanmadığım 2 botu götürdüğümde anında alıcı bulması nedeniyle yaşadığım mutluluğun heyecanıyla mail ile forward edilen bu projeyi buraya aktarmaya karar verdim. **

  mağazanın günlük koşuşturmaca içinde dikkati çekmesi biraz da zor belki. ama içeriden elleri kolları poşet dolu çıkan ve gülümseyen insanları fark etmemek imkansız. bu dükkandan çıkanlar mutluluklarını göstere göstere sokağa karışıyorlar ve kesinlikle kucaklanmış oluyor torbaları. yardım mağazası, beyoğlu kaymakamlığı'nın bir projesi. amacı, hayırseverlerden toplanan giysi ve oyuncak gibi eşyaları ihtiyacı olanlara iletmek.

  elçiye zeval olmaz misali magaza sorumlusu gonca pakalın ile mağazanın işleyişi ve müşterileri hakkında yapılan bir konuşmayı aynen yazıyorum.

  -yardım mağazası ne zamandır var, nasıl başladınız?

  beyoğlu kaymakamı ali kamil başar'ın bir projesi olarak başladı. ihtiyacı olanlara erzak, ilaç yardımı zaten yapıyorduk. buraya gelen
  insanların mağazalardan alışveriş yapma şansları olmadığı için, hayırsever vatandaşlarımızla birlikte böyle bir mağaza sistemi kurabileceğimizi düşündük. kullanmadığımız kıyafet, ayakkabı, oyuncak gibi eşyaları, değerlendirelim istedik. 0- 70 yaş arası olmak üzere, mevsime göre kullanılmayan giyim eşyalarını topluyoruz. burası işlek bir yer olduğu için insanlara ulaşmak zor olmadı.

  -bağış yapmak isteyen biri ne yapmalı?

  bağışlamak istediğiniz eşyaları alıp, buraya getireceksiniz. eğer taşıyamayacağınız kadar çok ise bir telefon yeterli, biz gelip
  alıyoruz. tesadüfen burada hava kötüyken yolda kalan bir turiste çay ikram etmiştik, o da ülkesine döndüğünde buradan bahsetmiş.
  isviçre'den, ingiltere'den bile yardım gönderenler oldu. yardımlar karşılığında, sosyal dayanışma vakfı adına makbuz kesiyoruz.

  -peki buradan yararlanmak isteyen bir vatandaşın ne yapması gerekiyor?

  sarı kartlarımız var. muhtarlarına gidiyorlar, muhtar zaten onların fakirlik durumunu biliyor. bizim için alışveriş kartı olan bu sarı
  kartlardan alıp buraya geliyorlar. zaten biz de muhtarlarla irtibat halindeyiz. bizde kayıtlı 6 bin vatandaşımız var. herkese yetebilmek
  için geliştirdiğimiz bir sistem var. buraya her gelenin bir seferde en fazla altı parça alma hakkı var. biz tabii elimizde o sırada çok ürün
  varsa bu konuda esnek oluyoruz. bir de bir kez bir şeyler alan, tekrar üç ay sonra gelebiliyor. ama bazen o kadar uzaktan geliyorlar ki geri git, üç ay sonra gel demiyoruz tabii. yani, kurallarımız buradan en ideal verimi aldırmayı engellemeyecek kadar esnek. buradan yararlanacak insanın, yaz başında kışlık, kış başında yazlık giysi bulması daha kolay.

  -şu an en çok nelere ihtiyaç var?

  yaşlılar için onları sıcak tutabilecek her şeye ihtiyaç var. bizim kenara attığımız kazaklar, modası geçmiş kabanlar, ayakkabılar burada
  o kadar değerli ki. bir de burada kayıtları defterlerle tutuyoruz. 6 bin kişi söz konusu olduğundan her zaman çok sağlıklı olmuyor tabii. interneti kullanmak da yardımlaşma söz konusu olduğunda çok önemli. mail atabilmek, zincir oluşturmak işimizi çok kolaylaştıracak. bu yüzden bir bilgisayara ihtiyacımız var. kış olduğu için, çocuk botları, kalın gocuklar, kışın giyilecek her şey. okul eşyaları ve kırtasiye malzemeleri de tabii. ayrıca kullanılmayan eski ev aletleri de olabilir. aslında ortalama bir insan hayatının temelini oluşturan, çok kötü durumda olmayan her şey olabilir. çocuklar için oyuncaklarımız da oluyor.

  kontak bilgileri ise şu şekildedir;

  kocatepe mahallesi. abdülhakhamit caddesi. no:29 taksim - mağaza tel: 0212 251 83 44. hafta içi her gün 9.00-12.00 ile 14.00-16.00 arası açık. (taksim meydanındaki çiçekçilere sırtınızı verin, yolun karşısındaki bulunan sokaktır burası, ziraat bankası var hemen orada.)
 • yurdumun tüm büyük şehirlerinde de olması gereken kapısını diğer mağzalardan daha çok aşındırmamız gereken mağzalar, takdir ve takip edilesi.
 • (bkz: oxfam)
 • bir benzerini izmirde görüp caminda sosyal yardım fişleri gecerlidir yazisini okudugumda ,sosyal yardim alan kişi veya kişileri teşhir edildigini saniyorum, yinede iyi niyetle hazirlanilmiş magazalar
 • elektronik eşya da kabul eden mağaza..kaymakamlığa ait tek arabaları, onu kullananın da muhasebecileri olmasından dolayı vereceğiniz eşyaları mümkünse sizin götürmenizi rica ediyorlar..
  tembellik etmeden herkesin harekete geçmesi lazım..
 • başka şehirlerdeki küçüklere yardım için..
  (bkz: kardesini sec)
 • kullanmadığım kıyafetleri her sene tunceli'de öğretmenlik yapan bir arkadaşıma gönderdiğim ve bunları, burada zor şartlarda okumaya çalışan çocuklara dağıttırdığım için, istediğim halde katılamayacağım bir kampanyayı yürüten mağazaymış. ancak herkese dolabının bir tarafında atıl duran, senede bir defa giydiği ya da giymediği herşeyi göndermesini tavsiye ettiğim, sizin yüzüne bile bakmadığınız bir kabanı ya da botu alınca sevinçten havalara uçan çocukları görünce yapılanın ne kadar doğru bir iş olduğunu anlayacağınız çok güzel bir oluşum. bu mağazaya kıyafet ve kırtasiye malzemesi gönderemeyeceğim belki ama, oyuncak konusunda gerekli desteği yapabilirim.
 • batinin atiklarini bagislamak yoluyla vicdanini fakire karsi rahatlattigi "charitiy shop" diye bilinen yaygin kurumsallasmanin sanirim turkiyede de baslayan bicimi. bi de soyle derler "charitiy begins at home" yardimlasma insanin en yakinlarindan baslar anlaminda...bizde aile icinde gerceklestiginden kolay kolay olusmaz turkiye`de diye dusunurdum bu turlu bi kurumsallasmanin.
 • surekli onunden gectigim halde burada okuyana kadar hic dikkatimi cekmemis olan magaza. yardım etmek icin gonullu ama ne yapacagini pek bilmeyen cok insan var. mumkun oldugu kadar cok kisiye duyurmak gerek.