şükela:  tümü | bugün
  • türkiye cumhuriyeti devleti'ni yaklaşık 16 senedir yöneten ak parti hükûmeti, malumunuzdur ki 16 senedir sosyal yardım adı altında düzenli olarak insanlara oturdukları yerden ihtiyaç malzemesi edinme alışkanlığı kazandırarak bu bağlamda da bu yardım alan insanlardan aldığı oylarla varlığını ve hükûmetini sürdürmekteydi ve sürdürmekte.

şöyle ki insanlar, çalışmadan, üretmeden, hak eden ve etmeyen gözetilmeden, sosyal yardım almaktaydı ve almakta. örneğin malı mülkü yerinde olan, gayet iyi geliri bulunan birçok insan, kömür yardımı almaktaydı ve bu parasız, bedava aldığı kömürleri de ihtiyacı olmadığı için piyasaya para karşılığı satmaktaydı. ihtiyacı olmayan bu kişi kömür yardımı alıp kömürü de para karşılığı satarken, memleketimizin bir başka yerinde, çocuklarını ısıtamayan ve bunun vicdan azabıyla yaşayamayan bir anne, hayatını kaybetmekte, intihar etmekteydi.

böylesine bir adaletsiz durum mevcutken, işin kaymağını yiyen bu yardım alıcı tayfa, asla "ihtiyacım yok, ihtiyacı olana ver" dememekte ve devletin her türlü imkanını, hükûmetin yanlış ve eksik politikası ile ve göz göre göre yapılan bu yanlışları fırsata çevirmekte ve buna da kimse ses etmemekteydi.

yeni sistemde, sanırım, artık birileri cumhurbaşkanı erdoğan'a bu durumun vehametini anlatmış olacak ki cumhurbaşkanı erdoğan az önce 100 günlük eylem planı açıklamasında yaptığı konuşmadaki bir ifadeyle, "artık sosyal yardım yerine istihdama ve üretime kıymet vereceğiz" dedi. yani 16 sene sonra dank etti. geç mi kalındı? evet. çok geç... ama zararın neresinden dönülürse kârdır düsturu ile, inşallah böyle olur, umarız artık üretime yönelilir ve boş yardımların yerini üretim alır demekten başka çaremiz kalmamıştır.

artık yeter. çiftçimiz mi yok? mühendisimiz mi yok? öğretmenimiz mi yok? doktorumuz mu yok? fizikçimiz mi yok? kimyager mi yok bu memlekette? fırıncı mı yok? çöpçü mü yok? bahçıvan mı yok bu ülkede? üretelim. üretelim. üretelim. lütfen. bu gemi hepimizin çünkü. ya üreteceğiz, ya da hep birlikte elveda edeceğiz geleceğimize.

"sosyal yardımın yerine istihdamı hedef alacağız", cumhurbaşkanı erdoğan'ın yeni dönem için hükûmetin planında bulunduğunu belirttiği eylem planının bir parçasıdır.
  • iktidar yıllardır özellikle kaymakamlık makamını sosyal yardım merkezine çevirdi

emek harcamadan sadece 2-3 matbu a4 kağıdını dolduranın kapısında sabahtan akşama kadar takıldığı bir makam halini aldı.

dağıtılan kaynağı belirsiz yardımlarla bazı kesim çalışmaktan iyice koptu ve asalak bir hayat sürmeye başladı (gerçekten engeli olan çalışmayana sözüm yok )

hatta durum öyle bir hal aldı ki ''çalışmama gerek yok enayi değilim devlet zaten bakıyor'' şeklinde beyan veren kendini bilmez bir tür ortaya çıktı

yardımları denetleyen mekanizmalar maalesef çalışmıyor.bir kaç kez denk geldim kamyonun üzerinde biri kapının önüne aracı çekip kafasına göre kömürleri atıyordu.ne dur diyen var ne çüş neye göre kime göre atıyor hiçbir fikrim yok elbet

umarım en kısa sürede bu ve buna benzer olaylar ortadan kalkar insanlar bedavacılık anlayışından uzaklaşıp emeği karşılığı bir hayata geçiş yaparlar

bu saatten sonra olur mu hiç sanmıyorum

o da ayrı mesele