şükela:  tümü | bugün soru sor
 • minikken unutmadigim bir secim marsi var idi bu partinin, paylasmak isterim:

  "oyum sahapeyeeee
  oyum sahabeyeee
  hakca bolusen,
  dostla didisen
  mutlu partimiiiz!"

  inanin aklimda boyle kalmis. o zamanlar sahabe olarak anlardim bu ismi "sahabe nedir?" diye sormustum "peygamber yakin cevresi" oldugunu soylemislerdi. anlamadim, oturdum musti izledim, kafami yormadim sahabeyle, seyyid kavrami ile.
 • hatırlatma olarak belirtiyorum:
  leyla zana ve saz arkadaşlarını meclise getiren partidir. süper demokrat yani bi görsen.
 • zamanında aynı seçimde mumtaz soysal, leyla zana, deniz baykal, ismail cem, kamer genç ve zübeyir aydar'ı bir çatı altında meclise sokabilmiş bir partidir. hey yavrum hey.

  (bkz: 20 ekim 1991 milletvekili genel secimleri)

  http://www.konrad.org.tr/…php?parti_id=37&yil_id=11
 • sosyaldemokrat halk partisi ile karıştırılmasa iyi olur.
 • 12 eylül 1980 darbesi sonrasında kapatılan chp'yi temsilen erdal inönü liderliğinde 1983'te kurulan, 1983'teki darbe sonrası ilk seçimlere girmesi mgk'ca veto edilen sodep ile, darbecilerin onayladığı, seçimde ikinci olan halkçı parti'nin* birleşmesi ile kurulmuştur (1985).
  26 mart 1989 yerel seçimleri'nde birinci sırayı kazanmıştır. 1991'de dyp ile koalisyon ortağı olarak hükümete gelmiştir. daha sonra 1992'de chp'yi yasaklayan kanunun kaldırılması ile chp kurulmuş, 1995'de shp ve chp, chp adı altında birleşmiştir.
 • 1995'de chp'yle birleşip varlığını sona erdince 6 yaşındaki çocuğun deniz baykal'dan nefret etmesine neden olmuş partidir. her yer murat karayalçın'ken birden deniz baykal olması kolay değil bir çocuk için zira. amblemi zeytin dallarıyla çevrelenmiş altı oktu.
 • demokrasinin bir gereği itibariyle sosyal demokrat çizgideki diğer alternatiflere yönlenildiğinda anda,ortaya birden bire çıkan ve dumanlar arasından peydahlanarak yanına sokulan; dar ceketli, kelebek rozetli,fönlü kabarık kısa saçlı ,kendisini dünyanın en entelektüel kişisi sanan chp ilçe teşkilatı kadın kolları başkan yardımcısı emekli öğretmen'in sosyal demokrat çizgide olup da chp'ye bir seferlik oy vermeyerek kendince bir eleştiri yapacağını düşünen kişiye programlanmış olarak söylediği " chp'ye vermezsen oy bölünür" cümlesini çürütebilen iki partiden birisidir.shp döneminde chp'ye oy verenler için " shp'ye oy vermezsen oylar bölünür" deniliyordu.
  sonrasında çakması kuruldu tabi ama,o da radikal sosyalist+ milliyetçi oluşumlarla birleşerek dünyanın en saçma birleşmelerinden birisine imza atarak kendini yedi bitirdi be sözlük.
 • 26 mart 1989 yerel seçimlerinden 1. parti çıkıp da aradan geçen 6 senede kalsiyum sandoz gibi azalarak bitmiştir, bu bakımdan türkiye siyasi tarihinde üç buçuk senede %22'den %1'e düşen demokratik sol parti ile birlikte müstesna bir yere sahiptir.

  (bkz: aslan sosyal demokratlar)
 • 1991 seçimlerinde, türkiye'deki kürt sorununu evrensel sosyal demokrasi çerçevesinde çözmek için cesur bir adım atmış ve kürt kökenli milletvekillerini demokrasiye, meclise taşımış, iyi niyetli, saf bir partiydi.
  bu hareketi yüzünden batıda çok ciddi oy kaybetmeye başladı.
  shp listesinden meclise giren kürt milletvekillerinin ilk yaptıkları da terör örgütü renkleriyle kürtçe sloganlar atmak oldu.
  sonrasında da devlet bu seçilmiş milletvekillerini hapse tıktı.

  olan shp'ye oldu.
  shp önce türk sonra da kürt halkı tarafından cezalandırıldı.
  bir daha da kendini toparlayamadı.

  bence, kürt sorununda çözümsüzlük düğümü 1991 yılında atıldı.
  bu deneme başarıya ulaşmadığında, şahsen ayrılmanın gerektiğini o zaman düşünmüştüm.
  halen de düşünüyorum, çünkü halen sayısız insan ölüyor bu saçma savaşta.

  kürt aydınları, halkı, shp'nin bu cesur çıkışına köstek değil destek olsalardı,
  türk halkı sağduyulu olabilseydi, bugün çok daha mutlu bir ülkede yaşıyor olabilirdik.
  yazık oldu herkese, en çok da ölüp gidenlere...