şükela:  tümü | bugün soru sor
 • flama partisi dsip'in organize ettiği buluşmalar serisi.

  marksizm günleri ve diğer etkinliklerindeki gibi kendilerinden olmayan herkese 'mağara adamı' diye hakaret eden roni margulies'in önderliğinde, 'yetmez ama evet'çi, marks'ı markalaştıran, troçkist, laf ola beri gele islamofobiyle mücadele eden, 'sınırları kaldıralım' derken kürdistan'ın inşaasına çimento taşıyan bu kafası karışıklardan özellikle akp muhalifi herkes uzak durmalı. kazara etkinliğe giderseniz sizi dsip'e üye yapmaya, olmadı sosyalist işçi gazetelerini zorla satmaya çalışanların tacizleriyle mücadele etmek zorunda kalırsınız, haberiniz olsun.

  edith: bütün dsip organizasyonları gibi davetiyeler ücretli. ama yetinmezler her toplantı öncesinde pişkin pişkin yabancı misafirlerden yardım/bağış/katkı isterler. o yüzden de video kayıtlara ya da fotoğraflara bakıldığında kendi aralarında ve son derece düşük katılımlı oturumlara evsahipliği yaptıklarını görebilirsiniz.
 • herhangi bir sosyalist tartışmada "sınırları kaldıralım ve kürdistan devletinin kurulmasına katiyen izin vermeyelim" ya da "sınırları olduğu gibi kalsın ama kürdistan kurulsun" sonucuna nasıl varılıyor gerçekten merak ediyorum. bunu böyle lenin'den, marx'tan alıntılarla, ulusal sorun ve göçmen meselesine dair teorileri kapsayan bir şekilde izah edebilirlerse çooook mutlu olurum. teorik bi izah şart değil. herhangi bir argümana da razıyım. ama azcık sosyalizan nüveler barındırsın bi zahmet.

  kürtler de diliyorlarsa kendi devletlerini kurabilirler. bu ulusal sorunun müsebbibi ezen ülkenin sosyalistleri bu talebin karşılanması için elinden geleni yapar. sosyalistler, elbette insanların dilediği ülkede yaşama, barınma hakkını, o ülkelere gitmek için seyahat özgürlüğünü destekler. bu ikisi çok ekstrem talep ve siyasetler de değil üstelik.

  tabii burda görmek lazım, ülkede düşük yoğunluklu bir savaş var. birkısmı sivil, birkısmı gerilla binlerce kürt son bir senede devlet güçlerince öldürüldü. böyle bir ortamda, bir örgütü, kürdistan'ın kurulmasına çimento taşımakla itham etmek devlete şikayet etmektir. bir sosyalist, kürdistan'ın kurulmasından değil, ülkede barışın olmamasından şikayetçi olur. bu tipteki akp muhalifleri zaten gelmezler toplantılarımıza. ayrıca sadece akp muhaliflerini değil, akp'ye oy veren, akp'den rahatsızlığı olan fakat başka bir alternatif göremeyenler de bu toplantıya katılabilirler. ne kadar çok tartışırsak, konuşursak o kadar iyi. akp'yi yenmek gibi bir arzumuz varsa, bugüne kadar akp'yi destekleyenlerin, şimdi ona karşı cephe almasına ihtiyacımız var.
 • kendisiyle ilgili sözlükte "ırkçılık kanına işlemiş" yazılan biri bu toplantılar üzerine niye yorum yapar, sosyalizm konusunda kendisine bilirkişi rolünü nasıl atfeder, bilemeyiz. barışı savunanlara "kürtçü" diyen mağara adamı seviyesindeki yorumları da çok umurumuzda değil.

  ilk gününde barış istedikleri için yargılananlarla dayanışma mesajı verilmiş, ikinci günü de gayet iyi gidiyor:

  http://marksist.org/…nlere-yalniz-degilsiniz-mesaji

  bu arada üçüncü ve son gününün programı:

  23 ekim pazar
  saat 11.00-12.15
  konu: evrendeki yerimiz
  konuşmacılar: burak demir, tolga yıldız, bülent somay

  23 ekim pazar
  saat 13.00-14.15
  konu: savaş: kapitalizmden bir sapma mı kapitalizmin kaçınılmaz sonucu mu?
  konuşmacılar: can ırmak özinanır, nuran yüce

  23 ekim pazar
  saat 15.00-16.15
  konu: demokratik çözüm ve barış imkânsız mı?
  konuşmacılar: hakan tahmaz, roni margulies
 • körlemesine savunanların ispatladığı gibi bilgiye, deneyime ya da ahlaka dayalı filtreler taşımayan buluşmalar serisidir.

  (bkz: yıldız önen/#70722530)
 • işin içinde dsip varsa feto'nun finans etmesi ihtimal dahilindedir.
 • yıllardır aynı şeyleri tartışma heyecanini nerden buluyorsunuz merak ediyorum. bittik biz. gücünü koruyana selam olsun ne diyelim.
 • bu ülkede artık bir türk sorunu vardır...henüz marjinal değil,farkında değiliz...yıllarca küfredilen mustafa kemal' e sosyalistlerin bir özür borcu var.. meydanı perinçek gibilere bıraktıkları için...meydanı mhp'lilere bıraktıkları için...
 • sosyalist tartışma ile kapitalist tartışma arasındaki en büyük fark; biri bölünmeyle biter, diğeri birleşme, tekleşme ya da ona benzer bir haltla işte.
 • bu sene istanbul ayağı 20-21-22 ekim'de gerçekleştirilecek.

  programı: https://www.facebook.com/events/471206949917350

  ankara, izmir ve tekirdağ'da da sosyalist tartışma toplantıları yapılacak.
 • gönüllü cia/fetö asistanlığı yapan makbul solcuların güncel organizasyonu.

  hem cihatçı teröristlere göz kırparlar hem de uyuşturucu pezevenkliği yapan katil pkk'lı teröristlere empati çağrısında bulunurlar. bunların tamamının derdi türkiye'yle, türklerle.