şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk toplumunun ekonomiden anlamaması sonucunda sosyalizmi anlayamamasına bağlı olarak, anlayamadığı insanlar olan sosyalistlerin ekonomiden anlamadığı sanısına kapılma durumu.

  sosyalistlerin ekonomiden anlayıp anlamadığını anlamak için önce ekonomiyi ve sosyalizmi anlamak gerekmektedir.
 • bunun isbatını mises sosyalizm isimli kitabında yapmıştır. aksini iddia edeceklerin tezlerini dinlemeye hazırım.
 • genel geçerliğini bilmem ama türkiye'de geçerli bir önerme değildir. zira bizde ekonomiden anlamayana kız bile vermezler.

  (bkz: herkesin ekonomiden anlaması)
  (bkz: parayı altına yatırmak)
  (bkz: ekonomide amerikan oyunları)
 • bu onermenin dogrulugu kabul edilirse dunya ustunde ekonomiden kimsenin anlamadigi anlasilicaktir. nasil mi?
  herhangi bir makro ekonomi kitabini acip okudugunuzda serbest piyasa ol la la tadinda anlatiliyor. ozellikle amerika menseili kitaplarda, bunun serbest piyasanin ideolojisinin tamamiyle isleyen tek gercek oldugu gosteriliyor. mesela benim kitabimda yazan `oo mirim borc yigidin kamcisidir; avrupa'nin borclari onemli degil` diyordu. italya ispanya ve nicelerini bak ne guzel sorunsuz isliyorlar diye anlatiyordu. bu trenin toslayip patlayip patlamadigini bilmek icin gerizekalilik siniri olan 80-90 iq yeterli. ne mi oldu? yillar boyunca olusturulan mitler birbir yikilmaya basladi. ama mesela isvec'e bakin. isvec genelde her sene butce fazlasi veren bir ulke.(bu bilgi de o kitaptan) iskandinav ulkelerini en sosyalist demokrasiler olarak degerlendirirsek, gercekten kofteden anladiklari belli oluyor. adamlar cakmislar kofteyi. o yuzden gecersiz olan onermedir. ya ekonomiden kimse anlamiyor su dunya ustunde ya da birisi bize yalan soyluyor.
 • sosyalistlerin ekonomiden anlamadığına dair sovyet bloku doğu batı almanya kuzey güney kore gibi örnekler verilmiş. bu sistemin çalışmadığı gün gibi ortada gözükmektedir. yalnız başka bir konu da var ki o da şu text booklarda anlatılan diğer ekonomi de çok çalışmıyor o da gün gibi ortada.. bugün ünü dünyayı aşmış bir akademisyen* izlanda da çıkan krizden yalnızca bir kaç ay önce financial stability in iceland gibi bir rapor yazabiliyor. aynı adam sonra cv sinde kelimeyi instability şeklinde değiştirecek kadar da yavşak. sonra da niye böyle yazmışsınız diye sorulunca da harf hatası olmuş diyebiliyor. merak edenler inside job isimli belgeseli izleyebilirler.

  avrupanın her yerinde kriz var bu euro hala neden yükseliyor? bizde kriz çıkınca böyle mi oluyordu oysaki değil mi. lütfen itiraf edelim ki modern iktisatta iktisatı çok iyi açıklamamış. şimdiye kadar textbooklarda öğrendiğimiz macro toollar bugün bizi global krizden kurtarmaya yetmez. bilmediğimiz, ekonomistlerin de bilmediği pek çok şey var. iğneyi o yüzden önce kendimize batırmak zorunluluğumuz var. zamanında keynes çok sevildi şimdi ise yerden yere vuruluyor. çünkü bilimsel paradigmalar değişti. şimdi de paradigmalar için değişim zamanı...
 • kapitalistlerin yönettiği ekonomilerin birer ikişer bok olup gitmediğini düşünenlerin varlığını bize göstermiş olan güzel tespit.

  (bkz: beyin bedava)
 • alternatif iktisattan bihaber bünyelerin sıçtığı tespit.
  kapitalist ekonomik modelleri mi savunacaktı adamlar? ne bekliyorsun ki?
 • "sosyalistlerin ekonomiden anlamaması" bilinçaltı destekli dilsel alanda göndermede bulunduğu üzere, politik bir özne olarak sosyalist kimliğin yenilgisine raptiyelenmiş bir tanımlama. idea'l düzlemde sosyalist üretim-bölüşüm düzeninin işlerliği analizinden ziyade, kısıtlı tarihsel deneyimlerden çıkarılan aceleci sonuçların, akademik-ideolojik alanda hegemonik üstünlük kurma gayretiyle, kesin- evrensellikler şeklinde idea'l-kurgusal zemine yapıştırılmasından ibaret ikinci sınıf iktisat öğrencisi liberal bilmişliğinden başkaca da bir şey değil.

  sosyalistlerin anlamadığı ekonomide kırılan son yumurta 2008 abd bankacılık krizi'nin yaraları üstten müdahaleyle sarılırken teorik zafer naraları atmak çok akıllıca değil bence. kapitalizm dünya ölçeğinde bugün hakim yapı ise, sebebi görünmez elin yetkinliğinden ziyade blok devletlerinin siyasal savaştaki başarısında gizli olmasın?
 • futbolcuların futboldan anlamaması örneklemine denk düşer bu iddia.