şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1133 entry daha
 • bilal'e anlatır gibi anlatmak lazım.

  kavram fanatikliği değil, insanca yaşama hedefiyle yazılıp çiziliyor.

  hatrınız olacaksa adı sosyalizm olmasın da uçan spagetti ideolojisi olsun.

  hedef ne, 100 milyon doları olan adam kazandığı ikinci yüz milyondan %80-85 vergi ödesin ki, o işi daha düşük gelir seviyesindeki insanlara bıraksın.

  hedef ne, temel barınma, eğitim, sağlık, internet ihtiyacından fazlasını istemeyenlere bunlar sağlansın ki, işgücü piyasasında fazlasını isteyenlere yer bıraksınlar. unutmayın ki çok daha fazlası için çalışmaya hazır milyonlarca insan, bunlara ulaşacakları bir iş bile bulamıyor.

  hedef ne, işgücüne daha fazla para ödensin, faiz, kira gibi sermaye gelirleri daha fazla vergilensin ki, kamunun elinde kaynak artsın. insanlar dedesinden kalan rantiye ile, ücretli çalışandan ya da risk alan girişimciden fazla para kazanmasın.

  karşı çıkan ne diyor? fakir insanlar hep olsun ki, işgücü hep ucuz kalsın. insanlar eğitim alamasın ki, din, milliyetçilik gibi unsurlarla beyinlerini yıkayıp manipüle edelim.

  yoksa seyahat özgürlüğüne müdahale, özel mülkiyete ret, merkezi verimsiz planlama gibi unsurlar zaten tarih oldu. bir insan bilaloğlan zekasında değilse zaten konunun bunlar olmadığını anlar. bunları savunan sosyalistlerle de ayrıca tartışılır, sonuçta hedef daha çok insanın daha medeni koşullarda yaşaması...