şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1668 entry daha
 • radikal bir bireyci ve bireysel özgürlükçü olarak diyorum ki.

  önünde sonunda olacak olandır. uzun vadede iyi bir şey olarak görülecektir.

  not : max stirner.
 • en çok da "insan doğasına aykırı yeaa" diye eleştiren tiplere uyuz olduğum ideoloji. ya sizi içgüdüleriniz mi yönetiyor? sokakta dişi insan görünce saçından kavrayıp mağaraya mı götürüyorsunuz amk? ya da sıkıştığınız zaman olduğunuz yere mi sıçıyorsunuz? zeka katsayısı en yüksek canlısın, paylaşma konusunda da biraz sağduyulu ol. kalacağın şurada 70-80 sene alt tarafı.
 • şimdi “virüsün dini, milleti, ırkı, ideolojisi, sınıfı yok; herkesi vuruyor” diyorlar.

  virüsten etkilenip etkilenmemenin bir boyutu biyolojik. yaşın, bağışıklığın, genetik yapının vb. ilgisi var. salgının, yine örneğin çevresel boyutu da var. virüs bazı çevresel ortamlarda yaşayamıyor. bunlar işin biyolojik tarafları.

  salgının biyolojik yanı var da toplumsal ya da başka bir ifadeyle sınıfsal bir yanı yok mu? doğal bir olayın, doğal olduğu kadar ekonomik yanı, ekonomik olduğu için toplumsal yanı, toplumsal olduğu için de sınıfsal ve ideolojik yanı da bulunuyor.

  korona bir virüs ama salgın toplumsal ve siyasal bir olgudur!

  bunları görmezden gelerek, bugün salgını tek başına bir doğa olayı olarak açıklayarak, yani sadece işin biyolojik tarafını görüp ekonomik, toplumsal ve sınıfsal yanını görmeden neyi tartışacağız?

  başkaları işi biyolojik olarak bile görmüyorlar. onlar din tarafından bakıyorlar örneğin. allah’ın gazabı deyip bekleyebiliriz. böyle yapanlar var. hatta işi daha ileriye taşıyıp salgını ateistlere bağlayan bile çıkıyor. ama ülkemizde yayılmasının asli unsurlarından birisinin umreden dönenler olması konusunda tek bir yanıt yok.

  işi dini çerçeveye sokanlar, biyolojik yanıyla sınırlandıranlar, salgının ekonomik, toplumsal ve sınıfsal yanını da örtmeye çalışıyorlar! o yüzden, koronavirüs salgınını bir doğa olayı, bir biyolojik olay diye gösterip kendi başarısızlıklarını, yıllardır savundukları sistemlerinin çaresizliğini ve göklere çıkardıkları ekonomik düzenlerinin büyük krizini kapamaya çalışıyorlar.

  biz “bu işin sınıfsal yanı var” dedikçe “ama virüs bu, salgın bu, bütün dünya aynı durumda, ne yapsın hükümet” diyenler, bel altından vurmak ya da ideolojik dokundurmalardan asla çekinmiyorlar.

  çok dikkat ediniz: abd, “çin virüsü” diyor. ırkçılık yapıyor. çin’den yayılan virüs dolayısıyla tazminat istiyor! hani virüs biyolojik bir şeydi, doğal afetti! kendisiyle bu kadar övünen abd emperyalizmi salgın karşısında panik yaşıyor. aslında paniğin arka tarafında olası bir ekonomik kriz var!

  islamcılar, “ateistlerin olduğu yerlerde çıktı” diyorlar. “artık insanlarda allah korkusu var” diyorlar. hani virüs salgını biyolojik idi.

  ama biz konuşunca…

  ama biz sözü, kapitalizme, özel mülkiyete, zengin ve yoksula, akp’ye, akp’nin aldığı önlemlerin yetersizliğine getirdiğimizde “sizin işiniz gücünüz akp karşıtlığı zaten” ekiyle “birlik beraberlik gününde niye fitne çıkartıyorsunuz” suçlamalarıyla üste çıkmaya çalışıyorlar.

  yandaş kalemler yazıyor; yine dikkat ediniz. “koronovirüs bizim ülkemize hep yabancı ülkelerden özellikle avrupa ve abd’den geldi” diyorlar. yani umrecilere laf kondurmamak için nasıl yazıyorlar nasıl… sinsilik fıtratlarında var.

  “ama umreye niye gönderildiler? geldiklerinde niye karantina uygulanmadı da topluma dağılmalarına izin verildiler?” sorularına yanıt vermiyorlar. içişleri bakanı, daha salgın gündemde yokken bile ailesine “umreye gitmeyeceksiniz” demiş ama. demek ki ortada bir sorun var. bir de koronavirüs salgını duaya, abdeste, imana vs. bakmıyormuş!

  bugün biyolojik bir olgu olan virüsün yayılmasının toplumsal etkilerini ve sonuçlarını konuşmamız lazım. biyolojinin arkasına saklanıp işin toplumsal, ekonomik ve siyasal yanını görmezden gelmemizi istemek tam bir aldatmaca!

  bugün ortada bir salgınla büyük bir tehdit altında yaşayan insanlığın kurtuluşunu, kurtuluş reçetesini konuşmamız lazım. hem bilimsel hem toplumsal hem ekonomik hem de siyasi olarak!

  “evde kal” demek kolay. bugün için evde kalmak da gerek. evde kalıp işe gitmeyenler, maaş alamayan, evine ekmek getiremeyecekler ne olacak?

  hükümet ekonomik tedbirler sıralıyor. thy’yi güya kurtarmak için uçuşlarda vergi indirimi yapıyorlar; patronların borçlarında erteleme, esnek çalışmaya geçme uygulamalarını devreye sokarak çocuk kandırıyorlar! bunu da “biz sosyal devletiz” diye süslüyorlar!

  uçak biletlerinde vergi indirimi koyup, evde kalın diyeceksiniz! çelişkinin alası değil midir bu? peki gıda fiyatlarında vergi indirimi niye aklınıza gelmez? ya da gıda fiyatlarının dondurulması kararı almak çok mu zor?

  eğitime ara verilince 80 bin ücretli öğretmen nereden maaş alacak?

  kağıt toplayarak geçimini sağlayanlara “kağıt toplamak yasak gardaşım, evinizden çıkmayın” talimatnamesi göndermek önlem mi? vicdani mi?

  ya çalışmak zorunda olan yurttaşlar: çalışmasa işsiz kalacak, çalışsa koronavirüse yakalanacak! bu mudur insanlık?

  zaten yaşamak için çalışan, çalışırken ise iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlere alışmadık mı? yaşamak için ölmek; bugün yaratmış olduğunuz kapitalizmin dehşet çelişkisi değil midir?

  kimse kimseyi kandırmasın!

  fabrikalar çalışıyor, atölyeler çalışıyor, kargo firmaları çalışıyor, oteller çalışıyor…

  çalışanlar büyük bir tehditle baş başa!

  istersen çalışma… “çalışmama özgürlüğü” herkesin var. bu aynı zamanda “işsiz kalma özgürlüğü”.

  bir de sana bu özgürlüğü verenler var. senin sağlığın için izne çık diyorlar, çalışma diyorlar. ya ücretinden kesiyorlar, ücretsiz izin diyorlar ya da yıllık izinden sayıyorlar. yani şimdi sen evine kapan, yazın da tatil matil yapma, bize çalışmaya devam et diyorlar. evde kal, para yok ya da evde kal, tatil yok!

  diyeceksiniz ki ama çalıştığı güne para ödüyorlar, çalışmayana niye ödesinler ki?

  işte kapitalizm budur! mücbir bir neden varken, hala insanların emeğini “meta” olarak gören bu zihniyetle hesaplaşılması lazım! meselenin özü de budur! ahlakı da!

  kapitalizm, panik ve kriz içinde!

  kapitalizm, salgınla baş edecek ve bir toplumsal çözüm üretecek yetenekte değil!

  kapitalizm, bir salgınla ekonomik krize girecek kadar yanlış bir sistem!

  kapitalizm, “sürü bağışıklığı” diyerek insanların ölmesini “biyolojik olarak normal” karşılayacak kadar, insanları ücretsiz izne çıkarıp parasız bırakacak kadar, ekonomik gerekçe göstererek insanları işten çıkartıp ekmeğiyle oynayacak kadar, çalışan insanların sağlığını tehdit edip ölümlerine neden olacak kadar emek ve insan düşmanı bir sistemdir!

  koronavirüs salgını kapitalizmin üzerindeki janjanlı örtüyü tel tel dökmektedir.

  şimdi patronları ihya edecek, gözden çıkardıkları emekçilere ise “önlem paketi” açıklayarak “tedbir bizden, takdir allah’tan” diyecekler! “esnek çalışmaya geçiyoruz”u övünerek söyleyip, milyonlarca emekçinin gerçek durumu ortadayken “sosyal yardım miktarını artırdık, emekliye zam yaptık, kredi ödemelerini öteledik” diyerek çocuk kandıracaklar!

  ama gerçekler bambaşka: ücretsiz izin, işten çıkarmalar, üç kuruşluk maaş, salgınla baş başa bırakılıp çalışmak zorunda kalan emekçiler…

  göstermelik “önlem paketine” de hiç çekinmeden “sosyal devlet” demezler mi?

  bunun da adını tam olarak koyalım! sosyal devlet, sosyalist devlettir!

  sosyal devlet böyle olunmaz, başka türlü olunur!

  kurtuluş kılçer-gazete manifesto
 • (bkz: venezuela)
 • “insan doğasına uygun değil” safsatasıyla eleştirilen ekonomik sistem. oysa insan doğası dediğimiz şey; kapitalizm adı altında hem insanlara, hem hayvanlara hem de bütün dünyaya zarar vermek, her şeyi yok edip tüketmek midir?

  halbuki insan, evrimsel süreçte zihinsel gelişmişlik açısından diğer canlılara bayağı bir fark atmış, insanlığın başlangıcından bugüne kadar epey bir ilerleme kaydetmiş, medeniyeti yaratmış, etik değerler oluşturmuş bir canlı türü olarak hem kendisi için hem de bu arada doğaya zarar vermeyecek ya da en azından bu zararı minimuma indirebilecek bir sistemi inşaa edebilecek potansiyele sahiptir.

  çünkü insan olmak demek vahşi olmak, ilkel olmak, sırf içgüdülerle hareket etmek demek değildir. ki normalde güçlünün güçsüzü ezmesi insafsızlık ve insanlık dışı olarak nitelendirilmez mi? öyleyse nasıl oluyor da bakın doğada da güçlü güçsüzü ezer, düzen böyledir, o yüzden kapitalizm insan doğasına uygundur denilebilir? beyni gelişmemiş, içgüdüleriyle hareket eden hayvan mıyız biz, yoksa rasyonel düşünmesi gereken insan mıyız?

  öte yandan, evet, sosyalizm herkese cenneti vaat etmez; herkesin özel uçağı, helikopteri, lüks yatı olmaz belki, ama herkes sağlıktan, eğitimden, bilimden ve sanattan en iyi şekilde yararlanabilir. yani insanca yaşabilir.

  çünkü sınırlı insan ömründe kimse bu sınırlı ömrü ekonomik yetersizliğin yol açtığı dertlerle boğuşmak ya da ömrünü olmayan bir öbür dünya yalanıyla tüketmek zorunda kalmamalı.

  peki, neden ya barbarlık, ya sosyalizm?

  çünkü kapitalizme alternatif olarak iyileştirilmiş, vahşiliğinden arındırılmış, bütün dünyada herkesin insanca yaşamasını sağlayabilecek minnoş bir kapitalizm mümkün değil. çünkü “amerika’nın varlığı, kongonun varlığını zorunlu kılar”. çünkü kar elde etme istenci ve daha da önemlisi zorunluluğu ve diğer kapitalizmi ayakta tutan sistemin kendine has dinamikleri tüm dünya genelinde uygulanacak kalıcı iyileştirmeleri imkansız kılıyor. yani kapitalizm; savaştan, yoksulluktan, işsizlikten, örgütlü cehaletten, ırkçılıktan, bağnazlıktan, kaostan beslenen pislik, çürümüşlük içinde debelenen bir sistem. ve bu köhne düzen elbet bir gün yıkılacaktır. çünkü kırıntılar değil, dünya bizim olmalı.
 • anamız amele sınıfıdır, yurdumuz bütün cihandır bizim
  hazırlandık son kanlı kavgaya, başta bayrağımız sosyalizim
  (bkz: avusturya işçi marşı)
 • olm insan zaten doğa durumunda komün düzeninde değilmiydi ? herkes bir arada yaşar sadece şeflik konumu için bir kişi eşitler arasında birinci olarak seçilirdi.insanın doğasına en yakın yönetim biçimidir.
 • burada bazı arkadaşlar sosyalizmin mümkün olmadığını kendisinin ve cevresinin yaşam biçiminden yola çıkarak iddia ediyorlar. lakin kendilerinin, yaşam biçimlerinin (küçük burjuva) ve de değerlerinin işçi sınıfı için bir düşman olduğunu görmüyorlar. sosyalizm zaten size rağmen, sizi yenerek var olacak. öbür yandan sosyalizmin insan doğasına aykırı olduğunu iddia eden arkadaslara insan doğası ile ilgili ben de bir soru sorayım. sabahtan akşama maden ocağında karın tokluğuna çalışmak, saatlerce bir masada oturup telefonlara cevap vermek, çöplükten kağıt toplamak vb... insan doğasına uygun mudur?
1 entry daha