şükela:  tümü | bugün
 • eğer insanlar kapitalizmi bu kadar kanıksamamış olsaydı sosyalizm rahatlıkla kabul edilebilir bir ideoloji olurdu.

  ayrıca sosyalizm, sanıldığı gibi "doyasıya halay çekebileceğimiz bir yer bulduk" havasından ibaret değildir. geçmişten bugüne proleterya*nın grevlerinde, eylemlerinde sıklıkla gözlendiği için halay çekmek, fraksiyonlarca sıklıkla eyleme dönüşür.

  önce bir köy ele alınıp daha sonra "herkes" tarafından karşıtlık diye bir şey söz konusu olamaz. pire için yorgan yakılamaz.
 • silah zoruyla dayatılan şey sosyalizm değildir. diktatörlüktür.

  diktatörlüğün her çeşidi zorlamadır ve diktatörün gücü zayıfladığı an da isyan kaçınılmazdır. her memlekete uygun bir yönetim şekli vardır fakat orta doğu için yoktur.

  nedeni de orta doğunun din bataklığıdan hiçbir zaman çıkamayacak olmasıdır.
 • amerika'nın zamanında yaptığı anti komünist propagandalarının halkların üzerinde, özellikle de salak ve cahil halkların üzerinde çok iyi tutmasından kaynaklanmaktadır, sovyetler bitti, bizim siyasal islamcılarımız, ülkücülerimiz bi bitmedi. ha bir de kapitalist emperyalist güçler var ki, elbette karşı olacaklar. cevaplamak için dahi olmaya gerek olmayan soru.
 • -sosyalizm bu kadar iyiysa neden herkes ona karsi.
  -iyilik goreceli bi durum oldugu gibi, herkesin ona karsi oldugu dogru bir saptama degil.
 • kapitalist düzen olabilir mi mesela bunu sebebi? en basitinden salvador allende iktidarına baktigimizda dahi görebiliyoruz. adam yasal yollarla biz anayasal düzende sosyalist bir sistem kurmaya geldik dedikten bir buçuk yil sonra hükümeti amerika destekli kanli bir darbeyle yikildi. adam öldürüldü ve yillar sonra ortaya cikti ki adam seçilmeden önce bu planlar yapilmis. keza vietnamda da amerika eliyle bir savaş cikarildi. sovyet durduk yere sosyalizm nedeniyle mi yikildi saniyorsunuz. biraz sovyet tarihi okumanizi öneririm. kruscevden başlayan kapitalist politiklari ve adim adim ülke içerisine nasil girdiğini anlatan milyon tane kitap var mesela. kubada fidel castroya yapilan 500 suikasti saymiyorum bile. amerika ve diğer kapitalist ülkelerin sosyalizmi şeytani bir ideoloji olarak anlatmasi da tüm dünyaya cabasi.

  velhasili, sosyalizmi ilk önce bi yasa gör mesela çok sevgili liberal arkadaş, o çok sevdiğin amerika izin versin ondan sonra yorumlarini alalim. ulan sisteme kufredip alternatif bi sistem sunulduğunda kati suretle olmaz diyen tek ulkeyiz herhalde. aa, bir de amerika var tabii.

  bir de eklemeden edemeyeceğim. bildiğiniz üzere devletlerin zenginlikleri genelde sanayiye ve yaptiklari ithalat ihracata göredir. sosyalist devletler genelde içe kapanik olduklari için sovyetler disinda ekonomisi büyük sosyalist bir devlet yok saniyorsam. yani kalkip burda küba çok fakir ya:((( demeden önce bir düşünün kubadaki ambargolari. he bir de küba çok zengin bir devlet değil belki ama hic değilse orda kirk günlük bebekler acliktan soğuktan ölmüyorlar. üniversiteli gencler fakir olduklarından mütevellit gidip inşaatlarda calismiyorlar, oralarda calisirken ölmüyorlar. ya da ödemek zorunda olduklari mortgagelari yok. wall streetleri yok ama ayni zamanda onlari dolandiran çokuluslu şirketleri de yok dolayisiyla krizleri yok ve intihar etmek için sebepleri de yok ekonomik acidan.

  tanim istemisler, kapitalist düzendir.
 • - çünkü ona aşıklar<3
  @nazım hikmet kültür merkezi via foursquare