şükela:  tümü | bugün
 • bir tanıdığın ifadesiyle, "içererek aşmak aynı zamanda aşarak içermektir" diyerek katılmayı düşündüğüm etkinlik.

  tkp'nin 28 ekim çağrısı şöyle:

  1917'nin 7 kasımı'nda, rusya’da, emekçileri iktidara taşıyan sosyalist devrim gerçekleşti. bundan altı yıl sonra türkiye cumhuriyeti kuruldu. bu iki devrim farklı doğrultulara sahip olsa da birbirlerine el uzattılar, dayanışma içinde oldular.

  sovyet devrimi’nin yüzüncü, türkiye cumhuriyeti’nin 94. yılında bu iki tarihsel olayı ve her iki ülkede daha sonra yaşananları şarkılarımızla, şiirlerimizle, danslarımızla, oyunlarımızla, sözümüzle öyküleştirdik.

  usta sanatçılar bu öyküye ortak emeklerini, türkiye komünist partisi de karanlığı yenme iradesini koydu. ve bir kez daha gördük ki, sosyalizm cumhuriyet’e çok yakışacak.

  28 ekim cumartesi, 19.00
  izmir fuarı atatürk açık hava tiyatrosu

  (bkz: http://haber.sol.org.tr/…iyete-cok-yakisacak-212305)
 • bugün saat 19.00'da izmir fuarı atatürk açık hava tiyatrosu'nda, ekim devrimi'nin 100.yılı ve cumhuriyetimizin 94.yılı olması hasebiyle bu iki devrimin mirası ışığında düzenlenecek etkinliktir. orhan gökdemir ise konuya şöyle değinmiş:

  cumhuriyeti kuranlar, 1908’i yapanların yarım bıraktığı işi tamamladılar, bir halk, bir ulus yarattılar. ve bir halk yaratmanın hala tek bir yolu var; cemaatleri dağıtacaksınız. dini devletin ötesine, ibadethanesine göndereceksiniz. bütün inançlara eşit mesafede duran bir kamu yaşamı oluşturacaksınız.

  üç devrim de bunu yaptı. büyük fransız devrimcileri kralın kafasını uçurdular ve kilisenin etkisini kırdılar. dine göre düzenlenmiş takvimi kaldırıp attılar, yerine devrimi esas alan yeni bir takvim geliştirdiler. devrim takvimidir; çiçek adları taşır ki çiçek gibidir. ekim devrimi de çarın kafasını uçurduktan sonra, kilisenin etkisini kırdı, takvimi değiştirdi ve dini kamu yaşamının dışına itti. cumhuriyetimizin yaptığı budur. hepsinin tek bir amacı var; özgür düşünceli yurttaşlar yaratmak, onların cemaatlerin tasallutundan kurtarmak.

  şimdi hemen her yerde ortaçağ artığı inançlar, fikirler yeniden diriltiliyor. saray kaçkını zombiler dolaşıyor ortalıkta. imamlar, papazlar, hahamlar dizleri üzerinden doğrulmuş yitirdikleri eski ayrıcalıklarını istiyor. cemaatler bir ahtapot gibi her yanı sarmış, bir kısmı bebelere dadanmış, bir kısmı cumhuriyete tecavüze yeltenmekte. iddiaları o ki, özgür yurttaşlarımızı yeniden ümmete dönüştürecekler.

  ***
 • an itibariyle etkinlik alaninin dolduğu yakışma.
 • kemal'in sahne aldığı yakınlaşma.
 • motoru bozduğum için gidemedim. çok güzel bir etkinlik olmuş. emeği geçenlerin yüreğine sağlık
 • memleketin işçileri, gençleri ve aydınların örgütlü olduğunda neler yapabileceklerini hatırlatan etkinlik.

  çatırdayan bir düzenin orta yerinde gelmekte olanın sesi.

  örgütlü olanların eseri.

  (bkz: türkiye'de laikliğin yenilemeyeceği gerçeği)