şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sosyalizm zaten kapitalizm ve komünizm arasındaki köprüdür, hadi komünizm ütopyadır dese belki bir derece anlayacağım da (o da şaibeli ya neyse) tarihteki mevcudiyeti var olan bir olguyu ütopya diye tanımlamak fazlasıyla saçma oluyor... unutmayalım ki, sscb her ne kadar stalin'den sonra bambaşka şekle da dönüşse, gayet sosyalist oluşum örneğidir... ayrıca neden hep paris komünü'ne bakıyoruz -en iyi örnek bu evet ama, bu kadar avrupa merkezli olmaya gerek yok, mao'nun çin'ini, ho şi min'in vietnamı'nı da hatırlayın, bir de che guevara ile fidel castro'nun küba'sını; bu örnekler günümüzde ne hale gelmiş olursa olsun, hepsi tarihe sosyalizm örnekleri olarak geçtiler...
 • geri püskürtülmesi çok zor olmayacak bir önerme bu.

  çünkü burda durum, bu ütopyanın imkanlılığı ya da imkansızlığını ortaya koymak değildir; ya da ütopya zaten imkansızlıktır diye sosyalizmin ütopikliğinden söz açmak hiç değildir.

  burda ana nokta şudur: hiçbir ütopya, hayal edilemez, hiçbir hayal de, amaçlanamaz değildir. uygulamaya gelince, sosyalizmi uygulanamaz kılan, kapitalizmin bazı insanlara çok kullanışlı ve uygulanabilir geliyor olmasıdır. kapitalizm kullanılamaz hale geldiği an, sosyalizmi uygulayacak bir insanlık olur mu? olmaz.

  sosyalizm uygulanamaz değildir. sosyalizm uygulanmamaktadır ve uygulanmayacaktır. çünkü insanlar hala hayatta. ne yazık ki diyecek oldum bir an.

  sustum.
 • sosyalizmin tarih boyunca denenmis hallerine bakildiginda yasadigi basarisizliklar sonucu elde edilmesi muhtemel cikarimdir..

  ama bu cikarim ayni sekilde liberalizm icin de gecerli olabilir. cunku liberalizm de cikis noktasindaki degerlerinin aynisini uygulamamaktadir.

  butun bunlarin nedeni ise bellidir; dunyanin degismeyen gercegi ; guclu gucsuzu ezer. ideolojiler sadece bunun sahnesini degistirir ama oyuncular ve oyun hep aynidir; gucluler dunyasi ve ezilenler tragedyasi..
 • bilimsel sosyalizm vs bir yana, sadece ütopyanın bile aslında düşünsel ilerlemenin çok ciddi bir temeli olduğunu kavrayamamanın hazin sonucu olan sözdür. ama belki gün gelir, kafaya krishan kumar da düşebilir en azından....
 • sosyalizmin güzelliklerini anlatanlara eskiden beri en çok söylenen zırva. bu zırvayı savunanlara oscar wilde, sosyalizm ve insan ruhu'nda: "ütopya ülkesini göstermeyen bir dünya haritasına göz atmağa bile değmez" diyerek gereken cevabı çok güzel verir.
 • kapitalizmin bu kadar hakim olduğu bir dünyada böyle bir önerme mümkündür.ve ilerde şu an kapitalizm mantığıyla eğitilen daha birçok insanın var olacağı fikri devrimi daha uzaklarda kılmaktadır. sosyalist geçinen birçok insanın da bir gün devrim muhakkak olacak sosyalizm yeniden hakim olacak mantığıyla hareket edip sırtını boş bir güvene dayayıp rahat bir şekilde hareket etmeleri ve bu kapitalizm gerçeğini değiştirmek için sözde çabalar değil de gerçek çabalar göstermemeleri bu önermeyi giderek daha gerçekçi bir hale sokmaktadır.
 • piyasanın görünmez elinin ve tanrı(lar)ın mysterious ways'inin varlığına kesin olarak bakanlarla dolu bir dünyada geçerliliğinin nasıl gerekçelendirildiğini kavrayamadığım iddia. zenginler zengin olmakla fakire fayda sağlıyor, etrafımızda görünmez, nurdan yapılmış kanatlı varlıklar fink atıyor ama şu sosyalizm yok mu... hiç mantıklı değil.
 • hollanda'yi gordukce dogru olmadigina kanaat getirdigim cumle.
 • insanlardaki maddiyatçılık ve kişisel çıkarcılık olduğu sürece, dürüstlük denen erdem sayılı kişiye özgüyken malesef doğru bir önerme. makro düzeyde de sosyalizm kişilerdeki girişim ruhuna hiçbir baskı yapmadığı için bu sistemin muvaffak olmasını imkansız kılıyor. ileride inşallah. (gerçi biz göremeyiz)