şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle; kapitalizmi özet geçmek.

işin mizahsel tarafını ele alan bir insanım bu yüzden benim özetim; burda senin paran geçmez.
  • onun arabası var yemişim ruhunu aynından benimde olsun
  • okumus entel dantel seriatı.(gercek sosyalizm x degil) duzgun birtane ornegi yok ama muridi inancını hic kaybetmiyor. hep anlamayan sen oluyorsun.
  • en güzel örneği atananamayan öğretmenlerdir.

normalde kapitalizmde fiyatlar üreticilere ve tüketicilere sinyal verir. mesela herkes pilotların maaşına takar, çok para alıyorlar diye.

niye pilotlar çok para alıyor? çünkü pilotluğa talep çok ama pilot az. maaşların yüksek olması dışarıdaki kitleye “ey benim lisede okuyan kardeşim, gel pilot ol” sinyali veriyor. keza uçak üreticileri için de “pilotsuz uçak üretin” sinyali veriyor.

şimdi sosyalizmde bu sinyal mekanizması yok. sistem manuel çalışıyor.

atanamayan öğretmenler üzerinden gidelim..

öğretmen arzını kim belirliyor, devlet. eğitim fakültesi açıyor, öğretmen yetiştiriyor.

öğretmen talebini kim belirliyor?
    yine devlet. okul açan o.

normalde teorik olarak devletin sadece personel ve nüfüs verilerine bakarak il il hatta mahalle mahalle önümüzdeki 5-10 yılda hangi branşta kaç öğretmene ihtiyaç olduğunu hesaplayabiliyor olması lazım. sonuçta önümüzdeki 10 yılda lise çağına gelecek çocuk sayısı belli, keza emekli olacak öğretmen sayısı da belli.

ama öyle olmuyor..etrafta bir ton atamaması yapılmamış öğretmen ve öğretmeni olmayan bir ton öğrenci var.

şimdi bu durumu götümüze giydiğimiz dondan kullandığımız cep telefonuna kadar uyguladığımızı düşünün.
  • fakirliği bölüşmek.
  • özeti aşağıdan bulabilirsiniz.

komünizm;
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır sana süt verir.

faşizm;
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır sana süt satar.

sosyalizm;
    2 ineğin var, birini komşuya verirsin.

nazizm
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır seni kurşuna dizer.

bürokrasi
    2 ineğin var, devlet ikisini de alır, birini öldürür, sütü satar, kovayı da devirir.

demokrasi
    2 ineğin var, ikisi de grev yapar.
  • sikko liboş * * örneklerini ve söylemlerini bir kenara bırakırsak, üretim ve istihdam gibi ana konuları devletin üstlenmesi ve planlamasıdır. (tabi burada devletçi sosyalizmden bahsediyoruz) yapı itibariyle baskıcı bir rejime dönümesi muhtemeldir. istediğiniz kadar saydırın, hor görün kapitalizm var olduğu sürece sosyalizm de var olacaktır, zira ikisi de modernist paradigmanın ürünüdür.

ek olarak vahşi kapitalizmin pazarı olmuş bir ülkedeki atanamayan öğretmenlerin durumu değildir, fakirliği paylaşmak ise hiç değildir.

(bkz: 79309869)

(bkz: iskandinav sosyalizmi)
  • ücretli ve atanamamış öğretmen kalmıyor. hepsi az derse daha düşük maaşlarla giriliyor.
  • bugün en çok sosyal yardım kapitalist denen ülkelerde vardır. sosyalizm fakirliği bölüşmek değil, refahı bölüşmektir.