şükela:  tümü | bugün
  • polonya, çek cumhuriyeti ve slovakya çikolatanın, iyi kahvenin, çayın bilinmediği ülkelerdi. bireysel grişime önem verilen liberal ekonomilerde yüzlerce değer dolarındaki ürünler neredeyse bir ekmek fiyatına satılır, o parayla da insanlar ancak karınalrını doyurabilirdi.

bulgaristan, romanya, gürcistan gibi ülkelerdeki yolsuzlukları, politbüro ve gomonik parti fişlemelerini saymadık bile.
  • en bilinenleri sovyetler tarafından silkelenip atılan nazi almanyası ve vietnam tarafından silkelenip atılan amerika birleşik devletleri'dir.
  • sosyalizm'in değil, kişisel hırsların, insanların çarpık yorumlarının silkip attığı ülkelerdir.

sanki sosyalist ülkeler sıçıp batırdı da, bugün "müslüman" ülkeler süper. somali islam cumhuriyeti başta olmak üzere gerek sosyal gerekse ekonomik durumları yerlerde sürünüyor. ne diyelim? islamiyetin silkip attığı ülkeler mi diyelim bunlara da? ortadoğunun hali zaten belli.

kapitalist ülkelere baktığında ise modern köleliğin durumunu görüyorsunuz.

türkiye cumhuriyetinin temeli müthiştir, bugünkü haline bak.

bütün insanlığın yegane sorunu "güç zehirlenmesi". en üst yönetimler yapay zekaya bırakılsın diyeceğim ama bir skynet gerçeği de var ortada.
  • sosyalizm ile sosyalizmin uygulamaları arasında ki farkın gözardı edilerek sunulduğu önerme. bu yıl küba'daydım. insanlar; para için insan öldürülmesini anlayamadıkları bir gerçeklik dünyasında yaşıyorlar. hiç kimsenin ilaç parası bulamadığı için, açlıktan, fakirlikten ölmediği bir ülkede para* yüzünden ne kadar vahşi olunacağını bilmedikleri bir ülkede 60'lardan kalma arabalara* binerek ve genelde mutlu yaşıyorlar. orada da fakir ve zengin insanlar var ama hayat insan için. ve bizim anlayamadığımız bir şekilde insan değeri kapital olarak ifade edilmiyor.
    edit: imla
  • bak benim tepemin tasi yine atti. yazik, keske azcik yakin tarih bilseymis bu basligi acan arkadas. sovyetlerin ve sosyalizmin stalinden ibaret olmadigini, ayrica sovyetler sayesinde eski sovyetler sinirinda kalan ulkelerde gunumuzde bile muazzam kaliteli bir egitim ve kulturel yetkinlik oldugunu bilirdin. en azindan. ama olmaz, cunku sen kapitalizmin harcayip attigi ama israrla ona hayran gezen bir zavalli kurmali oyuncaksin.
  • uzerinden senelerdir goy goy yapilan silkilip atilmis ulkeler. he amina kodugumun ipneleri sosyalizm cok pis bir sistem kapitalizm cok iyi cunku asfalt var ferrari var ve bu ferrariye binen zenginler bacinizi paralari var diye sikiyor. yasasin kapitalizm bir gun yeteri kadar calabilirseniz siz de bunlarin sahibi olabilirsiniz. kapitalizmin en buyuk basarisi da bu zaten bir maasa yari ac yasayan koleler yetistirmek.
  • sosyalizm bir din , bir toplum , bir inaç , bir devlet değildir . bir kitap da değildir lenin de marx da değildir . sosyalizm ezilen ve sömürülen halkların binlerce yıldır süren haklı mücadelesidir . sosyalizm den önce kadın hakları da işçi hakları da hayvan hakları da insan hakları da çevrecilik mücadelesi de yoktu
    moderniteyi tüketim için dünya kaynaklarını yok etmek sanmak ahmaklıktır.
    bugünün dünyasında o ünlü moderniteyi yaşayan sadece üç kıta var . gerisi olduğu gibi sömürüdür.
    kuzey amerika, avustralya ve avrupa kıtalarının haricinde yaşayan uluslar bu iki kıtanın diğer uluslara dayattığı din faşizmine , gericiliğe , kültürsüzleşmeye , bilimsizleşmeye , milliyetçi faşizme , savaşlara direnmeye çalışıyor
    sosyalizm mücadelesi bunlara karşı savaşmaktır. sosyalizm insanlık onuruna sahip çıkmaktır
    çevre felaketleri , dünya kaynaklarının orantısız kullanımı , sınıflı toplum kapitalizmin eseridir
  • ben bu sene kafamı yastığa koyduğumda yan binada ya da öbür kıyıda hatta ülkenin öbür ucunda bile hiç kimsenin aç uyumadığını, para yüzünden hasta kalmadığını, istediği eğitimi engelsiz alabildiğini bilerek uyudum. o hissin hafifliği için para da önerirsiniz bana.

fuhuş arayanların her ülkede fuhuş yapan insanları bulacakları gerçektir elbette. benim tanıdığım, konuştuğum doktorlar ebola üzerine çalışıyorlardı, öğretmenlerse pedagojik enformasyon dergisi çıkarıyorlardı. alışveriş karneleri, ürün fiyatları ve arzları konusunda da turist bakışları, sözleri ve dedikodusundan fazlasını araştırmak gerek.ırk, renk ve cinsiyet gibi her türlü ayrımcılık yasağının sadece yasal değil uygulamada da olduğunu gördüğüm, en katı avrupa ülkelerinden bile daha iyi yerleştiğine tanıklık ettiğim için kast sistemine cevap vermek bile hakaret olur.
    herkesin insan gibi yaşama hakkı(temel ihtiyaçları, sağlık ve eğitiminin sağlanması) üzerine tartışılması ve bu düşüncelere farklı ideolojiler oluşturulması bile çok acı. neyse ki mükemmel olmayan gerçekler ve kendim dışındakiler için kurabildiğim hayaller var.
  • (bkz: silkip atmak)