şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakın meşaleleri!..

  hop

  bu düzenin ilacının sosyalizm olduğu bellidir artık.

  çıkmazlarımızın sonucu olacağı da bellidir.

  bu tepişmenin çaresi olduğu da bellidir.

  yakın meşaleleri!..

  sosyalizm geliyor.
 • (bkz: nah gelir)

  ya bir siktirin gidin amk. venezuela'ya da geliyordu. gördük ne hale geldiklerini. celal şengör bile sosyalistlerin ağır embesil olduğunu söylüyor.

  uyanın artık şu aptal rüyadan. türkiye'de zaten birçok alanda sosyalist politikalar uygulanıyor. ondan bir gıdım ilerleyemiyoruz.
 • dünyada ne (bkz: serbest piyasa ekonomisi) işliyor ne(bkz: sosyalist ekonomi). işleyen tek şey (bkz: sosyal piyasa ekonomisi)
 • (bkz: la casa de papel) izleyip gaza gelen bir yazan beyanı...
 • patates oturtma, patates salatası, patates kızartması, patates püresi, kumpir vb yemekleri çok seven, zevkle tüketen yazar beyenatı.
 • (bkz: yaldır yaldır geliyor denen hiçbir şeyin yaldır yaldır gelmemesi)
 • türkiye'de olmayacağını düşündüğüm sistem. ülke olarak en büyük özelliğimiz başkalarının kötülüğü'nü arzu etmek. ayrıca sosyalizm nispeten fırsat eşitliği yaratır ve eğitim imkanlarında artış sağlar. bilinçli ve geleceğinde ne oldum korkusu olmayan vatandaş çomar olmaz. bu nedenle sosyalizm yerine fakirleştirilmiş, sömürülmüş, ezilen bir halk yaratılıp, onun sırtandan geçinilip, sadece kalitesiz gıda ve hizmetlerle o vatandaşları beslemek ve kendisine mecbur bırakmak tercih edilesidir.

  bir yerden tanıdık geldi değil mi? bana da geldi. sanırım afrika'da bi ülke vardı böyle. devlet adamları emeğini, parasını yasal yollarla çalıp, sonra halka 3 kuruş maaş, 2 lokma ekmek ve göstermelik hizmetler verip kendine muhtaç, onursuz, gurursuz, eğitimsiz, haysiyetssiz, namussuz bir kitle yaratıyordu. etiyopya falandı sanırım burası.
 • sosyalizmin gelmesi teknik ve pratik olarak mümkün değil. o eşiği geçtik.
  ancak kapitalizmin de yeterince başarılı olamadığını gördük. buna bir de endüstri 4.0 çağında artan eşitsizlikler eklenince ciddi sistemik değişimlerin gerektiğini görmek zor değil.

  benim beklentim, neo welfare state devri.
  bu olmazsa, komünyal yaşam simülasyonlarının kurulması.

  şimdi bu ne diyor diyenlere, uzun uzun yazardım ama üşeniyorum.
  belki bir gün detay katarım.

  bu arada müzik paylaşacaksanız, şöyle kaliteli ve türkçe bir şey olsun; elbruz dağları

  zehri verdik, panzehrini de verelim.
 • kapitalizmin can çekişmekte olduğunu, bu yüzden dünyayı mahvetmekte olduğunu göremeyenlerin karşı çıktığı, hatta korktuğu durum.

  (bkz: kapitalizm can çekişiyor marx bize gülümsüyor)
  (bkz: sosyalizm/#14955850)
  http://2.bp.blogspot.com/…1orhi/s400/leman-marx.gif