şükela:  tümü | bugün
 • "bağlamında" diyerek her şeyi birbiriyle ilişkilendiresi olan,her şeye "sosyolojik bir bakış" atmak isteyendir.
 • temel çalışma alanı insandan ve toplumdan; yani bilfiil içinde yaşadığımız ve kendimize dair bir takım doğrular üzerinde ilerlediğimiz bir ortamdan oluştuğu için kendisi de dahil olmak üzere herkesin her şeyi bildiğini düşündüğü bu ortamda derdini anlatmaya çalışan, ama karşısındaki insanların aşılması imkânsız egoları sayesinde anca kendi akademik çevresinde yazıp çizip bilgi üretebilen, böylelikle de yalnızca kendine ve kendi branşına hayrı olan insan.
 • bu entry'ye mecnun çınar'dan bir alıntı ile başlamak isterim: "bir insan niye sosyoloji okur ki ya?"

  bana frankfurt okuluyla falan gelmeyin. ismail abi'den âlâ sosyolog tanımıyorum artık. habermas'mış, weber'miş, kierkegaard'mış hepsi yalan...

  zira "hoşçakal diyen geri gelmiyor mecnun" diyerek bütün külliyatı özetlemiştir.
 • istihdam mücadelesi veren topluluklardan biri. sosyolog ünvanıyla kadro açmadıkları için, öğretmen olurlar öğretmenlerden azar yerler, açın şu sosyolog kadrolarını diye eski sosyal hizmetler şimdiki aile ve sosyal politikalara giderler, sosyal çalışmacılardan azar yerler, temel bilimler bu ülkenin istenmeyen tüyü zaten. herkes iyi aile çocuğu, biz o... neyse, seviyemizi bozup, dar etmeyelim şu nezih alanı iki dakikada.

  paramız yettiğince şöyle bir şeyler yapılıyor birkaç gazetede;

  http://www.memurlar.net/haber/222061/
 • bugün rüya gördüğünü sanan insanlar. dönüp dönüp okuyorum, sayıları bi de ben topluyorum falan ama bu kez gerçek galiba.tam 1130 kişilik kadrodan bahsediliyor.

  http://www.sosyolojidernegi.org.tr/…syolog-kadrosu/
 • herhalde en ünlüsü auguste comte'dir.

  ayrıca insanları değil, toplumları toplulukları kitleleri inceler, önceki kitlesel tepkilerden yola çıkarak yeni koşullarda toplumun nasıl tepki verebileceğini, ne zaman kırılma noktalarına yaklaşılacağını tahmin edebilir. sözlük yazarlarlığı gibi beleş tespitçiler değildir. ekonomik, sosyal, siyasi, dini, kültürel etütler yaparak sonuca ulaşır. her ne kadar pozitif bilim insanı olmasa da dayandığı bilimsel dayanakları ve metotları vardır. diğer sosyal bilimlerden farklı olarak sosyal deneyler de yapabilir, mesela zimbardo deneyi, milgram deneyi gibi.
 • haklarında çok şey merak ettiğim insanlar. eheh mesela kendileri için genel idare sınıfından teknik hizmet sınıfına geçecek deniyordu. bir gelişme var mı teknik hizmet sınıfına geçtiler mi? eğer geçtilerse teknik hizmet sınıfında aile ve sosyal politikalar bakanliğinda ya da sağlık bakanlığında çalışınca maaşları nasıl oldu ? bilen varsa cevaplarsa sevinirim.
 • a.s.a.p ın ve tarım köy işleri bakanlığının verdiği kadro sözleri tutulursa daha cazip bir bölüm olacaktır. yıllar boyunca bir çok insan tarafından tanımlanamayışı devletle at başı gidiyordu. ne okuyorsun diye soranlara sosyoloji cevabını verdiğimde, "avukat mı olacaksın, öğretmen mi olacaksın" yollu müthiş geri bildirimler alıyordum ama kolayını bulduydum öğretmen olacağım diyerek işin içinden sıyrılıyordum.

  bilimsel olarak incelenmesi için "olması gerekeni değil", "olanı" incelemek gerekir mottosuna sahiptir pek çok sosyolog. ancak burada fazlasıyla bir yutturmaca, düzenin meşrulaştırması var. sen derslerinde marx' tan bahsediyorsun kapitalizm-sosyalizm ilişkisinden dem vuruyorsun ve diyorsun ki yorum katmamak lazım. kapitalizmin milyonlarca insanın emeği üzerinde tepelenmesine bir şey demeden, korkup memleketteki tek sorun hakkında konuşmadan kimse kendisine sosyoloğum demesin. memlekette kürt sorunu gibi yakıcı bir mevzu var ve sosyoloji bölümlerinin çoğu sus-pus neden o efsunlaşmış "bilimsel" kelimesinin arkasına saklanıyorlar çünkü. velhasılı kelam sosyolojiyi en temel mevzularından koparıp bilim-yöntem dedikleri o soğuk alana hapsetmeleri sosyolojiye yapılabilecek en önemli haksızlıktır..
 • türkiye'de bir ilk olarak 370 sosyolog kadrolu adalet bakanlığı ilanı: http://ilan.memurlar.net/ilan/19859
 • başbakanın okumuş adamlarla kavga zincirinin son halkası.

  sıçtınız olm şimdi. sosyolojinin de uzmanı çıktı ya başbakan.