şükela:  tümü | bugün
 • a.s.a.p ın ve tarım köy işleri bakanlığının verdiği kadro sözleri tutulursa daha cazip bir bölüm olacaktır. yıllar boyunca bir çok insan tarafından tanımlanamayışı devletle at başı gidiyordu. ne okuyorsun diye soranlara sosyoloji cevabını verdiğimde, "avukat mı olacaksın, öğretmen mi olacaksın" yollu müthiş geri bildirimler alıyordum ama kolayını bulduydum öğretmen olacağım diyerek işin içinden sıyrılıyordum.

  bilimsel olarak incelenmesi için "olması gerekeni değil", "olanı" incelemek gerekir mottosuna sahiptir pek çok sosyolog. ancak burada fazlasıyla bir yutturmaca, düzenin meşrulaştırması var. sen derslerinde marx' tan bahsediyorsun kapitalizm-sosyalizm ilişkisinden dem vuruyorsun ve diyorsun ki yorum katmamak lazım. kapitalizmin milyonlarca insanın emeği üzerinde tepelenmesine bir şey demeden, korkup memleketteki tek sorun hakkında konuşmadan kimse kendisine sosyoloğum demesin. memlekette kürt sorunu gibi yakıcı bir mevzu var ve sosyoloji bölümlerinin çoğu sus-pus neden o efsunlaşmış "bilimsel" kelimesinin arkasına saklanıyorlar çünkü. velhasılı kelam sosyolojiyi en temel mevzularından koparıp bilim-yöntem dedikleri o soğuk alana hapsetmeleri sosyolojiye yapılabilecek en önemli haksızlıktır..
 • türkiye'de bir ilk olarak 370 sosyolog kadrolu adalet bakanlığı ilanı: http://ilan.memurlar.net/ilan/19859
 • başbakanın okumuş adamlarla kavga zincirinin son halkası.

  sıçtınız olm şimdi. sosyolojinin de uzmanı çıktı ya başbakan.
 • halk arasinda sosyolooooğ olarak bilinir. psikologdan bambaska birseydir. psikologun sosyoloooğ olma derdi yokken, bazi sosyoloğlarin lisans sonunda psikolog gibi calismaya calistiklari gozlenmektedir.
 • istihdam olarak kamuda sıkıntılar yaşayan meslek grubu. kendilerine verilen çoğu söz tutulmadığı gibi bunda sosyologların umursamaz tavrı da önemlidir. ancak yeniden sosyoloji derneğinin çabalarıyla bir röportaj kopartılmış, bu hat üzerinden yürünürse kazanımlar elde edilebilinir.

  http://www.radikal.com.tr/…ula_bir_sosyolog-1143975
 • insan sosyal bir hayvandır. sosyologlar da toplum ve insanların etkileşimi, organizasyonunu ve yapısını inceler. suç, cinsiyet, aile, sağlık, çalışma, etnik ilişkiler, din, kültür gibi hayatımıza yön veren tüm konularda bilimsel faaliyet yürüten sosyologlar sadece teoride kalmıyorlar. veri toplama, analiz yapma, anket uygulama, odak grup röportajlarıyla ham veri toplayan sosyologları hummalı fakat bir o kadar da keyifli ve heyecan verici sonuçların elde edileceği çalışmalar bekliyor.
 • 2 sosyoloğun olduğu yerden 3 düşünce çıkarmış*
 • kamuda ve özel sektörde büyük bir istihdam problemi ile boğuşan meslek. şu an için bir çok bakanlık, kalkınma ajansları, genel müdürlükler sosyolog alımı yapıyor, ancak bunlar oldukça düşük sayıda ve sistematik değil. kim kadro bulursa 3-4 kişi alıyor, hiç alınmasından elbette iyidir ancak bu şekil günü kurtarmak için yapılan alımlar bir soruna çare olmaz. onun için doğru düzgün bir program oluşturulmalı ve o programa uygun hareket edilmelidir.
 • is bulma ihtimalinin sifira yakin oldugu meslek( ulkemiz icin gecerli).
 • tanım:sosyoloji bölümü mezun olunduğunda kişiye verilen ünvan.

  bana göre tanım: sosyoloji bölümünden mezun olanlara mezun,sosyolog olanlara sosyolog denir.

  çünkü sosyolog olmak için diploma yetmez çoğu kez.okumak,araştırmak,incelemek gerekir.

  bazı kişiler var ki elli sene sosyoloji okusa sosyolog olamaz.üniversitenin sosyoloji bölümüne başlayalı bir hafta olduğu halde herhangi bir durumla alakalı olarak yorum yaparken "ben bir sosyolog olarak..."diye cümleye başlayanları da vardır.

  kimisi sosyolog olmak için tıp fakültesinin son sınıfında okulu bırakıp koşa koşa sosyoloji bölümüne giderek kayıt yaptırır kimisi de mimar olmak üzereyken.kimisi de halihazırda sosyoloji bölümünde olup "aman dersi geçelim yeter,mezun olsam yeter" diye düşünür.