şükela:  tümü | bugün
 • cemil meriç'in bir kitabı. sosyoloji derslerinde verdiği notlardan derlenmiştir. kitaın tam adı sosyoloji notlar ve konferanslar'dır.
 • sosyoloji bölümünde okuyan biri için feci faydalı bir kitap.
 • 3 aylık yaygın sosyoloji dergisi.
  her ne kadar aslen ankara'daki kitabevlerinde bulunmasına karşın, istanbul'da ise taksim'deki simurg kitabevinde rastlanabilmektedir.
 • yedinci sayısını nisan ayı içerisinde yayımlayacak olan öğrenci dergisi.
 • cemil meriç'in konuk hoca olarak girdiği sosyoloji derslerinden ve sosyoloji ile ilgili konferanslarında öğrencilerin ve çocuklarının aldığı notlar ile oluşturulmuş kitaptır efem.
  cemil meriç, bu kitapta okuyucuyu tarihin başından 1970'lere bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. cemil meriç'in fransızca eğitimi sayesinde tanıştığı balzac ve fikir hayatından yola çıkarak hem avrupa sosyoloji ve düşünce felsefesini incelemiş hem de bu düşünce akımlarının osmanlı ve türk intelijansiyasası (aydınlar topluluğu) üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir.
  kitapta, sosyalizm ve islam arasında kurduğu bağlantılar anti-kapitalist müslümanlar için farklı perspektifler sunmaktadır.batının düşünce akımlarına karşı doğuda ibn-i haldun'u öne çıkarmaktadır. özellikle ibn-i haldun'un adam smith'ten önce iş bölümünün önemini vurguladığını, bu sayede onun iktisadi düşünceler tarihinde yer alması gerektiğini ama batı tarafından yeterince değer görmediğini söylemektedir.kitap bunun dışında sosyalist düşünce tarihini de sınıflandırmaktadır. birinci cumhuriyetin ve aydınlarının halkı dönüştürmede neden başarısız olduğu konusunda da farklı ve irdelenmesi gereken savları mevcuttur.
 • kitabın sonunda yer alan "cemil meriç'ten ümit meriç'e" bölümüyle duygulandırır. derin, acımasız, dürüst, çıplak, açıktan ifade edilmese de sevgi dolu bir baba-kız konuşmasıdır. kitabın genelinde olduğu gibi insanı katılmakta zorlayan noktalar yok değil, fakat buna rağmen etkileyici olmaktan geri kalmıyor. okuduğum ilk cemil meriç kitabıdır kendileri. neden büyük ölçüde sağ cenahtan görülse de bir açıdan yersiz yurtsuz bir aydın olduğu ders notlarından ziyadesiyle anlaşılıyor.

hesabın var mı? giriş yap