şükela:  tümü | bugün
 • tespitte bulunan kişinin konu hakkındaki düşüncelerinden bağımsız olmak durumundadır. (bkz: value-neutral/@derinsular)

  örneğin, sosyolojik tespitler, ayrımcılıktan farklıdır. bir kişi ya da grubu ötekileştiren, onlar hakkında nefret uyandıran ve/veya onları hedef gösteren ifadeler ayrımcılık, varolan bir gerçekliğin ayırt edici özelliklierini ortaya çıkarma adına objektif bir şekilde yapılan tasvirler ise sosyolojik tespittir.

  ana tema:
  (bkz: siyaset bilimi/@derinsular)
 • (bkz: olgu)
 • genelde sıçılır.
 • zekeriya beyaz yapiyordu bundan.
 • arkeolog, bir yerde buluntu olduğunu düşünüyorsa orada yüzey araştırması yapmak için izne başvurur, öyle herkese hemen vermezler, araştırılır, referanslara bakılır, akademik geçmişe bakılır, ekibe, iklime, coğrafyaya falan filan, zar zor bir yüzey araştırmasına izin verir bakanlık. yüzey araştırması da nedir biliyor musunuz? oralarda şööyle bir gezip gelmek.

  sonra şöyle bir gezip gelirsiniz, dersiniz ki "ben orada şu var diye şüphe etmiyor değilim yani ama yine de siz bilirsiniz..." gözünle ucunu görsen dahi, öyle net kesin konuşturmazlar adamı en ufak yanlışında yardım kampanyasına vitra isteyen onemliuyarilar gibi gömerler, linç ederler allaama... yayınlarsın böyle ürkek ürkek makaleler, "hani şunun da ucu görüle de bilir yani çok da emin olamadım ama, biraz...", "hani bakanlık da destek verse de gidip baksak hiç de fena olmaz yani, azcık..." her şey hazırdır... buff'lar, the north face ayakkabılar, macbook air'ler. tek problem, izin çıkacak ödenek gelecek. ama bir dakika! sadece siz misiniz acaba oraya gidip de şööyle bir bakmak isteyen? sırada bir sürüleri vardır muhtemelen, müze müdürünün kuzeni, bakanlığın yaverinin kaynı, diğer üniversitelerden birinin rektörünün baldızı. e siz de valinin karısının yeğenisinizdir muhtemelen, kıran kırana bir mücadele başlar bakanlık cephesinde.

  üç beş ay - belki üç beş sene içinde izin çıkar birilerine. torlanır toplanır giderler. ama bir görürler ki, defineciler patlatmış zulayı.

  çünkü defineci adam ne yapar, "vur kanka şuraya... boşmuş, yürü diğer höyüğe..."

  içinde neyi var amk!