şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklaşık olarak 167 - 174 yılları arasında papalık görevinde bulunmuştur. fondi, campanığia'da doğmuştur ama asıl ismi bilinmemktedir. papalık ismi "soterius" "kurtarıcı" anlamına gelmektedir.

  ilk papaların hepsinin antik roma imparatorluğu idaresi tarafından öldürtülüp hristiyan şehidi oldukları kabul edilmekte idi. fakat bunun papa aziz söterius için gerçek olmadığı kabul edilmektedir. papa aziz söterius'un antik romalı idaresi tarafından madenlerde zorla çalıtırıldığı kabul edilmektedir. ama modern vatikan belgelerine göre aziz soterius'un hristiyan şehidi olmadığı kabul edilmektedir.fakat soterius bir aziz olarak anılmaktadır ve yortusu 22 nisan'da kutlanmaktadır.

  papa olduğu sıralarda, anadolu'da çıkıp gelişen monatizm hareketi yayılmaya başlamıştı ve ancak 2. yüzyıl sonunda hemen sonraki papa papa eleuterus doneminde romalı italyası ve galya'da gayet büyük kitlalere yetişti. roma'da bulunan papalık bu harekete karşı doktiriner olarak alyehinde olup mücadeleye geçip geçmediği iyi bilinmemektedir.

  papa soterius nikah'in katolik kilisesi dinsel otoriteleri tarafından geçerli kabul edilmesinin ancak bir katolik papaz tarafından özel bir ayinle kutsanınca olduğu doktrinini beyan etmiştir. ayrıca her yıl resmen paskalya bayramının roma'da resmen kutlanması geleneğini getirmiştir.

  kaynak: annuario pontificio

  soterius