şükela:  tümü | bugün
  • 7 ocak 2015 paris charlie hebdo katliamı günü yayınlanan ve mutemelen bu olay nedeniyle daha çok takdir görecek ve satacak olan michel houellebecq romanı.
  • türkiye'de kitap hakkında ilk yorumu bülent timurlenk'ten görmüş olabiliriz (twitter'da iki gün önce kitap ile ilgili attığı twitin ardından soumission ismini sözlükte aratmış ancak bir sonuç elde edememiştim.)
    hatta bahsi geçen charlie hebdo olaylarının ardından timurlenk, alışılagelmiş futbol yorumculuğu çizgisinden çıkarak politik yorumlara da girişmiştir.
  • bu roman olaydan önce charlie hebdo'nun son sayısının kapağıydı. geçen çarşamba raflara çıkan kitap 150 bin baskı yapmış. 2022 yılı fransa kurgulanıyor. seçmenler sağ ve sol partilere oy vermeyi reddediyor. le pen'in seçilmesi düşünülürken beklenmedik bir şekilde sağcılar ve solcular mohammed ben abbes isimli birini aday gösteriyor ve müslüman aday seçimi kazanıyor.

burdan sonrasına dikkat mohammed'in seçildikten sonra ilk yaptığı şeylerden biri türkiye ile ticari bir birlik oluşturmak. sonra şeriatı fransa'ya getiriyor, çok eşlilik ve peçeye izin veriliyor.
  • hiç boşuna "gerçek olaylarla ve kişilerle ilgisi yoktur" diye yalan atmaması gereken kitap. okumadım ama özetine bakılırsa bir ülkede birebir yaşanmış gerçek olayları anlatıyor. bu nedenle de okumayı düşünmüyorum. bu filmi daha önce görmüştüm.
  • sonunda yazarın ben hiç üniversiteye gitmedim, bildiğim kadarı ile yazıyorum demesi güzel olmuş....

fransa, paris ve fransız edebiyatına çok fazla referans olması okumayı zorlaştırıyor ama olaylar bir türk okuyucunun gözünde gayet ilginç...özellikle kadının toplumdaki rolü ve ılımlı islamın buna bakışı yönünde..

40 yaş üzeri erkeklerde farklı çağrışımlar oluşturacak bir kitaptır bu arada (yazarın değişi ile erkekle sadece para ve kadınlar ile ilgili bölümlere konsantre oluyorlar)
  • hullebek kitabı yazarken belli ki tr'deki donusumu incelemis. tam anlayamamıs orası ayrı. kitap kırsal fransa bölümlerinde akıyor, islami yönetim ise biraz üstü kapalı kalıyor. yine de müslüman kardeşlerin iktidarında roma imparatorlugu hedefi (neo-osmanlıcılık, check), sistemi arap sıcak parası üzerinden dönüştürme (checkk) ve erkek hegamonyası (checkkk) gibi başlıkları aynen transfer etmiş. yine de eğreti bir distopya ve yer yer zenofobik söylevler bence bu manyagın klasına yakışmamış. nihilist bir protagonistin gözünden batı seçim sisteminin ulaştığı banallığı (1 dönem sağ bir dönem sol) ve herşeyin tıkandığı noktayı güzel yakalamış ama. asıl hikaye orada