şükela:  tümü | bugün soru sor
 • creative'in x-fi ses i$lemcisini kullanan urun ailesi.
 • http://shiftdelete.net/…/kulaklikta-x-fi-devri.html linkinde kulaklıkta kullanılan şeklini görebileceğimiz ses işlemcisi. creative ses konusunda kendini aşıyor elbet. ancak ipod killer olmak konusunda bir yerlere gelemiyor malesef o ''tuğla''larıyla.
 • laptoplar icin uretilen harici modeli mac os x desteklememektedir. boyle de geri kalmis bir seridir.
 • sound blaster x-fi surround 5.1 pro r2 usb2.0 adli modelini yeni pc'me dusundugum ses karti.
 • vakti zamanında (2010) pro olmayan modelini (120 tl) notebook için almıştım şimdi yeni bilgisayar topladığım için geçenlerde sattım 150 liraya. altın gibi mübarek değerlenmiş.
 • 15 tl lik kulaklığı beats e çeviriyor. oldukça etkileyici bir performansı var.
 • creative'in ciddi yenilikler getirdiği ses kartı serilerinin sonuncusu. 2005 yılında çıkarılmış, 2008 yılında pci-e modellerle güncellenmiştir. bütün modelleri için, resmi windows 10 sürücüleri bulunmaktadır.

  bu seri sonrasında, 2011 yılında, neye yaradığı belli olmayan recon3d kartı çıkarılmış; ardından 2013 yılında esas seri olan z'ler gelmiştir.

  z ve zx, yüksek kalitede (max 116 db snr) dac ve 600 ohm'luk kulaklık amfisini makul fiyatlara sunarken, zxr ise, "audiophile" düzeyindeki (max 124 db) dac'ı, 5.1 analog imkanıyla birleştirmiştir. ancak bunun haricinde bir yenilik ve ses teknolojisi vb. getirilmemiş, hatta işlemci olarak x-fi'ların gerisindeki üniteler kullanılmıştır.
  kulaklık amfisi ise, günümüzde orta düzey onboard'larda bile artık standarttır.

  x-fi serisi sonrasında, ses kartlarında ciddi gelişme olmamasının nedenlerini sayarsak:

  - cpu'ların gücünün artması ve özellikle çift çekirdeğe geçmeleri neticesinde, gelişmiş ses efektlerini cpu'ya yüklemenin performans problemi yaratmaması
  - bunun etkisiyle, windows vista'dan itibaren donanımsal hızlandırma desteğinin kısılması ve yazılım (cpu) tabanlı standardizasyona gidilmesi
  - x-fi ile gelinen noktada, ses kartlarının belli başlı her işe yetmesi

  bunun neticesinde, z serisine, 2005 yılındaki emu20k1 işlemcisinin gerisinde olan, sound core3d işlemcisi koyulmuştur.

  bazı yorumlarda ise, özel şartlar altında yapılan denemelerde, z ve zx'in ses kalitesi vasat olarak nitelendirilirken, zxr'ın, x-fi'ın son kartı titanium hd'nin gerisinde kaldığı belirtilmiş: http://forums.creative.com/…9&viewfull=1#post576169

  not: x-fi'la gelen yenilikler, modlu sürücüler veya resmi x-fi mb paketiyle, realtek onboard gibi kartlara da uygulanabiliyordu. tabii windows xp'deki donanımsal hızlandırmayla çalışan x-fi kadar başarılı mıdır, bilemiyorum.

  -----

  belli başlı x-fi kartları hatırlayacak olursak:

  x-fi serisinin 2005 yılındaki en üst üyesi:

  x-fi elite pro - max 116 db snr veren dac, sb audigy 2 işlemcisinden 24 kat hızlı emu20k1 işlemci ve uzaktan kumandalı harici üniteye sahip. oyunlardaki özel efektlerin saklanması ve profesyonel kullanımlar için düşünülmüş 64 mb x-ram'i bulunuyor.

  fotoğrafın aksine, işlemcisi üzerinde heatsink de vardır. 130 nm üretimde soğutucu ihtiyacı duyulmuş.

  2010 yılında çıkan en üst modeli:

  x-fi titanium hd - max 122 db dac ve emu20k1'in revize edilmiş hali olan ca20k2 işlemcisini kullanır. 330 ohm kulaklık amfisi, değiştirilebilir op-amp ve emi kalkanı vardır. 64 mb x-ram bulunur. sürücüde thx trustudio pro özellikleri.
  stereo öncelikli bir modeldir. kutudan harici ünite çıkmıyordu.

  yaygın kullanılmış modeller:

  x-fi xtrememusic (2005) - max 109 db dac'lı ve elite pro ile aynı emu20k1 işlemcisine sahip model. harici bir ünite çıkmıyordu. makul fiyata bütün x-fi özelliklerini donanımsal olarak desteklemekteydi. 2 mb x-ram'i vardı.

  x-fi xtremegamer (2006) - xtrememusic'in küçük pcb'li versiyonu

  x-fi xtreme audio (2006) - emu20k1 yerine, sb live'daki emu10k1'in dahi gerisindeki ca0106 ve ca0110 işlemcilerini kullanan modeller. max 104 db (pci) ve 108 db (pci-e).
  x-fi'dan ziyade, audigy value'un snr'si yükseltilmiş versiyonuydu. yeniliklerin bazılarını (crystalizer ve cmss) yazılımsal olarak çalıştıran sürücüler eşliğinde, x-fi ismiyle piyasaya sürüldü.
  tabii windows vista sonrasında, xtrememusic gibi ana modellerden pek farkı kalmadığı söylenebilir*

  x-fi titanium (2008) - "gerçek x-fi"lar arasında pci-e veriyollu ilk kart. oyunlarda dijital çıkış üzerinden 5.1 ses almayı sağlayan dts connect ve dd live yazılımlarının yayınlanması da titanium serisiyle olmuştur. max 109 db dac, emu20k2 işlemci ve 16 mb x-ram bulundurur.
  x-fi serisinin en uzun ömürlü kartlarından biridir. şu an da satın alınsa, memnun edebilecek bir karttır. dahili kulaklık amfisi olmaması haricinde, bir eksiği yoktur. amfi de ayrıca takılabilir.

  diğer x-fi serisi kartların listesi:

  https://en.0wikipedia.org/…9yluzpi1gtrmlfbgluzs11ca