• --- spoiler ---

filmin konusu ne olursa olsun içinde mantıksızlık omayacak kardeş. kendi çapında iyi kötü bi açıklaması olacak. mesela ben pacific rim'i zevklen izlerim. robot elinde gemiyle canavar dövüyo gtk, ne güzel işte. fakat o zenci gomtan ''yaee ben gizli gizli açık tuttum birliği, hadi yarın girişek canavarlara'' derse orada dur derim. lan 500 metrelik 4-5 tane robotlan, 2500 personeli sen nasıl açık tutuyon çaktırmadan diye sorarım. çuvala bomba koyup orman çiftliğine gömmüyosun lan. elektrik faturan gelir 50 milyon dolar aylık, kavas. nereye gizli tutuyon?

bu film için kendi içinde tutarlı ve mantık çizgisinde olsaydı hadi neyse diyecektim. beni bi o yana bi bu yana çekip sonra ''al bu da filmin sonu ne bok yersen ye'' diyemezsin arkadaşım. dersin de dememelisin bence. karmaşık sinyaller veriyosan bana, ben de zevklen çözmeye çalışıyorsam sonunda açıklayacaksın. o ajan kadının oteldeki manyak manyak hareketleri nedendi? küçük kıza yapılan iğne neydi, annesi neredeydi? silah atma sahnesi ''hadi bi gurşun sıkah da rahatlayak'' diye mi çekilmiş? bizim esas kız ''sksen dönmem ben oraya'' derken ajan küçük kızla ilgili kendisine ne dedi de birden fikir değiştirdi? daha bi sürü soru cevapsız kaldı. hatta bitince dizi mi la bu dedim, sözlüğe baktım değilmiş.

ondan sonran vay efendim secret handşeyk. hassecret ordan götlek. sana puanım 5 panpa.

--- spoiler ---
  • another earth'u cok begendikten sonra sinemada gitme karari aldigim film. sonra bir baktik ki, bizim filmden haberimiz oldugu gunden bir hafta once chicago'da yalnizca bir gun gosterilmis. basini aldik. neyse sonunda dun torrent'e dusmus oldugunu gordum ve izledim.

--- spoiler ---

tam bir k-pax hayal kirikligi yasadim. ortada bir hikaye var, her tarafa cekilecek bir gelisme ve son ile biten havada kalmis bir film. devami da cekilmeyecekmis soyleyeyim. brit marling akilli zeki hatun imaji vermeye calisiyor, ama kendisi amerika'da kahve dukkanlarinda bol bol gorebileceginiz ince corap ustune kisa sort giyip gezen, az kitap okuyup cok konusan, temel bilimlerden birinden universite derecesi almis sonra da issiz kalip kahve dukkaninda barista olmus siradan bir sahte entel benim gozumde artik. bu filmi zal batmanglij (bu nasil soyad lan?) ile birlikte yazmislar. ortaya tam bir k-pax ozentisi atmik cikmis. david lynch'in belirsizligi ile ile ridley scott'in bilim kurgusunu mikserden gecirip icine biraz sozde hayati sorgulayan georges perec tarzi sikimsonik entel cumlelerle bezenmis kabartma tozu atarsak ve 40 dakika firina verirsek boyle bir film cikar iste. ayrica izledikten sonra yapimci ikilinin wired'da yayinlanmis bir roportajini okudum. direk yarak gibi her yere cekilebilen ve sonu anlamli olmayan bir film oldugunu agizlari ile itiraf ediyorlar. oyle anlamaya calisip "lan burada bir ipucu mu var acaba?" falan diye kafa yormaya calismayin bosuna. halktan bir insan olarak su sekilde elestiriyorum: amina sokiim.

--- spoiler ---
  • acaba serinin diğer filmleri nasıl olacak diye meraklandiran güzel bir filmdir.--- spoiler ---

adalet bakanlığında çalışan zenci kadının gizemli otel odasi halleri, abigail'in babasının yaptığı parmak arası enjeksiyon, peter'ın annesinin gizemi vs vs pek çok yarım kalan gizem var filmde....
    --- spoiler ---
  • son zamanlarda izlediğim en orjinal filmdi. brit marling'in harika performansı, filmin içinde yaşamamı sağladı. keşke çok daha uzun olsaydı dedirtendir.
  • düşük bütçeli olduğu için çok da fazla yüklenmek istemiyorum ama bu film, bana göre oldukça başarısız ve ne anlatmak istediğinin farkında olmayan bir film. yönetmen "her sahneyi planladık" falan demiş -ki olması gereken ama çoğu zaman becerilemeyen de budur- ancak sonunda ya kendi çektiği filmin gidişatından habersiz ya da yaptığı işi çok fazla ciddiye alıyor.

--- spoiler ---

bir defa bu filmin sürpriz sonu hak edecek bir düşünsel serüven yaşatmadığı ortada. bunun kör göze parmak misali "hadi seyirci sen karar ver neyin ne olduğuna" güdülemesiyle yutturulmaya çalışılmasına ise ne kadar sinirlendiğimi söylemeye kalksam buradan köye yol olur.

ben şahsım adına "maggie" denen zaman gezgini olduğunu iddia eden hanım kızımızın psikolojik bir rahatsızlık geçirip akıl hastanesine falan yatırıldığını, sonrasında da babası tarafından kendisine gösterilmeyen küçük kızını görmek için böyle bir senaryo yazdığını düşünüyorum. bilinçli veya bilinçsiz fark etmez ama zamanda yolculuk yapmış birisi daha olgun davranır gibi bir düşüncem var. yani "gelecekteki annem" dediği kız aslında kendi kızı herhal. çok şaşırmaya gerek yok yani o sikko el selamına. yani bence öyle çok da afallatıcı şeyler değil bunlar.

--- spoiler ---

çok da fazla söz söylemek istemiyorum bu filmin üstüne. son kez şöyle söyleyeceğim: kendini fazlasıyla ciddiye alan bir film. o yüzden düşük bütçesine falan bakmadan eleştirebilme özgürlüğümüz var.
  • deli gibi merak ettiğim film. fakat ne dvd'si ne de malum yerlerde kaydı var. bunu ararken öneri olarak gelen another earth filmini izledim. umarım en kısa zamanda bize bir şekilde ulaşır.
  • düşük bütçeli sağlam filmlerden.

zaman yolculuğuna farklı bir açıdan bakıyor. izleyiciye, gelecekten geldiğini söyleyen birisine karşı tepkilerinin ne olacağını düşündürüyor. ve gerçekten zaman yolculuğu mümkün olsa, geçmişe gidildiğinde karşılaşacağımız şeylerle ilgili biraz beyin cimnastiği yaptırıyor.

mesela, çok değil, 50 yıl geçmişe gitsek, o zamanın insanlarını, hangi konularda uyarırdık. kendimizi onlara nasıl inandırırdık. 50 yıl önce eğer hayattalarsa küçük birer çocuk olan annemizi babamızı gördüğümüzde neler hissederdik gibi... bu yönüyle film biraz the man from earth'e benziyor.

after earth'ü beğenmemiştim. sophie lowe olmasa izlenmezdi.

bu filmi ilgiyle izledim, fakat brit marling olmasa bende aynı etkiyi gösterir miydi bilemiyorum.

bir de filmdeki küçük kız abigail'e hayran oldum. aşırı sevimli bir şey. (bkz: no pedo)
  • --- spoiler ---
    sonunda seri küfür ettiğim filmdir.
    o nası bi son amk

--- spoiler ---
  • minimalist,sakin ve başarılı bir film.
  • tarikatları eksenine alan, yönetmenliğini zal batmanglij’in yaptığı abd yapımı film.

konusu da şöyleymiş; peter (christopher denham) ve lorna (nicole vicius) belgesel film yapan iki sevgilidir. gözüpek ikili maggie (brit marling) ismindeki esrarengiz genç kadının başını çektiği gizemli bir gruba sızmayı başarır ve gelecekten geldiğini söyleyen maggie’nin şarlatanlığını ele güne ilan edip genç kadının takipçilerini kurtarmayı planlar. ancak evdeki hesap çarşıya uymaz. maggie’nin sırları birer birer ortaya çıkarken peter ve lorna kendi amaçlarını ve birbirlerini sorgulamaya başlar.

yakışıklı bir filme benzeyen sound of my voice 27 nisan’da abd'de vizyona girecekmiş. buralara uğrar mı, bilinmez.

fragman için...
hesabın var mı? giriş yap