• 2 haftadır kullandığım tam kablosuz kulaklık. siparişini aliexpress üzerinden verdim çünkü türkiye fiyatıyla arasında 100tl civarı fark var.

bugüne kadar hep kulağın içine komple giren silikonlu kulaklıklardan kullanırdım fakat elime bir yerden geçen kablolu apple kulaklığı sayesinde aslında öbür şekil kulaklıkların daha konforlu olduğunu farketmiş oldum. elimdeki silikonlu kablosuz kulaklığı abime hediye edip airpods tarzı bir kulaklık arayışına girdim. airpods almayı çok isterdim fakat huawei kullandığım için tam verim alamayacaktım. bir çok özelliği pasif olacaktı. dedim ki airpods almayım ama onun ses kalitesine, kulak konforuna, mikrofon kalitesine en yakınını bulayım bari dedim. uzun araştırmalar sonucunda huawei freebuds 3 ile bu kulaklık arasında kaldım. şanslıyım ki ikisini de aynı anda deneme fırsatım oldu ve aralarındaki ses kalitesi ve konfor farkının 400-500 liralık bir fark olmadığını hissettim ve bunu aldım.

malzeme kalitesi iyi sayılır ben beğendim. yani ucuz kulaklıklar gibi dandik bir his vermiyor. dokunmatik kontrolleri gayet stabil çalışıyor. telefonu cebimden çıkarmadan birçok şeyi çok rahat kontrol edebiliyorum. kutudan çıkınca yaklaşık 6 saat çalma süresi sunuyor. kutuyla beraber 25 saate yakın çalabiliyor. kulağımda gayet iyi duruyorlar hiç düşecek gibi değiller. zıpladım, koştum, motosikletle gezdim, gece kulağımda takılı uyudum hiç birinde düşmediler. yine de kablolu apple kulaklığı kadar rahat değiller.

ses yüksekliği olarak kablosuz airpods ile karşılaştırma yapamadım fakat kablolusundan yaklaşık %40 daha yüksek ses veriyor. son ses seviyesinde hiç müzik dinlemedim ve dinleyebileceğimi de sanmıyorum. genelde en fazla %70 açıyorum.

ses kalitesi elime geçen birçok kulaklıktan daha iyi gibi geldi. sesler çok net ve bütün enstrümanlar ayırt edilebiliyor. basslar beklediğimden daha iyi. genelde silikonlu kulaklıklar bass konusunda iyi olur ama bu da şaşırtıcı bir bass veriyor. içinde 14.2 milimlik kocaman bir sürücü var.

tek can sıkıcı noktası oyun moduna alınca sol kulaklıktan bazen anlık çıtırtı gibi bir ses duyuyorum. oyun modunu kapatınca böyle bir sorun çıkmıyor. oyun oynamıyorum ama olsun yine de canımı sıktı bu :)

özet olarak tavsiye ediyorum eğer aklınızda silikonsuz bir kulaklık almak varsa bunu alabilirsiniz. fiyatını gerçekten sonuna kadar hak ediyor.

edit: kullandıkça sürücüler daha da açıldı galiba ses kalitesinde muazzam artış oldu. resmen hissediyorsunuz müziği. fiyatına göre cidden çok güzelmiş lan bu, yapanların ellerine sağlık.
  • 3 ay kullandıktan sonra malesef bozulmuştur. sağ bozuldu, sol sağlam gibi ama tek başına iken de telefonla eşleşmiyor.

edit: satıcı (aydemir) ile iletişime geçtim, “gönderin, gerekeni yaparız” dedi. gönderdim. bu noktadan sonra telefonlarıma bakmamaya, mesajlarıma cevap atmamaya başladılar. en son mail atıp “sizin ürününüz elimizde gözükmüyor” gibisinden bi cevap attılar. ilgi alaka sıfırın altında. gidin airpods alın, paranızı çöpe atmayın derim. (ama belki de binde bir çıkan piyango bana çıkmıştır.)

edit2: trendyol aracılığı ile para iademi aldım.
  • yaklaşık 3 haftadır kullandığım kablosuz kulaklık. aliexpress'ten 257 tl'ye sipariş verdim ve 12 günde elime geçti. buna ek olarak 23 tl'lik gümrük vergisini de teslim alırken ödedim. aynı zamanlarda hepsiburada fiyatı yaklaşık 500 tl'ye yakındı.

şu beyin zarına kadar saplanan silikonlu modellerden hiç hazzetmediğim için özellikle bu model aradım. uzun kullanımda kulağımı hiç rahatsız etmedi. ara sıra düşer gibi oluyor. hatta 1-2 kere düşürdüm. bilgisayar başında ya da serviste sorun olmuyor fakat spor yapanlar için uygun olmayabilir.

apple'ın kablolu kulaklığı kalitesine yakın ses verse yeterdi benim için. muhakkak çok daha pahalı ürünlerle arasında fark vardır ancak ses performansı beklediğimin de üzerinde çıktı. şarkılardaki bütün enstrümanları net olarak duyabiliyorum. ses yüksekliği de oldukça fazla. son seste dinleyemedim şahsen.

batarya performansı gayet yeterli. 4-5 gün götürüyor beni. çok fazla telefonla konuşan birisi değilim o yüzden mikrofon konusunda bir yorum yapamam ancak yaptığım görüşmelerde karşı taraftan olumsuz bir geri dönüş almadım. netflix, youtube vs. video izlerken gecikme sorunu yaşamadım .

sonuç olarak bu fiyata bence çok iyi kulaklık.
  • playstore'dan uygulamasını indirip firmware güncellemesi yaparsanız çok daha düzgün ve kararlı çalışıyor.

edit: sol kulaklık devamlı beyaz renk ışık yakıyor, bağlanmıyor. nette bulduğum hiçbir çözüm işe yaramadı. aynı sorunu yaşayan var mıdır ey sözlük?
  • aliexpressten sipariş verdiğim. herkes tarafından tavsiye edilen mikrofonu çok iyi olan kulaklışmış. bir aya gelir deneriz, burayı editlerim. türkiye de o kadar kulaklık dururken gidip bunu aldım herkes en iyisi bu diyor f/p olarak. gelince görecegiz. bugüne kadar 2 tane kulaklık geçti elimden ikiside çöptü.
  • kullandığım ilk tws kulaklık oldu. ilk earbud şeklinde kulaklık oldu. 24 sterline almışım. daha fazlasını vermek de istemiyordum. çok net f/p ürünü gibi geliyor.

fizik kanunlarını bükebilmiş değiller. bu nedenle dışarıya ses veriyor. kafabantlı kulaklıklar gibi 10cm anten döşeyemediklerinden 2 oda uzaklaşınca bağlantı kesiliyor. kulakiçinden bunaldığım ve terlettiği için vazgeçmiştim. bu açıdan earbud olayını beğendim. düşündüğüm gibi ağrıtma olayı olmadı ama bu kulak yapısına göre değişir.

ekşi sözlük yazarlarının genelinin aksine audiophile ya da ses mühendisi değilim. bu nedenle baslar doygun boş mudur anlamam. ama white noise sorunu yok. sesler temiz. öyle öne çıkan bir ton yüzünden dinlediğim müziklerden pişman olmuş değilim.

şarj süresi sınıfında ve fiyat aralığında değerlendirmek lazım. benim yoğun kullanımımda bir günü çıkarıyor. kutusunun typec'li şarj olması yavaş yavaş çoğu kullandığım aletin şarj kablosu ile uyumluluk açısından iyi oldu.

mikrofon kalitesi de bence başarılı ama airpod ile kıyaslamadan yorum yapmam doğru olmaz.

tek kulaklık olarak da çalışabiliyor. galiba çoğu tws kulaklıkta yokmuş. reviewlarda övüyorlardı bu özelliğini.

tek mutlu olmadığım konu dokunmatik tuşu. çok fazla fonksiyon var. gesturelar sanki daha doğru seçilebilirdi. bazen eksik ya da fazla basıyorum. neye bastığımı-neyi seçtiğimi anlamam için biraz daha yardımcı olabilirdi.

çok sık düşürüyorum. dilerim düşme testlerini bol bol yapmışlardır. yoksa ömrü kısa olacak. :/
  • 4 ay sonra sağ kulaklığın sesi kısıldı. muhtemelen bozuldu, sol halen iyi.

genel olarak beğenmiştim ortam sesi çıkmıyordu ancak kulak için çok ergonomik değildi, en azından bende düşüyordu. bu düşmenin sonucu da bozulma oldu sanırım. 400 lira para vermiştim, garanti de olacağını sanmıyorum.
  • yaklaşık 9-10 aydır kullandığım kulaklık.

şarj süresinden memnunum.
    sesten genel olarak memnunum, ama silikonsuz olduğu için dışardan çok gürültü alıyor. özellikle metroda müziği anlamanız zorlaşıyor, podcast dinlemeniz ise neredeyse imkansızlaşıyor.
    bunun yanında bağlantısı çok sorunlu (iphone kullanıyorum). diyelimki kulağınızdan çıkarmanız gerekti, hemen bağlantıyı kendi kendine koparıyor. tekrar bağlamanız için kutusuna geri koyup almanız gerekiyor.
    bir de 3-4 kere karşılaştığım bir sorundan bahsedeyim. bazen telefon kulaklıkları birbirinden bağımsız görüyor, örneğin biri bağlanırken diğeri bağlanmıyor. bunun için şu videodakileri uygulayarak kulaklıklığı sıfırlamanız gerekiyor.

bu saydığım problemler android'de yaşanmıyor olabilir, bilemiyorum. ama iphone için airpods daha uygun bir seçenek olur gibi geliyor.
hesabın var mı? giriş yap