şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aynı isimdeki programın; en değişilmez özelliği audio'da kanal kaydına izin vermesi [sen de 32, ben diim 64] ve filtreleriyle bu kayıtların çok kaliteli olmasını sağlamasıdır. soundscape ile bir kaset çıkarmak mümkündür, türlü firmalardan plug-in desteği wardır.

  avi'lere ses, müzik bindirme olanağı sağlar, bi sürü fade buttonu, mixer'i falan wardır. değişilmez... (bkz: wavelab), (bkz: cool edit).
 • müzikte ağırlıklı olarak elektronik sesler ile manzara yaratımı olarak özetlenebilecek; psikopat eğilim. alanında uç noktaya varan müzisyenlerin uğraştığı bir alan da denebilir (bkz: brian eno)
 • akrabası için, (bkz: sound sculpture)
 • müziğin zihinde landscapeler yaratması; ambient, ruh ve ortam boyayıcıların ya da başka diyarlara gitmişlik hissi uyandıranların yapabildiği şey.
 • murray schaffer tarafindan icat edilmis bir terim. bir mekanda duyulan her seydir, teknik olarak. kulakla algilanip zihinde hacme kavusan mekan olarak da tarif edilebilir. ambiental music denilen genre varligini schaffer'in world soundscape project isimli projesinin ilk ayagi olan vancuover soundscapes'e borcludur.
  schaffer'in derdi dunyanin belirli yerlerine ozgu olan sesleri, ki bunlara soundmark adini veriyor landmarktan makaslayarak, mekanlar dunyadaki teknolojik gelisimin etkisiyle lo-fi hale gelmeden kaydedip sonraki jenerasyonlara aktarmak. biraz zorlarsak, ses-mekani mimari mekan olarak kabul edip eski, darp gormeye acik ses-mekanlari restore etme olarak da tanimlanabilir.
 • tarih ve arkeolojinin de konusu olmuş bir alan. ilgili dönemin ve mekanın seslerinin tespiti ve kullanımlarının anlamlandırılmasıyla ilgili sanırım. ibadete çağırmak için kullanılan sesler, sokak satıcılarının sesleri, devletin hangi sesleri yasaklayıp hangilerini teşvik ettiği gibi mevzular bu alana girer.

  mevzuya giriş için şu iyi bir makaleye benziyor:
  coates, peter a. “the strange stillness of the past: toward an environmental history of sound and noise.” environmental history 10, sayı. 4 (ekim 2005): 636-665.