*

şükela:  tümü | bugün
 • shounen manga ve animeler romantik de olabilir. lakin bu genelde romantik komedidir ve bir loser erkegin istedigi kizi elde etmesi, bu surec icherisinde adam loserken istedigi istemedigi binbir degishik kizin da kendisine sulanmasi ile devam eder.
 • ülke çapında çok satılmaya başlayan ve "telefon rehberi" biçiminde basılan ilk mangalar shounen kitlesine yönelikti. bugün shounen manga hala en büyük pazar payına sahiptir. çoğu shounen dergisi haftalık "telefon rehberleri" biçiminde satılır. bazı yetişkinler ve genç kızlar da sadık shounen manga okuyucularıdırlar.

  özellikleriyle birlikte bazı önemli shounen mangalar shounen jump (herkes okuyabilir), shounen sunday (kent içinde yaşayanlara göre), shounen magazine (spor ağırlıklı, ayrıca japonya'da en uzun süredir basımı yapılan manga dergisi), shounen champion (maçolara göre) ve shounen captain'dır (otakular için). bunlardan en çok satanı shounen jump'tır. her hafta yaklaşık yedi milyon insan tarafından okunan 450 sayfa haftalık dergi japonya'nın en çok okunan mangası olmuştur. günümüzde shounen jump'ın en yeni japonca sayıları dünyanın dört bir yanındaki çin mahallelerinde bile bulunabilir. shounen jump'ın başarısı aksiyon, dram ve heyecanı bağımlılık yapan uzun dizilerde birleştirebilmesinin sonucudur. bütün mangaları üç önemli bileşeni içerir "doryoku, yuujou, shouri" (“çaba”, “dostluk”, “galibiyet”). bu yöntem bazı diğer dergilerce de denenmiş, ama başarısız olmuştur. bu yöntemi aşırıya kaçıranlar da olmuştur. shounen jump’ın mangaları çok uzatmak ve en çetin manga-ka’ların bile yaratıcılık ve özgürlüklerini tüketmekte kötü bir ünü vardır. shounen jump öncü konumunu yıllardır korumuş olsa da pazardaki payı son zamanlarda düşmeye başlamıştır.
 • shounen'nin bir yan temasi da "shounen-ai"dir. shounen "erkek", ai de "a$k" demektir. bunlar da, iki bishounen'in arasindaki a$ki temel alan konulardan olusan manga veya animelerdir.
  shounen-ai'nin daha yaygin adi 'yaoi'dir.
 • genelde çok ilgiyle takip edilen anime/manga türü. içinde aksiyonu bol japon geyiği olmazsa olmaz bir şey. bakıldığında son dönemde bleach, naruto, one piece iyi örnekler. bir de bu tür için erkekler için diye belirtilmişler ki evet kızlar için şeker kız candy var yeter diyor, bol aksiyonlu shounenlerimize geri dönüyoruz.
 • macera/aksiyon ağırlıklı olanlarında baş rollerinde %70'i aseksüel karakter barındıran manga/anime türü.50 kız aynı anda asılsa yada hatunlar göstere göstere yazsa bile anlamaz bu adamlar "nanda" diye diye dolanırlar.o derece gözü aksiyondan başka bişey görmeyen mahluklardır.
 • (bkz: kuru gürültü)

  her ne kadar severek izlesem de dragon ball böyledir. bölümün %50'si goku'nun power-up yaparken bağırması, %10'u kuririn'in sopalanması, %20'si tien shin han, yamucha gibi insan tayfasından olanların şaşkınlık dolu bakışları, %10'u goku ile kötü karakter'in birbirine bakması. geri kalan %10'u da dövüştür.
 • hiç sevmediğim anime ve manga türüdür.
  edit: kastettiğim shounen diyince akla ilk gelen tür aksiyonlu, abartılı shounenler. (hunter x felan filan) yoksa aksiyondan ziyade daha ciddi, duygusal, comedy-drama, slice of life olan tür shounenlere lafım yok.
  sonradan gelen edit: biraz önyargılıymışım o zaman, attack on titan güzeldi mesela. ama hala sevemiyorum abartılı dövüşler vb şeyler olan şeyleri genel olarak.
 • daha çok 13-18 yaş aralığındaki delikanlılar için üretilen japon anime ve manga türüdür. yüzlerce bölüm sürmeleri ile ünlüdürler.

  ayrıca (bkz: shounen jump)
 • bayanlar tarafından da izlenen anime türüdür.
 • shounen aslında sadece erkeklere hitap eden bir tür değildir. zaman içerisinde gelişen japonya'nın milliyetçi politiklarının bir sonucudur. öyle anime/manga otakusuyum shounen de erkeklere hitap eden çeşididir demekle olmuyor. dikkat ederseniz bu tarz eserlerde karakterler hep lise öğrencileri veya daha genç çocuklardır. ergen karakterler kendi yaşlarından beklenmeyecek düzeyde olgun ve yaratıcıdırlar. her zorluğun altından bir şekilde kalkmasını bilirler. spor üzerine bir anime ise en iyi sporcu olmaya çalışan bir başrol izlersiniz. amaç pokemon yetiştirmek bile olsa bunun en iyisi olmak üzerine kuruludur. ilkokul seviyesinde rekabet yüzünden gelişimleri etkilenmesin diye çocuklara sınav bile yapmayan adamların lise seviyesinde her aracı maksimum seviyede rekabete çevirmesi üzerine uzunca konuşulacak bir konu.

  seinen'i ele alırsanız daha farklı bir yapı görürsünüz. daha felsefik veya daha şiddet dolu karmaşık kurgulara sahiptir. çünkü hitap ettiği kitle 18 ve üzeridir. shounen genel bir tür gibi algılanmasına ve dünyada bir çok 18 yaş üzeri takipçisi olmasına rağmen asıl amaç gençleri bu yönde motive etmek, hayal gücü ile ufuklarını genişletmektir. doraemon gibi başından sonuna mesaj veren fakat izlemesi inanılmaz eğlenceli seri gibi bu türün de belli bir çıkış amacı vardır. asıl amaç yukarıda yazdığım gibi kendi gençlerini gazlarken kültürü dünyanın her yanına ulaştırmaktır. bunu da çok güzel yapmaktadır.