şükela:  tümü | bugün
  • caddebostan'da bulunan "artisanal" degil turkcesi ile "artiz" ekmekcidir. iki yilda iki kez ugradim her seferinde berbat bir iletisime maruz kaldim. hem de sahiplerinden biri tarafindan, yanlarinda calisanlar degil. ilkinde gecen sene, 12 yildir ny'ta yasayan bana ingilizce koyduklari ismin telafuzunu anlamadiklari icin tavir yapmaya kalktilar bizde oyle birsey yok diye. madem ingilizce daha eksi maya demeyi bilmiyorsunuz ne demeye isminizi bu dilde koyuyorsunuz. hatayi fark edince bu sefer de abartili bir sekilde ekmeklerini ovduler, kitaplar vs.gostererek. alt tarafi san francisco style sourdough yapiyorsunuz sanki mars'a koloni kuruyorsunuz.

ikincisinde de bugun gene musteri tersleme konusunda becerileriyle goz doldurdular. turkiye'de yapiyorlar ya bu isi, otomatikman herkesi egitmemiz lazim antipatikligini benimsemisler. bir parca eksi maya ekmek yiyecegiz diye bu hipsterlari zengin etmeye degmez. artik adim atmam.

benim kizdigim bu is hep boyle. yurt disinda yasayanlar icin oldukca siradan olan seyler, eksi maya ekmekti, yavas damitma kahveydi, kosu gruplariydi vs. bu memlekete gelince abartili seylere donusuyor. getirmeyin kardesim, getirecekseniz de bari musteri memnuniyet kulturunu de beraber getirin. benim ny'ta yasadigim mahalleye waldorf-astoria otelinin iki pastry chef'i bir firin actilar. insanlarin akin akin geldigi bir yere donustu. chefler her an on tezgahta musterilerle sohbette. mutevazilik, isini severek yapma hepsi onlarda. hem de bu iki adam signature style dedikleri tatli ve ekmeklere imza atmis tipler olmasina ragmen bu boyle. bizde de biraz farkli is yapan, ya da bilgi gerektiren isler yapan insanlarinin hepsi gdo'lu. nacizane derim ki bu tiplere prim vermeyin.
  • caddebostan'dan caddebostan'a taşınan çok iyi pastacı ve fırındır. önce denemek için annemlere aldığım ekmekten sonra anam "oğlum bu ne!" diyince dumur olmuşumdur. meğerse kadın çocukken yediği ekmeklere benzediği için böyle bir tepki vermiş. her hafta ekmek tatlı taşıyoruz. eşe dosta, evlenene, yeni bebeği olana götürüyoruz. biz de gidegele ekmeklerinin, tatlılarının müdavimi olduk hele bir de kahvaltısı var off.

başka dünya tatlısı bir müdavimi daha vardır.
  • ekmek ve hamur işleri gerçekten başarılı. ayrıca yolu düşen herkes buranın eklerini mutlaka denemeli.
  • bir ünlü görünce kaşı gözü oynayan, bütün müşterileri bırakıp sadece o ünlünün masasıyla ilgilenen işletme.

istediği kadar ekşi mayalı ekmek yapsın ama işletmesinde ayrımcılık yaptıkları sürece itici bir hal alacaklarını söylemek isterim.

tanınan bir kişi geldi, yan masamıza arkadaşlarıyla beraber oturdu. nasıl ilgileniyorlar ama nasıl.. biri tepsi tutuyor başlarında, öbürü masayı hışımla siliyor, bir kişi sipariş alıyor. alınan siparişler için anında masaya servis açılıyor, biten bir şey hemen masadan alınıyor. anlamsız surat ifadesiyle garson kişilerini izliyorum.

biz de fazla uzak değil hemen yan masada, 15 dk önce istemiş olduğumuz altı üstü bir ''su'' bekliyoruz. eşimin yarım saattir bitirmiş olduğu kahve hala öyle alınmadan duruyor, asla göz göze gelemiyoruz.

noldu şimdi?
    al yazdım işte.

anlıyorum, ünlü birinin gelmesi konusunda hassasiyetlerini ama keşke bu hassasiyeti en azından diğer müşterilere de gösterseler, bir su için 15 dk beklemesek. en son artık kalkmaya karar verdik ve su gelmemişti, belki de hiç gelmeyecekti. suyu istemediğimizi ve hesabı getirmelerini rica ettik ve mekandan çıktık.