şükela:  tümü | bugün
 • american south diye adlandirilan ve sosyo-kulturel yapisi abdnin diger bolgelerine anca bir arpanin bir elmaya benzedigi kadar az benzeyen bolgenin yetistirdigi william faulkner, tennessee williams gibi yazarlarin yazilarinda hep karsimiza cikan grotesk, mistik ogeler birbirlerine o kadar benziyor sanirim, akademisyenler southern gothic diye suslu bir paket yapmis, bundan boyle bu yazarlara southern gothic yazarlari demisler. harikadir, okunmasi zor, puslu yazilarin ardinda yavas yavas beliren hastalikli guney toplumunun hikayelerini yazanlar sanki gelismekte olan ulkelerin yazarlari ile benzesir daha cok, sanki bir arundhati roy, bir salman rushdie ile cok daha benzer bir dil konusur bu yazarlar.
 • muzikte de yansimalari vardir. johnny cash'in folk/country'sinden, sixteen horsepower'in cayir cayir muzigine kadar uzanir..
 • efendim, bu olayin muzikte yansimalarina verilebilecek en iyi orneklerden biri de 16 horsepower'dir. faulkner okurken kisik sesle bu insanlar dinlenirse garip bir hissiyat olusabilir. malesef 16 horsepower hatirladigim kadariyla 2003te dagilmis bir topluluktur.
 • the constellations 'ın albümünün ismi. horrible bosses'ın müziklerinde de geçen perfect day'den hatırlayabiliriz kendilerini.
 • the assassination of julius caesar albümündeki favorim..
  link
 • uzun bir aradan sonra birkaç dizi izleyeyim derken hep southern gothic, dark country türünde eserler karşıma çıktı. yazın izlememe ve bu şarkıları en sıcak günlerde dinlememe rağmen içime muazzam bir serinlik çöktü.

  şarkıların çoğunda vazgeçmişlik, bir şeylerden bıkmışlık, ölüme çağrı unsurları var. son birkaç aylık ruh halimi sanırım bu ve ilişikli türlerle özetleyebilirim. içimde yer eden ve gitgide büyüyen anlamsızlık ve faydasızlık hissiyatı bu şarkılarda iyice ortaya çıktı. belki başkalarının bu eserleri yaratırken benim gibi düşünmelerini anladığımdan ya da içimdeki karanlığı ve o paslı kara ruhu şarkılara bulaştırdığımdan olsa gerek bir ferahlama hissettim. bu kış sanırım tümüyle bunları dinleyerek geçecek.

  tek bir dileğim var şu günlerde, lütfen şu türü türkiye'ye getirsin birileri. mis gibi bağlamaya, yerli folk eserlerimize şunları uygulasın yahut yerli eserlerden esinle gothic eserler üretsinler. gerçi bir yazar önce yazı ürünleri ile doğduğunu sonra müzikte bu akımın yayıldığını söylemiş. belki, belki.