*

şükela:  tümü | bugün
 • aslen atlı, kıdemli savaşçılar için kullanılan bu terim; eline kılıç alan herkese yakıştırılmaya başlanmıştır şimdilerde... (bab'ı-ali şövalyesi, namus şövalyesi, tanrının şövalyesi: yaşar nuri öztürk, (bkz: jedi sovalyesi) gibi...
 • suvari, atli asker de denebilir soval at demektir keza.
 • fransızca "horseman" anlamına gelen "chevalier" kelimesinden türkçeye geçmiş olması kuvvetle muhtemel kelime.

  ingilizcedeki knight kelimesine karşılık olarak kullanılan yabancı sözcük.
 • yatılı okulların erkek yurtlarında büyük sınıfların yeni gelenlere yaptıgı uygulama. dis macunu ve kolonya karısımının münasip bir sekilde uygulanması.
 • kokeni 1000 yillarina kadar dayanan bir siniftir. mukemmel savasci, mukemmel insan pesinde kosmanin orneklerinden biri idi.
  sovalyelik avrupanin degisik bolgelerinde farkli sekillerde yorumlandi. ancak temellerini fransizlar belirledi. ozellikle 12. yuzyilda her yonuyle moda olan fransiz akimi bunda da etkisini gosterdi.
  sovalye kelimesi chivalier den gelir. iyi bir sovalye efendisine saygilidir, iyi bir hristiyandir, at ustunde rakipsizdir, zirhini oflayip poflamadan gururla giyer ve hos bir hanima platonik ask besler.
  cogunlugu arthur tadinda bir romantizm pesinde kostular.
  kazandiklarinin ve vergi gelirlerinin hemen hepsini atlarina ve silahlarina yatirmak kendilerine pek de luks olmayan bir yasam sagliyordu.
  jousting hayatlarinin en onemli parcasi idi. at ustunde mizrak kullanmaya dayali bu musabakalar isim duyurmak icin en iyi firsat idi.
  referans olarak excalibur, a knights tale verilebilir. ozellikle a knights tale biraz eglencelik bir film olmasina ragmen ortami iyi yansitmaktadir. william bir germen sovalyesi olarak fakir ve de koylu imajindadir ki gercekten de ministeriales denilen alman sovalyeleri diger sovalyeler yaninda daha az haklara sahip, derebeyine daha cok bagimli fakir karakterlerdir. oysa ki fransiz sovalyeleri ordularinda da onemli konumlarda bulunan, daha cok saygi goren ve yasal olarak daha fazla haklara sahip olan kisilerdi. bu ministeriales in kendi haklarini, savaslar ile almasina kadar surup gitti.
 • ingilizcesi:esquire olan savaşçı.
 • paladinler içinde şovalye denilebilir.
 • bir radyo dj i. bi ara number one tv'de program da yaptı.cem yilmaz'i program konugu yapan ilk adamdi bu...
 • 12. yuzyilda yine cogunlugu fransizlar tarafindan olmak uzere sovalye olmanin temelleri keskin cizgilerle belirlenmistir

  prouesse (prowess) ; savas konusunda kendini ispatlamis olmak
  loyaute (loyalty) ; sadakat
  largesse (generosity) ; altindakileri yaptiklari iyi dogru isler karsiliginda odullendirmek, comertlik
  courtoisie (courtesy) ; etiket, yerinde davranma, kurallara uyma
  franchise (free birth) ; kanuni etkinin disinda ve soylu olarak dogma, hur dogma.
  honeur (honor) ; onur, seref
 • fethiyede bir ada