şükela:  tümü | bugün
 • soylu bir göreve hizmet için yaşayan şovalyelerin akıllarına ve yüreklerine kazıdıkları sözler diye de söylenebilir. sözleri etkileyici, kulaklarda kalıcı ve içinizde bir ateş uyandırıcı olabilir.

  dragonlance sagasındaki solamnia şovalyelerinin ve takhisis şovalyelerinin ettiği yeminlerde bilinenler arasındadır. (bkz: est sularus oth mithas). bu yemin solamnia şovalyelerinindir, takhisis şovalyelerinin yeminleri hiç bir kaynakta geçmemektedir.

  yüce şehir camelot' un kralı arthur ve ondan öncesine dayanan şövalyelerin krallarına karşı ettikleri ayrı bir yemin mevcuttur.dragonheart adlı filmde bowen adlı eski kurallara ve yeminlere bağlı bir şovalyenin (bkz: dennis quaid) kutsal avalonda bu unutulmuş yemini ettiği görülmektedir. (kaynaklarda bir yemin hakkında bahsedilmekte ancak yeminin içeriği belirtilmemektedir)
  bu yeminin ingilizcesi de (ingilizce bilmeyenlere affola):

  a knight is sworn to valor.
  his heart knows only virtue.
  his blade defends the helpless.
  his might upholds the weak.
  his tongue speaks only truth.
  his wrath undoes the wicked.

  netekim başka bir şovalyelik mertebesi vardır ki, ortaçağdan biraz uzak. george lucas 'ın yarattığı starwars serisinin jedi şovalyeleri... (burdan itibaren knight diyeceğim türkçesi kulak tırmalıyıcı oluyor) jedi knight' ların force denilen bir güce bağlı oldukları ve bu gücün korunmasında , sözü edilen "balans" ın sağlanmasında hayatları üzerine yemin ettikleri bilinmektedir. onlarında yeminleri bu temeller üzerindedir kısacası.

  ve frp aleminde gerek forgotten realms, gerek starwars, gerek ravenloft gibi pek çok diyarın iyi oyuncuları olan şovalyeler ve paladinler, bu tür yazılan yeminlere saygı duymuş, kimi zaman da geliştirerek kendi kaliteli sözlerini üretebilmişlerdir.
 • $ovalyelerin hepsi korkaktir. bu yeminler kendilerine kara kule yollarinda gaz verecek new canaan'li $arlatanlarin i$idir. renounce the tower, next time i won't leave...
 • anam avradim olsun na $u yuvarlak masaya benziyim ki bi dane dusman sağ koyarsam bütün şato beni siksin..
 • soylu (peah) bir goreve hizmet eden $ovalyeler akillarina ve artik bilmem ba$ka nerelerine kazisalar da bu sozleri, ne kadar etkileyici veya kulaklarda kalici olsa da soyledikleri bu sozler, sozlerin pek bir i$e yaramadiklari zaten apacik ortadadir. icimizde bir ate$ uyandirmalarina gerek yoktur, zaten $ovalyelerin varolduklari donemde icimizden "hepinizin ebesini sitecegiz" diyerek de ellerine veriyorduk bu $ovalye milletinin.

  hem "cesarete yemin eden", "kalbi bir tek iyilik bilen" $ovalyelerin de sava$ alaninda "kac la kac" diye saga sola kaci$tiklari goz onunde bulundurulunca yemin falan hepten bo$ kaliyor.

  yeniceri $ovalyeyi kesmeye yemin etmi$tir
  yuregi $ovalye kesmek icin atar
  kilicini $ovalye kesmek icin biler
  gucunu $ovalye kesmekte kullanir
  dili sadece $ovalye kesmeyi konu$ur
  gazabi $ovalyelerin ustunedir
  $ovalyeler bittiniz olm siz
 • kingdom of heaven filminde geçen şövalyelik yemini:

  " be without fear in the face of your enemies. speak the truth, always, even if it leads to your death. safeguard the helpless and do no wrong. that is your oath "
 • fransa'da bir dönem boka sarmıştır bu yeminler. kaoslara, büyük cezalara sebebiyet vermiştir.

  -evet şövalye, ben ki imparator françesko, şimdi huzurumda yemin edip kutsal şövalye olacaksın.
  -ne? kutsal mı? ahahahah.siz ki sultan-üs selatin ve burhan-ül havakıyn tac bahş-i hüsrevan-ı ruy-ı zemin, zıllulah-ı fil-arzeyn akdeniz'in ve rumeli'nin ve anadolu'nun ve karaman'ın ve rum'un ve vilayet- zülkadriye'nin ve diyarbekir'in ve kürdistan'ın ve azerbaycan'ın ve acem'in ve halep'in ve mısır'ın ve mekke ve medine'nin ve kudüs'ün ve külliyen diyar-ı arabınve yemen'in ve dahi bir çok memleketlerin ki aba-i kiram ve ecdat-ı izamı emerallahü berahinhüm kuvvet-i kahireleryle fethettikleri tig-ı ateşbar ve şemşir-i zafer-nigarı ile fetheylediği nice diyarın sultanı ve padişahı sultan beyazıt han oğlu sultan selim han oğlu sultan süleyman han'ın size yazdığı o uzunca mektupla ayar yemiş skindirik bir kralsınız.. hatta adam hızını alamamış size sen ki demiş ve devam etmiş: fransa vilayetinin kralı françesko'sun. dergah-ı selatin penahıma yarar ademin frankipan ile mektup gönderüp ve bazı ağız haberi dahi ısmarlayup memleketimiz düşman müsteli olup, el'an hapiste olduğunuzu ilam edüp halasınız hususunda bu canipten inayet-ü medet istida eylemişsiniz. her ne ki demiş iseniz benim paye-i serir-i alem-masirime arz olunup tamam malum oldu. imdi padişahlar sınmak ve haspolmak ayıp değildir. gönlünüzü hoş tutup azürde-hatır olmayasınız. öyle olsa bizim aba-ı kiram ve ecdad-ı izamımız nevveallahu merakidühüm daima def-i düşman ve feth-i memalik için seferden hali olmayup biz dahi anların tarikatına salik olup her zaman memleketler ve sa'b ve hasin kaleler fetheyleyüp gece gündüz atımız eyerlenmiş ve kılıcımız kuşanılmıştır. hak sübhanahu teala hayırlar müyesser eyleyüp meşiyyet ve iradatı neye müteallik olmuş ise vücuda gele. baki ahval ve ahbar ne ise mezkur adem'nizden istintak olunup malumunuz ola şöyle bilesiniz diye de katmerlemiş. kalkmış benden şövalyelik yemini istiyorsun.sen git de annen gelsin.
  -şövalye, sikerim kalkanını senin.
  -söylerim kanuni'ye?
 • kral arthur görünümlü mecnun çınar'ın yeminini eklemeden geçemeyeceğim liste.

  yeminim var, yeminim var.
  senden başka sevemem yar.
  adını yollara yazdım,
  bizi bekler yarınlar.
  iyi dersler arkadaşlar...

  link.