*

şükela:  tümü | bugün
 • söven: büyük sopa.
 • küfür eden, ağzı bozuk.
 • eskiden tel örme olmadığı için karaçalı çit veya çalıdikeni adı verilen ilkel bir örme tekniği kullanılırdı. bu örme tekniğinde toprağa belli aralıklarla kazıklar çakılır ve kazıklar arasına çalıdikenini örerlerdi. işte o kazıklara söven adı verilir.

  söven
 • diğer söylenişleri süven ve söğen. her bakımdan sövmeki akla getiriyor. gerçekten de sövmek dili, sözü filizlendirmek, dal budaklandırmak olmasın? tabii sözü dimdirek uzatmak, yükseltmek de devrede. söve söven/süvenle de karıştırılabiliyor, bazı yörelerde eşanlamlısı.

  bu ağaç dalı olan sövenlerin bir bulunmaz özelliği de çocuğun, kendisi veya elindeki dal bir motorlu araç tekeriymişçesine, "bak ben buradan arabamla, bu izleri bırakarak bastım geçtim." cümlesini hayal etmesini sağlamasıdır. söveni eline alır önün sıra ittirirsin; toprak, ince kumlu yolda düzgün, yılan yürümüş gibi bir iz bırakır, dünyaya imzanı atarsın, iz aracılığıyla kendini motor veya motorlu insan irisi hissedersin. bir ileri aşaması, dora marka lastik pabuç tabanları çakıyla kesilip, yuvarlaklaştırılıp, ortalarından kalınca bir çiviyle çift teker haline getirilip, tel veya eğilebilir ince çivi bu çivinin çevresine halka kılınıp, ucuna tel veya değnecik ile sap edinip, oyuncak araba, oyuncak teker sahibi olmanın çok daha ilkel biçimidir. o lastik tekerlere çakıyla traktör lastiği benzeri figürler işlemek mülkü/mülkiyeti daha da gösterişli hale getirir.

  sövenden de daha ilkel araba hayali, araba izlenimi sağlayıcı ise bildiğin çalı süpürgesi, hatta süpürge de değil, bildiğin çalıyı bu sefer önünde değil arkanda olacak şekilde sürüklemektir. bu da iz bırakır ama teker izi gibi değildir, fırtına izi gibidir. orada hazzı sağlayan, amaca ulaştıran izinden çok toprak yoldaki motosiklet veya traktör gibi toz kabartmasıdır.

  öteki uçta, hepsinden iyisi iyi bükülebilir, ince ve kaliteli tel ile birbirine iliştirilmiş, organize hale getirilmiş teker dizileri yani bir çeşit tır dingil sistemi kurmaktır. bu tip zengin işi tel arabalarda hem tekerlerin, dingillerin sayı sınırı yoktur, hem de kontrolü gelişkindir, çocuğun eğilmeden kontrol edeceği şekilde en ön dingilden eline kadar uzanan tel veya değneğin el ucunda bir de direksiyon gibi büyük bir çember simit bükülmüş şekilde emirlere hazırdır.

  (bkz: süvelmek), sövelmek, süvmek
  (bkz: zeven), sopa, kazık, dikki
  (bkz: kızak/@ibisile)
  (bkz: süymek), süğmek, süğgün, siyek
  (bkz: sövmek/@ibisile)
  (bkz: söğüt/@ibisile)
hesabın var mı? giriş yap