şükela:  tümü | bugün
 • kelime anlamı i$çi birliğidir.kelime anlamı dı$ındaki hedesellerin de tabii gıdalarımızın korunması açısından büyük bir önemi vardır. (bkz: kuzucuklar)

  - gel lan buraya kaçma
  - yok abi ben antikomünistim..ülkücüyüm ben.
  - komünist komünisttir lan yürü.
 • kelime anlami tavsiye dir. savietavatsya ( kiril yazmak isterdim lakin okundugu gibi daha islevsel olacaktir) kelime kokunden gelir yani ; tavsiye etmek.

  dolayisiyle sscb, alinacak karalarda birbirlerine tavsiyelerde bulunan, fikir birligi olusturmaya calisan cumhuriyetler birligi gibi bir anlama kavusuyor. bunun yaninda devrim oncesi ulkenin her yerinde ortaya cikan sovyet burolari ve sonrasinda gelen devrim neticesinde sovyet kelimesi, burocular icin de kullanilir oluyor ve devrim dusuncesindeki herkese sovyet denmeye baslaniyor...
  ruscada gunluk konusmalarda sikca kullanilan, danisma burolarinin tabelalarinda siklikla gorulen, gayet normal bir kelime olup, politik anlamini irdelemediginiz surece oyle kalmaya devam edecektir.
 • isci (kurulduklari doneme gore aslinda isci-asker-koylu) konseyi anlamina gelir. 1905 devrimi oncesinde kurulmuslardir. ozyonetim ve ozorgutlenme organlaridir. resmi otoriteye aldiklari kararlar dogrultusunda "tavsiyelerde" bulunurlar. islevleri bulunduklari yerde yonetime ortak olmak, yonetimde yer almak vs. degil kendi talepleri ve kararlari dogrultusunda denetleme uygulamaktir. amaclari lenin'in tabiriyle ulkede ikili iktidar durumu yaratmak, sovyetlerde pisen ve deneyim kazanan iscilere (asker ve koylulere) iktidarin devrini (devrimle) saglamaktir. (bkz: butun iktidar sovyetlere)
 • rusça tavsiye kelimesinden türemişse, türkçe'deki en yakın karşılığı sanırsam şura kelimesidir.
 • ilki 1905 yılında tekstil merkezi ivanovo bölgesinde kurulmuştur.
 • sovyet sosyalist cumhuriyetlerinin vatandaslari icin kullanilan tanimlama.
  örn: sovyet yazar radi fiş, sovyet sinemaci andrey tarkovski gibi.
 • devrimden önce kurulmuş ve devletten sonra da varlığına devam etmiş yönetici kurumlardır. stalin döneminde güçlerini ciddi ölçüde kaybetmişlerdir.

  sadece işçiler ve köylüler, yani kapitalist sistemde üretim araçlarından yoksun bırakılan kesimler, sovyet seçimlerinde oy kullanabilir ve sovyetlere seçilebilirlerdi. daha sonraları proleterya tanımı genişletilmiş, beyaz yakalıların (mühendisler, doktorlar vs.) sovyet seçimlerinde oy verebilmeleri ve sovyetlere seçilebilmeleri kararlaştırılmıştır.

  bu kesimlerin dışında kulak diye adlandırılan zengin toprak sahipleri, çarlık döneminde hükümette yer alan vekiller, çarlık bürokrasisinde çalışan bürokratlar, beyaz orduda savaşan askerler ve tabii ki devrim öncesi ticaret ve sanayi burjuvazisinin mensuplarının sovyetlerde temsiliyet hakkı yoktur.

  devrim öncesinde sovyetlerde menşevikler ve devrimci sosyalistlerin temsiliyet hakkı varken, devrim sonrası bu partiler sovyetlerde temsil edilmemiştir. sol partilerin varlığını sürdürmeleri sovyetlerin daha güçlü bir şekilde varlığını sürdürmesine yardımcı olurdu diye düşünüyorum. politik güç stalin döneminde merkez komite ve politbüro'nun elinde toplanmasaydı (bunun pek çok sebebi vardır) alttan demokrasinin tek ve en gerçek temsilcileri olabilirdi sovyetler.

  yarım kalmış bir deney diyelim.
 • st. petersburg da "sovyet" (konsey, şura) adını taşıyan ilk örgüt 1905 yılında kurulmuştıur.

  (bkz: petersburg sovyeti)
 • devrim yapılır. hükümet kurulacaktır.
  'ya hükümete ne diyeceğiz. sovyet.
  ya bakana ne diyeceğiz, bakan olmaz aşağılık bir söz.halk komiseri evet.
  gibi bir konuşma geçer merkez komitede.lenin ve troçki arasında.yani hükümet, halk komiserleri sovyeti olmuştu.

hesabın var mı? giriş yap