şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kelime anlamı i$çi birliğidir.kelime anlamı dı$ındaki hedesellerin de tabii gıdalarımızın korunması açısından büyük bir önemi vardır. (bkz: kuzucuklar)

  - gel lan buraya kaçma
  - yok abi ben antikomünistim..ülkücüyüm ben.
  - komünist komünisttir lan yürü.
 • kelime anlami tavsiye dir. savietavatsya ( kiril yazmak isterdim lakin okundugu gibi daha islevsel olacaktir) kelime kokunden gelir yani ; tavsiye etmek.

  dolayisiyle sscb, alinacak karalarda birbirlerine tavsiyelerde bulunan, fikir birligi olusturmaya calisan cumhuriyetler birligi gibi bir anlama kavusuyor. bunun yaninda devrim oncesi ulkenin her yerinde ortaya cikan sovyet burolari ve sonrasinda gelen devrim neticesinde sovyet kelimesi, burocular icin de kullanilir oluyor ve devrim dusuncesindeki herkese sovyet denmeye baslaniyor...
  ruscada gunluk konusmalarda sikca kullanilan, danisma burolarinin tabelalarinda siklikla gorulen, gayet normal bir kelime olup, politik anlamini irdelemediginiz surece oyle kalmaya devam edecektir.
 • isci (kurulduklari doneme gore aslinda isci-asker-koylu) konseyi anlamina gelir. 1905 devrimi oncesinde kurulmuslardir. ozyonetim ve ozorgutlenme organlaridir. resmi otoriteye aldiklari kararlar dogrultusunda "tavsiyelerde" bulunurlar. islevleri bulunduklari yerde yonetime ortak olmak, yonetimde yer almak vs. degil kendi talepleri ve kararlari dogrultusunda denetleme uygulamaktir. amaclari lenin'in tabiriyle ulkede ikili iktidar durumu yaratmak, sovyetlerde pisen ve deneyim kazanan iscilere (asker ve koylulere) iktidarin devrini (devrimle) saglamaktir. (bkz: butun iktidar sovyetlere)
 • rusça tavsiye kelimesinden türemişse, türkçe'deki en yakın karşılığı sanırsam şura kelimesidir.
 • ilki 1905 yılında tekstil merkezi ivanovo bölgesinde kurulmuştur.
 • sovyet sosyalist cumhuriyetlerinin vatandaslari icin kullanilan tanimlama.
  örn: sovyet yazar radi fiş, sovyet sinemaci andrey tarkovski gibi.
 • işçi meclisi ya da komitesi:
  '...sovyetlerin, yani işçi iktidarının öz-yönetim organları...
  sovyetler işçi iktidarının temelidir. işçi iktidarı ise işçi sınıfı ve emekçilerin hem yönetimini hem de bütünsel planda dönüşümünü ifade eder. fakat sovyet örgütü bir sihirli değnek değildir. sovyetler bir iktidar organı olarak ortaya çıkmazlar, mücadelenin daha da radikalleşmesiyle iktidar organına dönüşürler. kitlesel öz-örgütlenmeler devrim dönemlerinde kitlelerin (sendikalardan ya da partilerden farklı olarak) milyonları kucaklayacak, daha geniş tabanlı örgütler kurulmasını talep ettiklerini ve talep etmekle kalmayıp kurduklarını gösterir. bu öz-örgütlenmeler ancak zaman içinde kendi gücünün farkına vararak bir öz-yönetim organına dönüşür. elbette bu dönüşümü sağlayacak olan, o kitle örgütünün içinde faaliyet yürüten devrimci partinin ya da partilerin ağırlık kazanmasıdır. aksi takdirde sovyetler rusya’da şubat 1917 sonrasında menşeviklerin ve sosyalist-devrimcilerin egemenliğindeki sovyetler gibi ya da birinci dünya savaşı sonrası almanya’da ortaya çıkan konseyler gibi işçi sınıfının kitle hareketini düzene eklemleyen uzlaşmacı kurumlar olurlar.
  sovyet türü örgütlerin “sihri”, parçası olduğu işçi iktidarının icraatlarında saklıdır. sırf işçilerin iktidarı alması sonucunda, diğer koşullar büyük oranda devam ederken işçilerin yönetmeye ve idare etmeye sürekli heves göstereceklerini düşünmek hayalcilik olur. işçi sınıfı ancak toplumsal hayatta gerekli diğer düzenlemeler yapıldığı sürece, toplumsal hayatın çekip çevrilmesine, yani siyasete aktif, örgütlü ve sürekli bir şekilde katılabilir. bunun en temel şartı da çalışma saatlerinin azaltılması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve nitelikli eğitimin tüm topluma yayılmasıdır. bu olmadığı sürece, işçi ve emekçilerin toplumsal meselelerle daimi olarak ilgilenmelerini beklemek hayalcilik olur. kitlelerin yolun tıkalı olduğunu, her adımda sermaye sahiplerinin önlerine dikildiğini görmeleri, aktif ve sürekli çabayla büyük kazanımlar elde edemediklerini yaşayarak öğrenmeleri öz-yönetimin çekiciliğini kaybettirir; kitleleri öz-yönetimi kendiliğinden bırakmaya iter....'
  http://www.militan.net/?page_id=1640
 • bu dünyada en çok olmayı istediğim şeylerden biri de sovyetlik. ya yok komünizmi şusu busunda değilim. ama arkadaşlar arasında olsun, işyerinde olsun eski bir sovyet olarak bilinmeyi isterdim.

  - hamdi yemeğe gelmiyor mu?
  + yok sovyet o, geç yiyor.

  misal. ah be dede göçmediniz rusya'ya :(
 • devrimden önce kurulmuş ve devletten sonra da varlığına devam etmiş yönetici kurumlardır. stalin döneminde güçlerini ciddi ölçüde kaybetmişlerdir.

  sadece işçiler ve köylüler, yani kapitalist sistemde üretim araçlarından yoksun bırakılan kesimler, sovyet seçimlerinde oy kullanabilir ve sovyetlere seçilebilirlerdi. daha sonraları proleterya tanımı genişletilmiş, beyaz yakalıların (mühendisler, doktorlar vs.) sovyet seçimlerinde oy verebilmeleri ve sovyetlere seçilebilmeleri kararlaştırılmıştır.

  bu kesimlerin dışında kulak diye adlandırılan zengin toprak sahipleri, çarlık döneminde hükümette yer alan vekiller, çarlık bürokrasisinde çalışan bürokratlar, beyaz orduda savaşan askerler ve tabii ki devrim öncesi ticaret ve sanayi burjuvazisinin mensuplarının sovyetlerde temsiliyet hakkı yoktur.

  devrim öncesinde sovyetlerde menşevikler ve devrimci sosyalistlerin temsiliyet hakkı varken, devrim sonrası bu partiler sovyetlerde temsil edilmemiştir. sol partilerin varlığını sürdürmeleri sovyetlerin daha güçlü bir şekilde varlığını sürdürmesine yardımcı olurdu diye düşünüyorum. politik güç stalin döneminde merkez komite ve politbüro'nun elinde toplanmasaydı (bunun pek çok sebebi vardır) alttan demokrasinin tek ve en gerçek temsilcileri olabilirdi sovyetler.

  yarım kalmış bir deney diyelim.