şükela:  tümü | bugün
 • iki adet ww2 öncesi bir adet de savaş sırasında olmak üzere üç tanedir.

  ilkinde vladivostok yakınlarındaki kore-sovyet sınırının japonya lehine değiştirilmesi talep edilmiş, red cevabı üzerine japonlar 1938'in yaz ortasında hücuma geçmiş fakat kara birlikleri sovyet sınır muhafızları tarafından yenilgiye uğratılmış arazi değişikliği olmamıştır.

  ikincisi japon kuklası mançuko'nun sscb güdümündeki moğolistan sınırında değişiklik talebinin gerginliği eşliğinde moğol tarafının taciziyle başlamıştır. 1939 ilk baharında mançuko ve japonya'nın ani taaruzuna rağmen zırhlı sovyet birlikleri piyadelere ağır kayıp verdirmiştir. yaz boyunca rutin devam eden karşılıklı tacizler avrupa'da durumun kızışması üzerine şiddetini yitirmiş, yine herhangi bir arazi değişikliği olmamıştır.

  üçüncüsü 1945 ağustosu'nda sovyetler birliğinin japonya'ya topyekün savaş ilanıyla başlamıştır. (almanya'nın yenilmesinin üzerinde üç ay geçene kadar bir sovyet-japon saldırmazlık anlaşması geçerli idi) doğu moğolistan ve mançurya'nın kuzeyinden mançukoyu, vladivostok üzerinden de hızla japon topraklarını yarmaya başlayan moğol-sovyet ordusu hızla başkent'e ilerlemiş, mançuko tamamıyla istila edilmiştir. işgalin ardından vladivostok ve doğu moğolistan grubu kore'ye kuzeyden akmaya başlamış, güneyden başlayan müttefik çıkarmasıyla bölgedeki japon kırıntıları temizlenmiştir.
 • konstantin simonov'un "insan asker doğmaz" kitabında ucundan kıyısından muharebelerine dokunduğu savaşlardır.
 • (bkz: my way)
 • evveliyatı, sovyetler'den önce, çarlık rusyası zamanına dayanan savaşlardır.

  (bkz: 1904-1905 rus japon savaşı)

  sovyetler sonrasında da rus-japon sınır savaşları olma potansiyeli vardır. japonya'nın adam gibi bir askeri gücü olmasının engellenmesi, şimdilik bu potansiyeli atıl tutmakta.

  (bkz: kuril adaları/@tanzer)
 • (bkz: tsushima deniz savaşı)

  tsushima boğazı/boğazlar muharebesi olarak da bilinir. japonya'nın 1905 yılında, kore yarım adası ile japonya arasında kalan tsushima boğazında, modern deniz silahlarını kullanarak avrupa devletler sistemi üyesi çarlık rusyasını yendiği deniz savaşı olup; bu zaferden sonra japonya bir dünya gücü ve dolayısıyla dönemin güç merkezi avrupa devletler sisteminin -kıyıda köşede kalsa da özellikle ingiltere imparatorluk politikaları açısından- bir aktörü olarak kabul edilmeye başlanmıştır. ayrıca bu zafer ile, amiral perry'nin 1850'lerde japonya'yı abd'ye ve dış dünyaya açması ile başlayan ve meiji restorasyonu ile kurumsallaşan modernleşme süreci ulaştığı başarıyı tescil ettirmiştir.
 • japonların buradaki yenilgisi sonucu, japon ordusundaki kuzeye (sibirya) ilerleme fraksiyonu büyük ağırlık kaybetmiş, güneye ilerlemecilerin yayılmacılık vizyonu kabul görmüştür. sscb ile bir saldırmazlık anlaşması yapılmış, japonya güney doğu asya ve pasifike doğu yönünü çevirmiştir. bundan sonrası pearl harbor, filipinler, çinhindi ve endonezya'nın işgalidir.