şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1944 entry daha
 • uğruna yalan söyleyen ve yalan propaganda yapanların gitgide kendi yalanlarına inandığı, mazide kalmış sözüm ona gücünü işçiden alan proleterya diktatörlüğüdür. şurası çok açık ki bu tarih olmuş devlet milyonlarca insanın ölümüne, milyonlarca insanın asimilasyonuna ve benliklerini kaybetmesine, milyonlarcasının da bir ömür boyu sürgün hayatı yaşamalarına sebep oldu.

  sovyetler birliği uzay yarışında seviye olarak amerikanın yanında veya daha ilerisinde olabilir ya da ileri düzey nükleer güce de sahip olabilir. ancak bütün bunlar bu tarih olmuş devletin ve yöneticilerinin işlediği suçları asla gölgeleyemez. hiç kimse çıkıp da formaliteden ibaret eşit çalışma hakkı, eşit eğitim hakkı gibi teraneleri öne sürmesin. onlar kağıt üstünde vardı ama gerçekte yoktu tabii ki. mesela yargı ve hukuk alanında komünist parti üyelerinin kayırıldığını, statüye göre iş sahibi olup yine eğitim aldıklarını göz önüne tabii ki almıyorlar, daha doğrusu gözden kaçırıyorlar. komünist parti üyelerinin diğer insanlardan çok daha fazla hakka sahip olduğunu kimse inkar edemez, ki bu zaten eşitliğin olmadığını gün gibi ortaya koyuyor.

  sovyet sevicilerin yaptığı tek şey boş hayaller kurmak ve kurdukları hayalleri satmaktır. kimileri diyor ki sovyetlere dahil olsaydık bir sürü uydumuz, gelişmiş bir sanayiimiz, nükleer gücümüz vesaire hepsi olacaktı. bunların hayali de bu işte. tam bir deli saçması... tarih şunu göstermiştir ki, hiç bir devlet başkasının hegemonyasından onun kadar gelişmiş ve kalkınmış şekilde çıkamamıştır. günümüzde bunun bir çok örneği mevcuttur. isteyen afrika'daki emsallerine göz atabilir. ya da sovyet rusya'dan ayrılmış ukrayna'ya da bakabilir. sovyet zamanında ukrayna iliği kemiğine kadar sömürülmüş, yapay açlık yoluyla katliama uğramış, günümüzde de yönetimine sürekli müdahale edilen, devlet başkanları zehirlenen bir durumdadır. en son sovyet kazığını da çernobil ile yemiştir sovyetlerden. biz de sovyetlere dahil olsaydık uydumuz değil sovyetlerin uydusu olurduk.

  ukrayna gibi eski demir perde ülkeleri de aynı şekildedir. ne sovyet zamanında ne de sonrasında hiç bir gelişmişlik emaresi yoktur hiç birinde. zaten sovyetlere zamanında katılmış olmamız gerektiğini iddia edenler de mikilmeye alışık tiplerden oluşuyor.

  komünist doktrine göre öncelikle feodal düzenle başlayan insanlık tarihi sonrasında sırasıyla monarşi, kapitalizm ve sosyalizm süreçlerinden geçerek komünizm dönemine girecektir. komünizmden sonra ne olacağı konusuna tabii ki girmiyor. günümüzde bu safsatanın yanlışlığını ayan beyan görüyoruz. ama yok, bir tek kendileri biliyor, bu arada tabii ki gözlerini kapatıp gerçeklerden sakınıyorlar. dünyada bu düzeni halen sürdüren ya da sürdürmeye çalışan çalışan ülkeler de aldıkları desteklerle sürdürebiliyorlar. kuzey kore, çin'in desteğiyle ayakta ya da ayakta gibi. küba ise sovyetler dağılana kadar sovyetlerin desteğiyle ayakta kaldı. şimdi ise durumu ortada. venezüella ise bir kamyon şoförünün yönetiminde çatırdıyor. bu kamyon şoförünün yetersizliğine rağmen devlet başkanı olabilmesi ise bu sistemde liyakatın ne derece dikkate alındığını da gösteriyor. bu arada küba'nın süper olduğunu ve sağlık sisteminin gelişmiş olduğunu iddia edenler, hükümetin artık kendi vatandaşlarını besleyemediğini şuradan okuyabilirler.

  buradan şu sonuç çıkar. sistem, insanları sömürü üzerine kuruludur. mülkiyetin olmaması zaten bunu ispatlar. sömürü sonucu ise er ya da geç çatırdayarak sarsılır ve akabinde yıkılır.

  sovyet dönemini övenler, sömürü çarkının üstünde yer alan kişiler oluyor hep. mesela önceki girilerde yer aldığı kadarıyla günümüzde temizlik işi yapıp sovyet döneminde olsa bilmem nerde yöneticilik yapıyor olacağını söyleyen vicdansız tipler. bir işe yarasalar zaten bir baltaya sap olurlardı da öteki insanlara tepeden bakmazlardı. nitekim toplumumuzda dahi kendisinin ancak yöneticiliğe ve yönetim kademesine lâyık olduğunu iddia edenler yok mu? sovyet döneminde de bu vardı.

  iş konusunda, hala insanın istediği işte çalışabildiğini iddia edenler mevcut, günümüzde bile. oysa ki çoğunlukla bu sovyet meraklılarının da zaman zaman dile getirdiği herşeyi bırakıp köye yerleşme gibi bir eylemi, sovyet ortamında, asla yapamazsınız. bu konuda ısrar ederseniz geri kalan ömrünüzü gulaglarda işkenceyle çalışarak geçirebilirdiniz. herkes devletin gösterdiği işte çalışmak zorundaydı. komünist parti odaklı bir devlet olduğundan, eğer üyesiyseniz bir şekilde istediğiniz olurdu. bu da tabii sizi yine vicdansız biri yapar, çünkü kendiniz diğer insanları bu şartlardan mahrum etmiş olurdunuz. tabii ki diğerleri sovyet sevicilerinin umurunda değil. çünkü onlara göre kendileri gibi düşünmeyenler zaten insanca yaşamayı haketmiyorlar.

  sovyetlerde inanç diye bir kavram olmadığı için sovyet döneminde hiç bir inanışa saygılı olunmamış, mabetler kapatılmıştır. bu bile devletin müsaade ettiği kadar özgür olunabildiğini ortaya koyuyor. tabii ki bunlar yine sevicilerin görebileceği şeyler değil, onlara göre onlara tabi olmalısınız çünkü. ama özgürlük ve eşitlik vadediyorlar sözüm ona. peh yani!