şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: cccp)
 • ing. versiyonunda ussr diye de anılırdı vakti zamanında..
 • (bkz: sovyet)
 • bestesi ve güftesi aziz sözlük yazarı samatya'ya ait bir şarkı.

  uyarı üzerine edit: sadece güftesi samatya'ya aitmiş, sözleri polifonik çırpınırdı karadeniz melodisi üzerine okumuş.
 • cismi öldü gitti ama bugünün rusya'sında ideolojik anlamda hala can çekişiyor. çok taze bir örnekle anlatayım... moskova'da geçtiğimiz aylarda anti-sovyetskaya ismiyle bir restoran açılmıştı. şimdi yerel idarenin baskısıyla ismini değiştiriyor. tabeladan "anti"yi attılar; hooop sovyetskaya oldu. sebep: yaşlılar güceniyormuş! ikinci dünya savaşı gaziler derneği şikayet etmiş. şimdi biri çıkıp gördün mü diyecek, vefakar sovyet halkı sosyalizmin değerlerine sahip çıkıyor! ben de işim gücüm olmadığından tutup bunlara cevap yetiştireceğim.

  aynı adamlar sansasyonel "rusya'nın ismi" anketinde stalin derece yapınca da halkların, liderini kalbinde yaşattığını yazmışlardı "solcu" günlük gazetelerinde. halbuki ilk 12 ismin 5'i yekten çar (veya çariçe), birisi çarlık generali, birisi de köylü isyanlarını bastırırken kullandığı şiddetle anılan, sosyalist devrimcilerin temizlediği çarlık başbakanı. ne iş hoca? pek uymadı mı? hemen uyduruver canım: çarlara oy verenler sağcı, stalin'e oy verenler ilerici... mi acaba?

  yoksa caddelere stalin beria gulag yazılaması çeken faşist itler de mi ilerici? halkların liderini kalplerinde yaşatıyorlar ya canım! yoksa stalin heykelleri yeniden dikilsin diye imza toplayanlar, rusya federasyonu komünist partisi kıdemli üyeleri falan da mı ilerici? dur buna da ben isim takayım, şöyle afilli bir şey olsun: kapitalist restorasyona karşı direnen güçler! yaş ortalaması 85. hani beni oturduğum apartmana girerken görünce yabancı dil konuştuğumu duyarsa bir güzel sorguya çeken kocakarılar yok mu! "yoldaş"ları da stalin heykeli isterük tantanasını kopartan dazlak piçleri.

  biber gazından sustalıya, çivili botlardan zincire kadar tepeden tırnağa silahlanmış bazı orospu çocukları hitler'in doğum gününde özbek işçilerini gırtlaklayıp, bir de internetten yayınlamak için kız arkadaşlarına videosunu çektiriyorlar, ondan sonra bizim solcu gazeteler de ilerici diye bunları yazıyor. bilerek mi yapıyor, bilmeden mi yapıyor? orasını ben bilemeyeceğim. ama kesin olan bir şey var: her koşulda bu zihniyetle aramdaki mesafenin artık bir daha kapanmamak üzere açıldığıdır. sovyetler'ın çöktüğünden haberi bile olmadığından şüphelendiğim sol gruplar var ya! daha ne diyeyim!

  uzun sözün kısası: rusya'da komünist partisi oy alınca, "bak pişman oldular, sosyalizm geri gelecek" zannedenler avucunu yalar. bu tiplerin anlata anlata bitiremediği, o sovyetler birliği'ni ve stalin'i nostaljik bir özlemle ananlar, çok çok yaşlı amcalar ve teyzeler, emekliler, bazı bölgelerdeki maden işçileri gibi özelleştirmelerden büyük zararla çıkan kesimler; politik olaraksa emek-özgürlük yanlısı falan değil, tam aksine otoriter-totaliter bir rejime özlem duyan kişilerdir. stalin'i sahiplenirken beria, gulag ve hitler gibi en uç kavramları tarihsel rus figürleriyle biraraya getirmekte sakınca görmeyen milliyetçiler, rus devletini hem içeride muhalefeti sustururken, hem de dışarıda masaya yumruğunu vururken görmek istiyorlar ve stalin onlara sosyalizmden çok rusya'nın büyüklüğünü anımsatıyor. aynı stalin hayranlarına lenin hakkındaki fikirlerini sorarsanız ağzınız açık kalabilir; uyarayım.

  rusya'nın her köşesi hala sayısız devrimci liderlerin heykelleriyle doludur. her birinin önüne hafta sonları demet demet çiçekler bırakılır. evlenen gençleri, yeni mezunlari, daha nicelerini içten, derin bir saygıyla söz gelimi çapayev anıtını selamlarken görebilirsiniz. eğer amcık ağızlının tekiyseniz bundan halkın devrimci değerlere bağlılığını çıkartabilirsiniz. yok eğer derdiniz gerçekte ne olduğunu anlamaksa mesela bir hafta sonu büyük alman devrimcisi ernst thalmann'ın moskova'da bulunan anıtını ziyaret etmenizi öneririm. orada ne bir rus azizinin önünde eğilen dindar kadınlar, ne de eski zamanların rus imparatorlarını selamlamaya gelmiş yeni yetmeler... kimseleri göremeyeceksiniz. bunu da bir düşünün bence.
 • kapitalist restorasyon ile giden ama önünde sonunda geri gelecek olandır.

  (bkz: #14955850)
  (bkz: le retour du refoule)