şükela:  tümü | bugün soru sor
 • guney afrika'daki apartheid politikalarina karsi cikan siyah ogrencilerin 16 haziran 1976'da gosteri duzenledikleri guney afrika sehri. gosteriler, polisle gostericiler arasinda catismaya donusmus, yuzlerce ogrenci olmustur.
  apartheid donemindeki en onemli kitlesel harekettir, ve yeni bir sayfa acmistir anti-apartheid harekette.
 • say no to apartheid
  say no..
  nidalarıyla süslü bir reality parçası
 • adı afrika dillerinden birinden çıkma gibi gözükse de aslında ingilizce "güney batı kasabası" anlamına gelen "south-west town"ın (sonu township de olabilir, tam emin değilim) kısaltmasıdır.
  güney afrika'daki en ünlü township'tir.

  (bkz: township)
 • gaunteng eyaletinin johannesburg sehrinde, apartheid doneminde halklarin yasadigi bolgelerin ayrilmasi sonucunda zenciler icin olusturulan bolgenin adidir. south-west-town ifadesinin kisaltilmasi sonucu soweto adini almistir. zenci nufus bu bolgede yasamaya zorlanmistir. yine buna benzer sekilde asyalilarin yasadigi bir diger bolge icin (bkz: eastgate) , beyazlarin yasadigi bolge icin ise (bkz: northgate)
 • cogu insanin beyazlarin giremedigi yer olarak bildigi yerdir. icine tek bir beyazin bile giremedigi kismen dogru degildir. vaktiyle bir arkadasimla soweto'yu gezmisligim, cesitli roportajlar yapmisligim vardir. ancak elbette ki bu olay ogle vakitlerinde vuku bulmustur. aksam ya da gece o bolgeye girmek, gezmek, dolasmak degil senin, benim, hic bir babayigidin harci degildir.

  apartheid rejiminin sona ermesinden sonra ise soweto'da bir beyaz ile bir zencinin evlenmesi sonucu yapilan dugunler gayet normal karsilanmakta zenci ve beyazlar beraberce eglenebilmektedir. ancak herseye ragmen hala aksamlari girilmemesi gereken bir bolgedir.
 • johannesburg un artık turistikleşmiş bir gecekondu mahallesidir. cici cici giyinmiş beyazlar kurşungeçirmez otobüslere doluşarak soweto ya düzenlenen turlara katılırlar. bazı insanlar üçbeş dolar karşılığı evlerin içine girmenize müsaade ederler. evlerin içinde üç beş çocuk, belki bir köşede yerde yatan bir yaşlı dışında hiç birşey yoktur. mobilya filan hak getire. turlara katılanlar insanların nasıl bir sefalet içinde yaşadığını görmek için para öderler. tam olarak teneke de diyemeyeceğim, ondülin benzeri bir malzemeden yapılmış bu kulübeciklerden müteşekkil mahalle insanı şaşırtır. açlığın sefaletin doruğunda, garip bir sanat zevki hüküm sürer. ondülinler mavinin en canlısına, kırmızının en çarpıcısına, turuncunun en cartına boyanmış, ortaya gözalıcı bir renk cümbüşü çıkmıştır. 1999 yazında izmit civarında kurulan deprem evleri gibi bir düzen vardır. ama zenciler tarafından düzenlenen turistik turlar haricinde kafasına esen oralara gidemez. gitmese gerektir. çünkü bir zenci için beyaz beyazdır. türkmüşsünüz, almanmışsınız fark etmez.
 • gunumuz zengin siyahlarinin buraya donup yerlesmesi sonucu her kesimden insani bulabileceginiz degisik bir mekana donusmustur.
 • "near highway" diye bir bölgesi vardır ve iç bölgelere kıyasla oldukça iyidir, sakindir, zengindir. burada da bir beyaz olarak gece gezmek pek emniyetli olmasa da azıcık cesaretle ve üzerinizde tek bir parça ziynet eşyası bırakmayarak bu işe girişilebilir.
 • johannesburg'un meshur ve devasa semti. apartheid kalkarken ve sonrasinda tekinsiz bir yermis ama son birkac senedir durulmus. simdi burada sanatsal etkinlik, duvar boyamaca filan yapiliyor, alisveris merkezleri aciliyor. alisveris merkezi onemli, zira soweto'nun yerlesim yeri icerisindeki diger dukkanlar normalde bizim koy bakkalina ancak benzer.

  beyazlar giremiyor diye birsey yok su an, ama beyazlar zaten girmiyor. yerlisi ne bok isim var soweto'da diye girmiyor, yabancisi soweto'ya girilmiyormus diye girmiyor, ama sonuc ayni. tehlikeli mi evet tehlikeli, gece olduktan sonra ortalikta dolanmamak lazim, ama gunduz sorun yok.

  mahalle aralari da bizdeki fakir mahalleler gibi, gencler 4 kisi modifiye ve kenardan vuruk arabalarla geziyor, tek katli birbirine bitisik evlerin bahcelerinde zenci teyzeler muhabbet ediyor, cocuklar kosusturuyor. arada fare filan da geciyor yolun karsisina ama o kadar olur.

  bir de ozone club var burda, cuma cumartesi cok kalabalik oluyormus, yuzde yuz zenci mekani normal olarak. carsambalari da comedy night var. dekoru duzgun, temiz.