şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ks. sound exchange.. binbir ses dosyasi formati arasinda conversion yapan hayvani command line programi..
  • ks. sarbanes oxley.
    nyse'e kote olmus tum sirketlerin uymak zorunda oldugu muahsebe, denetim, yonetim vesair kanunu.
  • (bkz: red sox)
  • (bkz: auditing)
  • gormeyeli mp3, ogg vorbis, flac gibi formatlari da desteklemeye baslamis.

http://sox.sourceforge.net/
  • (bkz: ffmpeg)
  • (bkz: kükürtoksit)
  • bir cihaz için raspberry pi ile belirli frekanslarda sürekli ses üretmem gerekti. bu muazzam hayvan programla aşk yaşayınca tabii ki tek satırda mümkün oldu. sonra peşpeşe bu programı çalıştırarak "ulan müzik yapamaz mıyım acaba?" diye düşündüm (yakın zamanda tez yazmış olmanın verdiği fazla boş zaman hissi sağolsun). biraz uğraşınca çok zor olmadığını gördüm. madem öyle, "neden take five çalmıyorum?" dedim. aha kodu aşağıda. linux (bash terminal) üzerinde çalışıyor. olur ya crack programı falan yazarsınız yarın bi gün, arkadaki uyduruk midi sound en azından bir jazz standardı olsun değil mi? (sadece başını yazdım tabii...)

n (nota) değerini 6 yapınca şarkının orijinal tonundan (mi bemol) çalıyor, istediğiniz değeri verin, mesela 0 verince la'dan çalar. t'yi (tempo) artırınca da yavaş çalıyor.

n=6
    t=1

# ilk kisim
    for i in 0 3 5 6 7 6 5; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth $(echo 0.2*$t | bc) sin %$i; done
    for i in 3 -5 -2; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth $(echo 0.4*$t | bc) sin %$i; done
    play -n -q synth $(echo 0.6*$t | bc) sin %$n
    for i in 2 3 2; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth $(echo 0.1*$t | bc) sin %$i; done
    play -n -q synth 0.4 sin %$(echo -2 + $n | bc)
    play -n -q synth 0.6 sin %$n
    for i in -2 0 -2; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth 0.1 sin %$i; done
    play -n -q synth 0.4 sin %$(echo -7 + $n | bc)
    play -n -q synth 0.6 sin %$(echo -5 + $n | bc)
    # ikinci kisim
    for i in 0 3 5 6 7 6 5; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth 0.2 sin %$i; done
    for i in 3 -5 -2; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth 0.4 sin %$i; done
    for i in -2 0 -2; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth 0.1 sin %$i; done
    play -n -q synth 0.4 sin %$(echo -7 + $n | bc)
    play -n -q synth 0.6 sin %$(echo -5 + $n | bc)
    for i in 2 3 2; do i=$(echo $i + $n | bc); play -n -q synth 0.1 sin %$i; done
    play -n -q synth 0.4 sin %$(echo -2 + $n | bc)

çok sıkılıyorum be sözlük...
  • yaptığın işin dörtte bir zamanini bu prosedürleri ortak alana taşıyarak harcarsınız.

şirketi terk ettiğinde iş devrine gerek kalmaz. bu yüzden dikkat diyorum.
    gerisini sen anla -)))