şükela:  tümü | bugün
 • ingilizcesi soy leghemoglobin olan soya proteini. (tam açılımı legume hemoglobin imiş)

  baklagillerin (leguminosae) kök düğümcüklerinden elde edilen, yapı ve işlev bakımından hemoglobine benzeyen, oksijeni bakteroitlere taşıyan, kırmızı bir pigment imiş.

  leghemoglobin de hemoglobin gibi heme taşıyormuş, bu da demir taşıyan bir molekül. ete de bildiğimiz et tadını veren şey heme imiş.

  impossible foods heme'in bitkiselini soya leghemoglobini kullanarak elde edip, tamamen bitkisel bir ürüne, tamamen bitkisel olarak alışık olduğumuz et tadını ve kokusunu veriyor.

  https://faq.impossiblefoods.com/…emoglobin-or-heme-
 • *

  oksijen taşıyan hemoglobinin aksine, amacı oksijeni azot bağlama döngüsünden uzak tutmaktır. bir çeşit muhafızdır yani. oksijeni dokuya ulaştırmak değil, mekandan uzak tutmaktır. fedaidir.

  atmosferdeki azotu (kovalent bağlı iki azot molekülünü) amonyağa çeviren enzim takımı oksijenin çok düşük konsantrasyonunda bile işlevini yitirir. bu enzim sayesinde inorganik azotu biyolojik azota redükleyen azot fiksasyon bakterileri, baklagillerin köklerinde kendi yumrularında, oksijenden izole şekilde işlerini görebilmek için hemoglobinlere muhtaçtır.

  leg bir ön takıdır, legume yani ingilizce baklagil anlamında kısaltmadır. leghemoglobin soyadan fasulyeye, şark yoncasına kadar bütün baklagillerde bulunur.
hesabın var mı? giriş yap