şükela:  tümü | bugün
 • vücuttaki yağ dengesini sağlayan bir maddedir. kapsüllerde hap olarak satılır. yemeklerden sonra iki tane soya lesitini kapsülü alındığında sindirim işlemi kolaylaşır... uzun süreli kullanımı bağırsak kanamasına yol açabilir.
 • gıda sanayisinde emülgatörözelliğinden dolayı yaygın olarak kullanılır.
 • gıda sanayiinde bir çok alanda kullanılmasından mütevellit bu soya ürünü gdo'lu ürünleri tüketmek istemeyenlerin her yerde karşısına çıkmaktadır. bu ve gdolu hammaddeler hakkında bir diyalog ve bağlantılar için : http://www.gidamuhendisim.com/…dengelenler&itemid=8
 • bitkisel östrojen içerir. kadınların menstrüasyon dönemlerinde içinde soya lesitini olan yiyecekleri (ev yapımı olmayan, bildiğimiz seri üretim çikolatalar, bisküviler, kekler gibi) tüketme isteği sadece şımarıklıktan ya da şartlanmadan olmasa gerek.

  erkeklerin fazla miktarda tüketmesinin sekonder seks karakterleri** ile cinsel arzu, ereksiyon ve sperm üretiminde gerilemeye sebep olabileceği düşünülüyor. soya lesitini tüketimi erkeklerde ne kadar erken yaşta başlarsa bahsedilen bu etkileri göstermesi ve bunların kalıcı olması olasılığı da o kadar artıyormuş.

  *
 • brüj'deki çikolata müzesi'nde yer alan bilgilere göre bitter, beyaz ve sütlü çikolatanın üçünde birden aynı oranda bulunan tek madde. yanılmıyorsam %0.50 idi.
 • (bkz: emülgatör)
 • (bkz: e322)
 • tüketmemek için götüm götüm kaçtığım gdo'lu madde.
 • biz sadece çikolata, bisküvi ve benzeri ambalajlı ürünlerde görüp irkilirken, aslında yediğimiz etin içine de karışan zıkkımdır.

  soya, bugün bakliyattan ziyade yem ve yağ bitkisi olarak tanımlanıyor ve özellikle genetiği değiştirilmiş versiyonu ile abd, arjantin ve brezilya'da muazzam miktarlarda üretiliyor. türkiye'nin bir yıllık soya üretimi 60-70 bin ton civarında ve her yıl 1 buçuk milyon ton soya ithal ediyoruz. ticaret odası raporları bu ithal edilen soyanın yağ ve hayvan yemi amaçlı kullanılıyor

  türkiye’nin ithal ettiği soya küspesinin %90'lık bölümünün abd, arjantin ve brezilya menşeli. yani satın aldığınız her çiflik balığının, kümes hayvanının, sığırın eti ile süt ve süt ürünlerinin arkasında abd, arjantin ya da brezilya'dan alınmış soya olabilir, bu soya da pekala gdo'lu olabilir.

  ineğin yeminin nereden geldiği süt kutusunda yazmadığına ya da kızınıza çorba yapmak için aldığınız tavuğun neyle beslendiğini markette kimse size anlatamayacağına göre, tüketici olarak tümüyle endişe edeceksiniz ve haklısınız. endişe etmelisiniz de.

  bebek mamalarından krem peynire, gofretten ekmeğe, sakızdan margarine pek çok ürünün içeriğinde e 322 katkı maddesi, yani soya lesitini bulunuyor.

  kaynak