• söyle sazım'da türk geleneklerine uygun 17 perdeli hüseyini düzende 3 değişik saz batı anlayışında çok sesli olarak kullanılıyor. folk akımda ilk kez böyle bir denemeye girişen fikret kızılok, yapıtı için şunları söylüyor:

"yumma gözün kör gibi plağımda ilk kez saz denemesi yapmıştım. şimdi ise 3 sazı birden çok sesli olarak kullanıyorum. böylece kendi özüme ve toprağıma daha bir yakınlaştım zannediyorum."

sözü müziği kızılok'a ait bu şarkının. plağın arka yüzünde ise güzel ne güzel olmuşsun bulunuyor.

sözlerini de yazayım tam olsun:

kuzuya sordum derdimi meledi
    tilkiye sordum da yalan söyledi
    bülbüle açıldım ne kar eyledi

bulamadım bir tek çare derdime
    arayıp sordum da kendi kendime
    söyle sazım ne söylersin... yelelelli

toprak ilen dostluk kurdum tozuttum
    rüzgar ilen dere tepe gezindim
    yağmur oldum şu dağlardan süzüldüm

bir yar sevdim ismi ilen avundum
    doğru söze kıymet verdim savundum
    ben bu yüzden dokuz köyden kovuldum.
  • 1970 yilina damgasini vurmus, hey dergisinin pop listesinde haftalarca tepede kalmis ve fikret kizilok'u anadolu pop'un superstari yapmis parcadir. o yilin baris manco'nun daglar daglar'i ile birlikte, yildizidir. sarkiyi dinlediginizde, bir asik veysel, karacaoglan turkusunun anadolu pop duzenlemesi sanmak mumkun. sozler, asik muzigi havasinda zira. muzik de, kizilok'un diger pek cok sarkisinin aksine gayet dinamik. fikret kizilok'un naif vokali, sarkiya cuk oturuyor. (yillar sonra bu naif vokalin huysuz ihtiyar vokaline donusmesi de ilginctir. neydi oyle "suleyman hep basbakan"lar) benim nazarimda "anadolu pop" kavraminin vucut bulmus halidir sarki.
    sarki, fikret kizilok'a gazinolarin yolunu acmis, bir kac sene surecek zirve donemini baslatmistir.
  • türküz türkü çağırırız'ı andıran şarkı. ya da tam tersi.
  • plakta yer almayan sözleri de vardır aslında:

karacaoğlan, dertli yunus dostum var
    sarı telli dut dalından sazım var
    fikret'im ben bir çift doğru sözüm var

bulamadım bir tek çare derdime...
  • şarkıda bas gitarı nedim demirelli çalar.
  • dokuz köyden kovulanların şarkısı. bülbüle açılanların şarkısı.

fikret kızılok şarkılarının çoğunu çok sevsem de, bu şarkı bambaşka.

"bulamadım bir tek çare derdime
    arayıp sordum hep kendi kendime"

çok toprak kokulu bu şarkı, çok yağmur. çok masum, çok kıymetli.
  • ari barokas , konserde söylüyormuş. yakışırrr.
  • seyyal taner'in kurtalan ekspres'le birlikte yaptığı yeni albümü aşıklar'da da yer alıyor artık:

https://www.youtube.com/watch?v=24wnjrfawds
hesabın var mı? giriş yap