şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık bir buçuk senedir içinden çıkamadığım sorunsal. mesela eylem daha değerliyse ekşi'deki memleket kurtarmalarımız ne olacak? ya da söylem daha değerliyse neden dünyayı yazarlar, şarkıcılar, felsefeciler ve çok konuşanlar yönetmiyor?

sanırım ben bu işin içinden çıkamayacağım :/
  • kastedilen şey ülke yönetimi, siyasetse bizim gibi az gelişmiş ülkelerde söylem daha çok prim yapar.batı ise demogojiye bakmaz, eylemle ilgilenir.(bkz: ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz)
  • tabiki de boylam daha değerli.
  • iki tip insan vardır:

biri konuşur, diğeri yapar.
  • bu millet eyleme geçince laftan anlıyor.
  • söylemlerle eylemler arasındaki tutarlılık önemlidir.
  • insanlar konuşa konuşa anlaşır bu dünyadaki en büyük yalandır. ülke kurtarmaktan bahsetmiyorum. (ondan da bahsedebiliriz aslında)

bu zamana kadar yaşadığınız ikili ilişkilere bakın; sorunlar hep bi tarafın "bir daha olmayacak" demesiyle çözülmüştür o anda. ama daha geniş baktığınızda o kişi davranış değiştirmediyse sorun hala orada mevcuttur.

yani demem o ki eylem her zaman ama her zaman söylemden üstündür.
  • iyi bir yanıt istiyorsan iyi bir soru sormalısın söylem mi eylem mi sorusunun yanıtı yok bana kalırsa. gerçi sözlükte bu soruya yanıt verecek -varsa bir yanıtı -kalemi sağlam bir sürü yazar var. söylem teorinin yerine oturtulmaya çalışılan bir kavram. özellikle geç kapitalizm döneminde. yok sorunuz eger teori mi pratik mi ise bunun yanıtı basit (bkz: praxis). yine de şu kalemi sağlam, sahiden sözlüğü değerli kılan yazarların gözünden kaçarsa döndüğünce dilim yazarım gelirse vakti zamanı. söylem ve teori ayni sey değildir. fuko boşuna yaşamadı delikanlı.
  • en basitinden düşünecek olursak söylediği gibi yaşamayan bir sürü insan var.

mütevazıyım deyip lüks içinde yaşayan
    yalandan nefret ederim deyip 2 kelimesinden biri yalan olan
    hümanist gibi konuşup aynı fikri savunmadığı için karşısındakinin umursamayan

vs örnekler çoğaltılabilir.

sonuç olarak realite her zaman eylemdir ve eylemlerimizdir bizi biz yapan.