şükela:  tümü | bugün
  • konuşmamak için de geçerli nedenleri olan insandır.
  • sinan engin bu akimin onculerindendir. insan ister istemez onu dinleyince tek bildigim bir bok bilmedigimdir sozunu hatirliyor.
  • (bkz: balık burcu)
  • konuşmaya bir başlayınca susamayacağından korkan insan da olabilir.üstelik serde konuştuğu takdirde karşısındakini kaybetme ihtimali de varsa, susup hükmen mağlup olmayı yeğleyebilir.
  • bir ihtimal korkak insandır.söylecek bir şeyleri varsa hemde çok varsa konuşmalıdır.söylenmesi gerekenler, gerçekler veya doğrular bizde kaldığı sürece işe yaramazlar.bildiklerinin senin olması bencilliktir.
  • bir çok nedeni olupta susan insandır.
    inanılmaz derecede utangaçtır, söylemekten çekinir, sıkılır, düşüncelerini bile dile getiremez.
    içine atmayı öngören insandır, kalp kırmamak için susar, sustukça da içinde birikir, bir anda patlarsa felakete yol açar konuştukları yada o öyle düşünür, çok can yakar çok kalp kırar.
    söylecekleri inanılmaz boş laflardır belki de, konuşacağı zaman tepki toplamaktan korkar asla yorum yapamaz, konuşamaz.
    daha önemlisi diğer insanlarla iletişim sağlayamaz, bilgilerini karşısındakine anlatamayacağını düşünür, veya karşısındakinin kendisini anlamayacağından korkar.

susmak için sebep aramasa da, yine bir bahane bulup susar bu insanlar, zorlarsın konuşsa keşke diye ama kimsenin aklına gelmez ufacıkta olsa bir derdi olduğunu, en önemli olanda kimsenin ona yardım edemeyeceğini düşünür, anlatacak çok derdi, söylecek çok şeyi olduğu halde susar...
  • birkaç kere anlatmaya çalışmıştır, olmamıştır. en güzel kelimeleri seçse, ya da en anlaşılacak hale getirse cümleleri, hatta duymak istediği ruh hallerini eklese karşısındakine, olmayacaktır. beyhude çabalar için fazla yaşlanmıştır ve artık, "denedim. değmez, biliyorum." bile demeyecektir.