• güney kore'nin yetiştirdiği müthiş kemancılardan biri. 1710 yapımı stradivarius (king george) ve 1773 yapımı guadagnini (ex-bückeburg) kemanlarıyla çalmaktadır. olağanüstü bir yeteneğe, teatral kabiliyete, çok çalışmasının nişanesi olarak çene altı morluğa ve güney kore kızlarına özgü güzelliğiye sahip olan 31 yaşındaki soyoung, sıklıkla türkiye'ye gelir gider. kendisinden bir şeytan trili alır mıyız tatlı gız?

http://www.soyoungyoon.com/
  • bu akşam akm'de* ilk kez izlediğim güney koreli keman sanatçısı. rengim gökmen'in şefliğinde istanbul devlet senfoni orkestrası tek kelimeyle şahaneydi. hazır henüz etkisinden çıkmamışken yazayım dedim.

türkiye'deki ilk konseri değil tabii, ben ilk kez izledim. bu akşamki repertuvarda richard strauss, richard wagner ve jean sibelius vardı. sibelius'un keman konçertosunu yoon hanımefendiden dinledik ki çok başarılı bir performanstı. yoon'un hem tekniği hem duygusu muhteşemdi. sanatının yanında, sahneye çok yakışan çıtı pıtı biriymiş.

batı müziğinde genellikle uzakdoğu coğrafyasından icrâcıları dinlemeyi pek tercih etmem, yo-yo ma istisnasıdır yoksa kainat çarpar. bu düşüncemi haksız çıkardığı için hanımefendiye teşekkürü borç bilirim efenim.

idso tabii ki muhteşemdi, söylemeye gerek var mı?

salonun kalabalığı ülkeye ve sanat izleyicisine dair umudu hâlâ diri tutmak gerektiğini haykırıyordu adeta.
  • ufacık tefecik içi dolu turşucuk ^^

dün gece cso'da ışıltılı zümrüt yeşili bir elbiseyle esip geçti..ilk birkaç dakika yüz ifadelerine odaklanıyorsunuz daha sonra geçiyor müziğin etkisine bırakıyorsunuz kendinizi. mükemmeldi..

"keman çalmaya 5 yaşında başlayan soyoung yoon, güney kore'nin başkenti seul'deki seul ulusal sanat üniversitesi'nden mezun oldu. üniversiteye yetenekli bir müzisyen olarak kabul edilen soyoung yoon'u, profesör kim yun-nam eğitti. moskova virtüözleri orkestrası'nda ilk kez sahneye çıktı. yoon, 2002 yılında yehudi menuhin uluslar arası keman yarışmasına katıldı, baş döndürücü birincilik ödülüne layık görüldü. yoon, ındianapolis uluslararası keman yarışması'nda altın madalya, uluslar arası henryk wieniawski keman yarışması'nda ise 'en iyi sanatçı' ödüllerini de kazandı, belçika besteciler birliği 'fuga trophy' ödülünün sahibi oldu.
    güney koreli yoon, uluslararası keman yarışmalarının en önemlileri olan uluslararası çaykovski keman yarışması(2007), kraliçe elizabeth keman yarışması(2009) ve ındianapolis uluslararası keman yarışması(2010)’nda da ödüller aldı, 2011 yılında bu başarılarını uluslararası henryk wieniawski keman yarışması’nda aldığı birincilikle taçlandırdı. "

ilgili haber
  • izmir’de esip gecmistir. kendisini izlerken mest olmamak elde degil, bu muhtesem insana eslik eden michal nesterowicz’de bir o kadar mukemmelligini konusturdu ve dinleyenlere unutulmaz bir performans sergilediler.

bu hayatta yapilacaklar listesine kendisinin dinlenmesi eklenmelidir. sarttir.
  • bir keman virtüözüne göre gereksiz güzel bir kadın.29 kasım 2019 cso konserinde mükemmeldi. hararetim geçtikten sonra editleyeceğim.

edit: unuddu.
  • bir başkadır
  • bu akşam bbdso yönetiminde çaldığı şostakoviç’in 1 no lu keman konçertosuyla harikalar yaratan yaptığı kadanzla ve de çaldığı bis parçayla tüm bursalı sanatseverden uzun alkışlar alan çıkışta halkla fotoğraf çekinien halkın yanında olan büyük sanatçı
  • güney koreli inanılmaz güzel ve yetenkli keman virtiozudur.bircok ünlü koro ile klasik müzik konserleri vermiş,klasik müzik hayranlarında dünya genelinde tanınan sanatçıdır.ıstanbul resitallerinde ocak ayında sakip sabanci gösteri merkezinde kendisini izleme imkanım oldu sanırım günlerce izlesem sıkılmam
  • bu gece cso'da hepimizi büyüledi.

dünyanın en iyi genç keman virtüözlerinden biri. prokofief'in re minör konçertosunda devleşti bu minik genç kadın. çalgısına müthiş hakimiyetiyle, teatral etkileyiciliğiyle ve bis'te gösterdiği çılgın performansla cso binasını alkış tufanıyla, bravo nidalarıyla inletti.

unutulmayacak bir gösteri oldu.
  • ilk kez canlı dinleme fırsatını, icra ettiği johannes brahms'ın d majör keman konçertosu op. 77 ile bulup performansını oldukça beğendiğim keman virtüözü.

yaşına rağmen ismiyle müsemma * * olup epey genç görünmektedir.

işine kendini o kadar vererek ve yaşayarak yapıyor ki, çaldığı salon çok sıcak olmamasına karşın alnındaki boncuk boncuk terleri kolayca görmek mümkündü (ya da ben öyle düşündüm). ancak belirtmeden geçemeyeceğim, acil bir işi mi vardı yoksa terlemesinin sebebi rahatsızlık mıydı bilmiyorum, ama salon alkıştan yıkılmasına rağmen bis yapmayarak hem kulaklarda hem de kalplerde buruk bir iz bırakmıştır.

bana kemanı uzun süre sonra elime aldıran kişidir. biliyorum, ömrümün sonuna kadar her gün çalmaya çalışsam da onun gibi olmak imkânsız. ama imkânlı olan şey, fonda o varken, tuşeye de onun bastığını ve bir başka canlı konserinde bis yaptığını hayal etmek.
hesabın var mı? giriş yap