şükela:  tümü | bugün
  • cumhur onat'ın sitesi olmasından dolayı insanlarin gercek bilgilerini asla ve asla teslim etmemesi gereken site. lamer lamer olaylara yelken acabilirsiniz.

degisik kisilerden gelen mesajlar sonrasi edit:
    yavrularım, kimlik numaranizi verdiginizde kutuk bilgileriniz kabak gibi cikacak, akrabalar patır patır dokulunce anne kızlı soyadiniz da rahatca bulunabilecek, dogdugunuz yer ve yil da oyle. ssk sitesinden sigorta numaraniz, calistiginiz isyeri kodu gibi detaylar, devlet egitim kurumlari sitelerine kimlik numaraniz girilerek de okulunuz ve belki de adresiniz... daha neler neler. yok efendim ozel bruteforce programlariyla zaten bir suru kimlik numarasi elde edilebilirmis, e iyi de sen kendi elinle "ben hayattayim, internete girdigime gore online banking kullanma ihtimalim cok yuksek, lutfen beni veri ambariniza alin" diyorsun... o zaman ne de olsa hirsizlar kilidini aciyor diye arabamizi da kilitlemeyelim.

key odemelerinde kimlik numaralari yayinlandi diye gunler boyu butun medya skandal olarak manset atti, kimlik bilgisinin ozel oldugu, paylasilmamasi gerektigini resmi kurumlar bile soyledi. siz hala hepse girmis cikmis bir insana kendi elinizle bu bilgiyi vermeye can atiyorsaniz o sizin safliginiz.
  • renkleri ve fontuyla beni benden almış site. ilk karşılaşmanızda , sitenin ne kadar büyük emek ve özveri ürünü olduğu gözden kaçmıyor.
    beğendik. *
  • süper site. kuruluşu da şöyle oldu sanırım:
    "ulan facebook ta millet arkadaşlarını buluyo. biz de öyle bi site yapalım ki arkadaştan daha sevdiği birilerini bulsun insanlar. buldum. akrabalarını bulsunlar mesela. işte bu işte bu.. dahiyane. hemen algoritmik hesaplarımızı yapıp akraba bulma modülünü giriyorum hacı. girdim. seneye facebook'u satın alıyorum. hadi şimdi biraz kız msn'i hackleyelim."
  • eğer bir şekilde nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü ile kurumsal kimlik paylaşımı sistemi üyesi değillerse suç işleyen kişilerin sitesi.
    xml web servisleri sanırım bir kaç yıl önce kişisel kullanıma kapatılmıştı. piyasada "akrabalarını bul", "dedenin dedesini öğrenmek ister misin?" şeklinde programcıklar gezer olmuştu. haliyle bu kadar çok sorgulamaya devlet baba bir yerde "dur!" dedi ve şimdiki captcha'lı hali geldi.
    büyük ihtimalle bu arkadaşlar da nvi*'nin dandik captcha'larını otomatik tanımlayacak bir kod kullanıyorlar. yaptıkları kesinlikle suçtur dikkatli olsunlar.

ekleme: suç değil demiş bazı arkadaşlar. yanılıyorlar. otomatik sorgulamayı engellemek için captchalı bir sistem oluşturulmuş. eğer biz onu bir takım kodlarla aşarak dakkasında yüzlerce sorgu yaparsak bu "sistemin yanlış kullanımına" girer ve bilişim suçudur.
  • çok zor birşey değil nüfus ve vatandaşlık genel müdürlüğünün sitesinde tc kimlik no girilince anne baba adı ve kütük öğreniliyor çocuklar babalarının kütüğüne yazılıyor sadece aile sıra no da farklılık oluyor teker teker deneyip babanın aile sıra nosu tutturulursa babanın tc kimlik no su ve onun anne babası öğrenilebiliniyor bu şekilde ilerleyip dedemin dedesine kadar gitmiştim.muhtemelen bu site de buna benzer bir yöntem kullanıyordur.
  • vakit geçirmek için t.c. kimlik no'ları öylesine yazıp bakarken aynı soyadı taşıdığım neslihan isimli birisi çıktı. bu kim diye düşündüm ama uzun süre bulamadım...

sonra hatırladım birden... neslihan, ben üç yaşındayken vefat eden ablam. sonra da 10 yıl önce vefat eden kardeşimin t.c. kimlik no'sunu gördüm...

ilk kez görüyorum bu numaraları. kötü oldum...
  • sadece ayni rakamlarla baslayan kisileri gosteren site, ama babamla bile ayni rakamlarla baslayan tc kimlik numaralarimiz yok.
  • yalandan bir numara girdigimde de ''boyle bir t.c kimlik numarasina vatandas daha dogmadi'' dedi. oldu olacak ''bu numarayi alacak adam daha anasinin karnindan dogmadi'' de.