şükela:  tümü | bugün
 • bu işe emek vermiş değerli sanatçıların değerli eserlerini saymazsak, sanat seviciliğin diğer adıdır. yeteneğini örtmek isteyenlerin ve resim yapma isteklerini tatmin etmeye çalışan zenginlerin uğraşıdır.

  en soyut sanat müziktir. (enstrumantel)
 • sanatta bahsedilen soyut kavramının fizikle ya da diğer bilim dallarıyla bir alakası yoktur. insanların soyut ve somut arasındaki farkı "bu duyuluyor bu görülüyor" diyerek ayırt ettiğini düşünmek pek akıllıca değildir. bu şekilde düşünen arkadaşların önce soyut ve somut kavramlarını daha sonrada "sanatta soyut kavramı"'nı incelemelerini öneririm.
 • formu, sekli olmayan, nesnel hicbir gondermesi olmayan sanattir.
 • (bkz: sanat/@evin)
 • soyut sanatın bir mantığı vardır elbette. yapılanların temelinde doğrudan bilgi yerine, dolaylı formüller vardır.

  mesela: soyut sanat + psikanaliz = sürrealism
 • insanın ilk yarattığı soyut sanattı. soyut sanat kavramların önsezisidir. ilkel toplumlarda soyut sanatı doğuran nedenlerle, uygar toplumlarda soyut sanatı doğuran nedenler farklıdır. ilkel toplumlar evren hakkındaki bilgisizliklerinden ötürü soyut sanata girmişlerdir. uygar toplumlar ve uygar insanlarsa bilim, düşünce ve uygarlığın gelişmesiyle evren hakkında yeterince bilgi sahibi olmaları nedeniyle soyut sanata ihtiyaç duyarlar.
 • karmaşık hayaller, birbirine girmiş düşünceler gibidir. toparlayıp, bir anlam çıkarılabilirse, enfestir.
 • geçtiğimiz yüzyılın başında meydana gelmiş toplumsal ve bilimsel devrim ve değişimlerin tabi sanatta da yansıması gerçekleşti ve yayılan özgürlük istemi sanatta da gerçekleşti. ressamlar her geçen yıl resmin kurallarını yıkarak daha fazla özgürleşmek istediler. formu, ışığı, rengi, resmi oluşturan her ögeyi değiştirerek farklı bakış açıları aradılar. resimde konu da bundan nasibini aldı. şuan bir meyve resmi ile ölen bir kahramanın resminin aynı değere sahip olduğuna hemfikiriz. sonraki kuşak elde edilmiş bu özgürlük ile konuyu tamamen kaldırdı soyut sanata yöneldi, şuan yapılan çoğu resim soyuttur.

  sanatın soyuta kaymasının sebebi nedir? sanatçının konu özgürlüğü karşısında ne yapabileceğini seçememesi midir? özgürlüğüne yenik düşmesi midir? soyut sanatın savunucuları çoğu zaman onu resmin en özgür hali olduğunu söyler. peki bu nasıl bir özgürlük, ıssız bir adadaki bir özgürlük olabilir mi?

  kuşkusuz resimde denenmemişi deneme eskiye oranla zor. kurallar kalıplar resmi kolaylaştırırdı, özgürlük sorunları ve sorumlulukları ağır bir durumdur.