şükela:  tümü | bugün
 • söz vermenin önemini abartili da olsa ifade eden söz öbegi. söz vermek kavraminin önemini, gercek anlamini belirtmesi acisindan ilginctir.
 • söylenenler önemlidir. söylediklerine önem vermeyen kişilerin doldurduğu bir dünya yalancıların çoğunluğu oluşturduğu bir yerdir. bu kişiler daha sonra yüzsüzlüğe vurup "yalan dünya" der, işin içinden çıkıverirler.
 • söz vermenin gerçek önemini tam olarak ifade eden cümle... ama artık her güzel şey gibi eskilerde kalmıştır, sadece 20 yıldan daha uzun dostluklar ve ilişkilerde karşılıklı geçerliliği devam eder... ne siz ne de 20 yıllık dostunuz başkasına verdiği sözde birbirinize verdiğiniz sözdeki kadar önemsemezsiniz, zira "nasıl olsa karşımdaki fırsatını bulduğu an bana kazık atacaktır" paranoyası son yıllara damgasını vurmuştur... artık söz para etmez, senet, sepet, çek vesaire daha kıymetli ve geçerlidir...
  (bkz: eski güzel günler)
 • emel müftüoğlu'nun yeni albümünden bir şarkı.
 • namusun göreceli bir kavrama dönüşmesi ve hatta günümüzde artık sakız gibi çiğnenebilmesi sonucu dejenerasyona uğramış bir ahlak sözü.
  gerçi çok da namusla söz alakadar değildir ancak söz verenin yapmasının değerini belirtmek için namus kavramı kullanılarak altı çizilmiştir.
  şöyle ki geçmişte türk toplumu namusu sağda solda her yerde kullanmış ve güççük emrahın dahi ağzına sakız yapmasını bilmiş ve bu kavramlar birer birer ayak altına alınarak toz zerrecikleri ve ıslak toz zerrecikleri (bkz: çamur) ile kardeş konumuna getirilmiştir. zaman gel, zaman git sonucunda da insanoğlu tüm becerilerini sergileme olanağı bulmuş namus kavramı farklı bir boyuta taşınmıştır. şimdilik sadece matematikçiler o boyutla ilgili değerleri hesaplamaya çalışa dursunlar, biz tekrar asıl konumuz söz'e dönelim.

  söz nedir? neden söz verilir? ilk söz ?
  gibi kavramlar uçuşurken havalarda bir garanti bir beklentinin oturduğu zemin olabilir belki bir söz.
  evet bir garanti...karşındakine verdiğin kendi karakterine bağladığın ve ruhunun kanı olan derin mürekkeple imzaladığın garantidir. söz namus olmayabilir ama ruhun bir işaretidir. ne durumda olduğunun. ve eğer ruh ile ilgileniyorsanız işte o zaman önemli olabilir. yok eğer bedenle ilgileniyorsanız namusa yöneleceksiniz. namus bedensel söz ruhsal olarak belirginleşip birbirinden ayrılmaya başlarlar.
  garanti olan sözdür. namussa görecelidir.
  söz belirgin ve vaatseldir
  namus ise kırılgan ve yok oluşa mahkumdur.

  söz her yerde verilebildiği gibi hiç göremeyebilirsiniz. belki de sokrat bu yüzden bir şeyleri yazıya dökmekten kaçınıyordu. belki de hiç kimsenin tahmin edemeyeceği kadar ahlaklıydı ya da herkesin hayalindeki erdem.

  söz vermekten kaçınanlar bilirler ki sözler garantidir. ne olursa olsun ne prensip tanır ne de set çekmeyi kabul ederler. her zaman özgürdür sözler ta ki ağızdan çıkana dek..sözler sertlik bilmezler. katı veya sıvı değillerdir..sözler yumuşaktır..onları dinleyenin ruhu sert olabilir.

  sonuç olarak ne söz namus olabilir ne de namus söz. sadece ve sadece kelimeler uçuşabilir toplu kifayetsizler mezarlığında.
 • emel müftüoğlu nun son albümü "çok ayıp" daki 2 numaralı şarkı. söz müzik: alper narman-fettah can
  makam: muhayyer kürdi.
  bana göre albümün en iyisi, emel in de kariyerindeki en iyi 10 şarkı arasında. özellikle nakaratın ücüncü satırı acayip kulağa hoş geliyor. ama şarkının düzenlemesi çok sıradan olmuş...

  s ö z n a m u s t u r

  hayır, hayır, hayır bu son hatan da olsa
  biliyorum ki tarih tekrarından ibaret
  yine yaparsın

  herkes özür diler, uzaktan hoş duyulur
  yıldızlar tahmin eder, inanamazsın

  senin de onlardan ne farkın var, günahkar
  dökülür eteğindeki taşlar, suçların hepsini kanıtlar

  seven insan sevdiğinin yanında durur
  aşk cehennem ateşi de olsa üstünde yürür
  senin umrunda değil ama söz namustur
  sözü veren aslan gibi ardında durur