şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapilan en ciddi akittir. yasamak adi verilen surec icinde yapilirken cok dikkatli olunmasi gereken aktivitelerden biridir. verilen sozun yerine getirilmesinde bir sorunla karsilasilacaginda bunu sozun muhatabina bildirmek, durumu update etmek gereklidir. sozu tutmamak icin gecerli olabilecek sebepler ise kolluk guclerine silah kullanma yetkisinin verildigi durumlarla benzerdir.
  kendi kendine karsi yapildiginda adi ilke yada prensip olarak degistirilebilir.
 • soz vermek hic de zor bir sey degildir. zor olan verilen sozun yerine getirilmesidir. verilen soz kucuk olsun, buyuk olsun, oylesine soylensin veya iki gozum onume aksin gibi dramatik laflar edilsin yine de sozdur. verilen sozun yerine getirilmemesi soz verilen kiside kendisinin onemsenmedigi hissi yaratir. bu hissin yogunlugu kisiden kisiye degisir.

  verilen sozun yerine getirilmeme nedenleri de turlu cesitlidir. eger sozunu yerine getiremeyen kisinin iki elinin kanda oldugu dusunuluyorsa, tolerans gosterilebilir. ama mazereti sizi tatmin etmiyorsa, sozlerin tutulmasini onemsemenizle dogru orantili olarak kendinizi degersiz hissedebilirsiniz. mumkundur..
 • türkçemizde söz vermek ve söylemek daha önceleri aynı anlamda kullanılırmış. yani ağızdan çıkan her laf* ciddiye alınırmış. velakin gel zaman git zaman değişen ve küreselleşen* yeni dünya düzeninde elin kafirleri boş konuşmak olgusunu yaratmış. ve türk halkı da bunu benimseyince söz vermek ve söylemek olguları iki farklı terim olup çıkmış.
 • "soz agzimdan cikana kadar esirimdir, ancak agzimdan ciktigi an ben onun esiriyimdir" gibi bu olguyu cok guzel anlatan bir soz vardir.
 • bir çocuğu darmadağın etmek için çok istediği ve yapmıycanız bişey için söz verin, dememiş atalarımız. ama yine de doğru.
 • (bkz: sözleşmek)
 • filmlerden ve gerçek hayattan da öğrendiğimiz gibi "kötü adam"lar verdikleri sözleri hiçbir zaman tutmaz,soz vermek onlar için amaçlarına ulaşmak için kullandıkları bir araçtır.filmlerde şuna benzer replikler geçer:

  - işte istediğiniz şeyi getirdim,şimdi beni söz verdiğiniz gibi serbest bırakın..
  - söz?ah ben verdiğim sözleri tutmam,bunu anlamış olman gerekirdi nihohaha

  ya da

  - işte istediğiniz para bu çantada,kız nerde peki?
  - o şu anda cehennemin dibine gidiş hazırlıkları içinde hahahaha,birazdan ölmüş olacak
  - ama bi anlaşmamız vardı,bana söz vermiştin!!

  filmlerde verilen sözlerin tutulup tutulmayacağını ya da en azından sözün gerçekten tutulma niyetiyle verilmiş olup olmadığını anlamak kolaydır ama gerçek hayatta kimin kötü adam olduğu belli olmadığından olsa gerek alınan sözler çoğunlukla hayal kırıklığı yaratır.
 • birden fazla kez tutulmayınca önemli derecede güven kaybına neden olan, hele verilipte oylanaıyorsa karşıdakine karşı zerre güven parçası bırakmayan hareket. tutulduğu zamanda karşıdakine ekstra güven duyulur, böyle de sihirli birşeydir. ama unutulması kolay olduğundan yerine getirmek herkesin becerebileceği birşey de değildir.