şükela:  tümü | bugün
 • bir toplulukta istek ve dilekleri gerekli kişi,kurum,kuruluşa bildirmesi için seçilen kişilere verilen isim ...grev sözcüsünü örnek olarak verebiliriz
  bu insanların zeki olması akıcı bi konuşma yeteneğine sahip olması şarttır. kekeme bi sözcü ne kadar faydalı olabilir ?
 • söz söyleyicisi ya da söyleyici/söylemci olarak seçilmiş, kurul, topluluk veya kişi adına söz söyleme, onun düşünce ve davranışlarını savunma yetkisi olan kimse. bir komisyonun verdiği kararların gerekçesini kaleme alıp* genel kurul karşısında savunmakla görevlendirilen üye, raportör.
 • cumhuriyet'in gözcüsü halkın sözcüsü sloganıyla yayın hayatına başlayacak gazete. muhtemelen doğan grubunun iktidara fazla yüklendiği için kapattığı gözcü gazetesinin yeniden vücut bulmuş hali. en azından reklamlarındaki üsluptan, seçilen isimden ve gözcü-sözcü göndermeli sloganından bu çıkarım yapılmakta.
 • elitin avam dedigine, avamin dilinden hitap eden avam gazetesi.

  eskiden "tokmak" diye bi gazete vardi galiba boyle. bi de gozcu var gunumuzde. yoksa bu gozcu'nun yerine mi? neyse, avam islerine karismayayim.

  viski? evet buzlu...
 • bugün, resmi görüşünü belirten tokmak köşesinde alenen orduyu göreve çağıran gazete. yaşar büyükanıt'ın "dükkan kapalı" sözüne ithafen "sayın paşam... lütfen dükkanı açınız!" demişler.

  "sayın genelkurmay başkanı, dükkanı kapatacağına, tüm bu oyunları bozmaya yönelik çalışmalar yapmalı, önlemler almalıdır" diye de belirtmişler.

  metin baştan sona bir darbe çağrısı gibi. vatandaşın sesi falan diyorlar, hatta ekşi sözlük'te bile dillendirilmiş bu. vatandaşın sözcüsü buysa vay halimize.

  sizin o göreve çağırdığınız ordu, 12 eylül'le birlikte solculara karşı islamcıları güçlendirme stratejisiyle bugünleri hazırlamıştır efendiler. iktidarını tesis etmek için yeni bir umacı arayışına girdiğinde de bu kez kendi göz yumarak büyüttüğü islamcıları gözüne kestirmiştir. sanmayın ki, onlar gidince bir başkasını bulmayacaklardır.

  velhasıl orduyla hükümet arasındaki iktidar çekişmesinin hiçbir tarafında sözcülüğünü yaptığınızı iddia ettiğiniz vatandaş yoktur.

  evet sözcü... ama kimin sözcüsü? vatandaşın olmadığı kesin. yaşar büyükanıt'a serzenişte bulunduğuna göre onların da değil. yoksa derinlerden gelen bir sesin sözcüsü olmasın bunlar? bilemiyorum.
 • orduyu göreve çağıran gazeteymiş. şimdi ordu zati göreve çağırsan da çağırmasan da kendine vazifeler çıkaran bir kurum. tabi şimdilik bu böyle. yani orduyu da özelleştirecekler böyle giderse. ordunun temel görevleri neler ona bakmak lazım. neyin bekçisi misal. velhasıl daha önce solcular orduya yine güvenmişti malum. yalnız solcular dincilere de güvenir misal. yaw harbi bi saftiriklk yok değil solcularda da neyse. şimdi solu fazla törpülediklerinin farkındalar. biraz sağa doğru gider bu törpü işi ama işler eskisi gibi değil. ateşin ortasındayız bu sefer. global sorunlar almış başını gitmiş. biz kıl tüy gözüksün mü gözükmesin mi onlan uğraşıyoruz daha hala. ama şunu söyliyim bu aralar türlü şekillerde aşağlanan atatürk türkiyesinin bu son şansıdır. yani en azından bu yüzyıl için. biz onun kurduğu ülkeyi aşamadık. ahan da böyle boka battık sonunda da. ordu göreve mi gelir, insanlar aklını başına mı devşirir, yoksa kasımpaşaspor şampiyon mu olur daha uzun yıllar bilmem artık.
 • son sayfasına (arka kapak diyelim) bakıldığı zaman enteresan bir "yerleşim" göze çarpar. genellikle sayfanın sağ üst sütununun yarısına kadar yabancı bir manken, şarkıcı, oyuncu bulunur ve altında

  manken ise: "avrupa'nın aranan mankeni nissan primera göğüslerini küçülttü, popsunu büyüttü"

  oyuncu ise: "gözde oyuncu kim sinsen hâla bakireyim diyerek tüm dikkatleri üzerine topladı"

  şarkıcı ise: " toplistlere demir atan yavril layavaş ses tellerimi beğeniyorum dedi"

  gibi açıklamalar vardır.

  işin ilginç yanı geçenlerde böyle bir gereksiz haberin hemen solunda yaklaşık 4*4 cm boyunda bir kutucuk vardı. burada yazan haber ise kanserle ilgili önemli bir gelişme idi. tabi magazin varken kanseri kim takar!?

  ön sayfasında (ön kapak) tamamen provokatif şeyler vardır. yanlış manasında değil ama "işte o hain" diye atılan başlık pek bir tanıdık geliyor. evet evet o aklındaki gazete.

  zaman gazetesinin zıttıdır. iki zıt kutup birbirini çeker ama konuyla pek alakalı değil. *
 • bugün bir sayfasında müjde!!! 800 milyarlık alfa romeo'lar satışta diye bir başlık okuduğum ve akabinde bunun sloganı cumhuriyet'in gözcüsü halkın sözcüsü değilmiydi nasıl olur bu derken ilk sayfasına baktığımda halkın sözcüsü kısmının çıkarıldığını gördüğüm artık bundan sonra yola güya cumhuriyetin gözcüsü olarak devam eden ve cumhuriyet tanımına taban tabana zıt hareket etmesiyle isminin kökü olan sözden son ek olan 'yü çıkartıp de son ekini eklemesi gereken sözde halkçı gazete.
 • (bkz: emin çölaşan) 'ın (bkz: hürriyet gazetesi)nden sonra eski yazılarını yayınlayan gazetedir..

  http://www.ensonhaber.com/news_detail.php?id=78977
 • 5 kasım 2008 tarihli gazetesine barack obama'nın zaferine ithafen şöyle bir manşet çakmıştır:'zenci başkan seçildi'. bu nasıl bir ırkçılıktır bu nasıl açıksözlülüktür?kahvede aranızda muhabbet etmiyorsunuz ki gazeteye manşet atıyorsunuz.bu yaptığın ayıptır dostluğumuza kayıptır.(bkz: swh)